هشدار قند خون در اپل واچ، جان یک انسان را نجات داد؛ آن هم در زمان خواب!

به تازگی ساعت هوشمند اپل واچ توانست سطح پایین قند خون در یک بیمار دیابتی را به سرعت تشخیص و صاحبش را از مرگ حتمی نجات دهد.

 جاستین ایستزر، تهیه کننده ارشد بخش ویدئو در سایت CNET که فردی دیابتی است، می‌گوید ترکیب مانیتور مداوم قند خون (CGM) و ساعت اپل واچ، جان او را نجات داده است. CGM قند خون او را به طور خطرناکی پایین تشخیص داد و اپل واچ هم بلافاصله با یک هشدار، او را از خواب بیدار کرد؛ درست به موقع …

جاستین ایتزر درباره این فاجعه می‌گوید:

من دیابت نوع 1 دارم و از یک مانیتور مداوم گلوکز (CGM) استفاده می‌کنم که سطح قند خون من را به طور مداوم اندازه گیری می‌کند. اگر قند خونم به طور خطرناکی پایین بیاید، ممکن است از حال رفته یا به کمای دیابتی بروم. خوشبختانه CGM به اپل واچ من متصل است و قبل از اینکه خیلی دیر شود، اخطارها را ارسال می‌کند. این ویژگی چند ماه پیش جان من را نجات داد. با هشدار افت خطرناک قند خون بر روی اپل واچ بیدار شدم. به سرعت به سمت یخچال دویدم، مقداری آب پرتقال برداشتم، آن را خوردم و بعد بیهوش شدم.

چند دقیقه بعد بیدار شدم؛ چون سطح قندم به حالت عادی برگشته بود. این یکی از ترسناک‌ترین لحظات زندگی من بود و به لطف هشدارهای اپل واچ، قبل از اینکه خیلی دیر شود، توانستم قند خونم  را بالا ببرم.

برخلاف مانیتورهای معمولی گلوکز که به گرفتن نمونه‌های قطره خون در فواصل زمانی معین متکی هستند، CGM به پوست متصل می‌شود و برای چک کردن مداوم وضعیت در محل تعبیه شده، باقی می‌ماند. این داده‌ها به یک برنامه در گوشی یا ساعت هوشمند ارسال می‌شوند و در صورت بالا یا پایین بودن قند، زنگ هشدار را به صدا در می‌آورند.

اپل روی مانیتورینگ داخلی قند خون کار می‌کند

اپل قند خون

تصویری مفهومی از آیکون تشخیص قند خون

 

در حال حاضر، CGM به یک دستگاه جداگانه متکی است، اما یکی از خبرهای همیشگی از اپل واچ این است که اپل در حال کار بر روی راهی برای سنجش مستقیم قند خون به کمک ساعت هوشمند خود است.

علل خصوص گفته می‌شود که این شرکت در حال کار بر روی راهی برای سنجش قند خون به روش غیر تهاجمی (یعنی بدون نیاز به سوراخ کردن پوست) است. اگر این اتفاق عملی شود، می‌توان از اپل واچ بعدی به عنوان «جام مقدس بیماران دیابتی» یاد کرد.

گفته می‌شود که اپل از سال 2012 در حال کار روی این موضوع است. در یکی از گزارش‌های سال 2017 آمده:

چنین ابتکاری اولین بار توسط استیو جابز تصور شد و اپل پنج سال است که روی آن کار می‌کند. جابز فکر می‌کرد که راه حل در یک گجت پوشیدنی مانند اپل واچ نهفته است…

بیشتر بخوانید:

چند منبع موثق هم تایید کرده‌اند که شرکت اپل «تیم کوچکی» از مهندسان زیست پزشکی را برای کار بر روی این ابتکار استخدام کرده است. گفته می‌شود که این تیم در دفتری بی نام و نشان در پالو آلتو، کالیفرنیا مستقر است.

این ابتکار باعث می شود که اپل در حال کار بر روی توسعه حسگرهایی باشد که می توانند به طور مداوم سطح قند خون را برای درمان بهتر دیابت کنترل کنند. در حالی که اطلاعات مربوط به جدول زمانی مشخص نامشخص است، طبق گزارش ها، این شرکت به اندازه کافی در آزمایش های خود در حال انجام آزمایش های امکان سنجی است.

قند خون اپل واچ

اضافه شدن سنسور قند خون به اپل واچ، تحولی تاریخی در علم پزشکی ایجاد می‌کند

اگر تعجب می‌کنید که چرا بعد یک دهه، هنوز شاهد چنین محصولی در بازار نیستیم، باید بگوییم که دستیابی به چنین فناوری پیچیده‌ای به شدت دشوار و نزدیک به غیر ممکن است.

تشخیص دقیق سطوح گلوکز [به روش غیر تهاجمی] چنان چالشی بوده که یکی از متخصصان برتر در این حوزه، یعنی جان ال. اسمیت، آن را به عنوان «سخت‌ترین چالش فنی که در حرفه‌ام با آن مواجه شده‌ام» توصیف می‌کند.

ترنس گرگ، رئیس اجرایی DexCom پیشتر به رویترز گفته بود که موفقیت در این پروژه برای هر شرکت، «چند صد میلیون یا حتی یک میلیارد دلار» هزینه دارد.

سال گذشته گزارشی در نیچر، رویکردی جایگزین و بالقوه را پیشنهاد کرد. این ایده به یک محصول جداگانه نیاز دارد، اما این گجت جانبی، یک چیپ فرستنده – گیرنده بدون باتری است که می‌تواند به طور دائم روی پوست بماند. در حالی که اپل واچ انرژی بی سیم را برای آن فراهم می‌کند.

گزارش‌های متعددی مبنی بر نجات افراد توسط اپل واچ وجود دارد. این موارد شامل تشخیص aFib (نوعی ایست قلبی آنی) از طریق هشدارهای اضطراری و برقراری تماس اضطراری به کمک سیری می‌شود. اپل چند وقت پیش اعلام کرده بود که در دهه جاری، شاهد فناوری سنجش قند خون در اپل واچ نخواهیم بود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*