عينک ديد مجازی به کمک خلبان‌ها آمد

 

 

محققان ناسا عينك ديد مجازي ويژه خلبانان طراحي كرده اند كه مجهز به يك صفحه نمايش كوچك است و در هواي مه آلود ديد مناسبي از باند فرودگاه در اختيار خلبان قرار مي دهد.
مرگبارترين فاجعه ها در سيستم حمل و نقل هوايي در شرايط ديد ضعيف و در هنگام فرود روي مي دهد.
محققان مركز تحقيقات لانگلي ناسا براي كمك به خلبانان و كاهش حوادث هوايي اقدام به طراحي عينك و سيستم صفحه نمايشي (HUD) كرده اند كه در صورت وجود مه و عدم ديد مناسب، ‌تصوير مجازي از باند فرود و برج مراقبت بر روي صفحه نمايش مقابل چشم خلبان به نمايش مي گذارد.

اطلاعات مهم پروازي شامل سرعت،‌ ارتفاع و جهت پروازي بر روي يك صفحه نمايش كوچك نصب شده بر روي عينك و مقابل يكي از چشمان خلبان به نمايش در مي آيد.
صفحه نمايش قادر است حركات سر خلبان را مسير يابي كند و به طور مستمر جهت باند فرود، برج مراقبت و تمام اطلاعات خارج از رادار را در سمت نگاه خلبان نمايش دهد.
«تري آرتور» مهندس الكترونيك و از كارشناسان ناسا تأكيد مي كند: در صورت عدم آشنايي خلبان با يك فرودگاه بايد از نقشه هاي راهنما استفاده شود. اين فناوري قادر است با نمايش نقشه مجازي از فرودگاه بر روي صفحه نمايش به خلبان در مسيريابي صحيح كمك كند.
مشابه فناوري عينك صفحه نمايش (HUD) در حال حاضر براي خلبانان جت هاي جنگنده و بالگردهاي نظامي طراحي شده است. در كلاه خلبانان صفحه نمايشي تعبيه شده است كه اطلاعات پروازي را نشان مي دهد

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*