دستگاه ردیابی تجهیزات اینترنت ماهواره ای استارلینک

روسها مدعی ساخت دستگاه ردیابی تجهیزات اینترنت ماهواره ای استارلینک شدند

یکی از شرکت‌های ساخت سلاح در روسیه ادعا کرده موفق به ساخت دستگاه ردیابی تجهیزات اینترنت ماهواره ای استارلینک شده‌اند. آیا این ادعا صحت دارد؟

می‌دانیم که ایلان ماسک بعد از حمله روسیه به اوکراین تصمیم گرفت برای حمایت از یک کشور جنگ زده، ترمینال‌های استارلینک را در اوکراین فعال کند و سپس تجهیزات اینترنت ماهواره ای را به رایگان در اختیار مردم قرار دهد. با نادیده گرفتن تمام اتفاقاتی که مدتی بعد برای این فناوری در اوکراین افتاد، می‌خواهیم به موضوع ردیابی پایانه‌های استارلینک توسط روسیه بپردازیم.

دستگاه ردیابی تجهیزات اینترنت ماهواره ای استارلینک

به‌ادعای مقامات روسی و شرکت سازنده تسلیحات روسی، یعنی Sestrorestk، راداری ساخته شده که توانایی شناسایی ترمینال‌های استارلینک را با دقت 60 متر در عرض 15 دقیقه دارد. آیا روس‌ها ادعای درستی می‌کنند یا گفته‌هایشان دروغ است؟ علاوه بر این گفته شده دستگاه تازه ساخته شده قادر است موقعیت ترمینال‌ها را از فاصله 10 کیلومتری ردیابی کند.

دستگاه ردیابی تجهیزات اینترنت ماهواره ای استارلینک

شرکت مذکور همچنین مدعی شده قرار است به‌زودی از این سلاح در میدان نبرد با اوکراین استفاده شود و کارکرد و عملکردش مورد بررسی قرار بگیرد. گفتیم که مقامات اوکراین خواستار دسترسی به اینترنت ماهواره‌ای ماسک شدند؛ چرا که روسیه تمام زیرساخت‌های اینترنتی کشورشان را نابود کرده بود.

صرف نظر از این‌که چندین بار موسس اسپیس ایکس به شکل‌های مختلف اوکراینی‌ها را تهدید به قطع سرویس‌دهی کرده، حالا مشکلی بر انبوه مشکلات آن اضافه شده است که در صورت صحت داشتن می‌تواند تأثیر به‌سزایی بر روند جنگ و نتیجه آن داشته باشد. با این حال نیروهای نظامی و شهروندان اوکراینی به اینترنت متصل هستند و از وجود آن بهره می‌برند.

دستگاه ردیابی تجهیزات اینترنت ماهواره ای استارلینک

به‌گفته ایلان ماسک طی یک سال اخیر استارلینک حدود 100 میلیون دلار برای تأمین اینترنت اوکراین هزینه کرده و به همین دلیل بود که ماسک از پنتاگون خواست هزینه‌های تأمین پایانه‌ها را بر عهده بگیرند و اتحادیه اروپا نیز بخشی از هزینه‌ها را متقبل شد. هم‌اکنون مردم کشور جنگ زده اوکراین برای دسترسی به استارلینک می‌بایست اشتراک ماهیانه بخرند و چیزی دیگر رایگان عرضه نخواهد شد.

همچنین بخوانید:

وال استریت ژورنال: حدود ۲۰۰ مورد تجهیزات اینترنت ماهواره ای استارلینک به ایران ارسال شده است

اختراع رادار برای شناسایی استارلینک واقعیت دارد؟

آیا پایان کار اینترنت ماهواره ای استارلینک با ساخت راداری که روسیه ادعا می‌کند دقت بالایی دارد، سر رسیده؟ آقای ماسک از همان روز اول فعال سازی استارلینک در اوکراین نگران بود که مبادا این سرویس تبدیل به هدفی برای حملات سایبری شود. روسیه از آغاز به کار اینترنت در اوکراین به طرق مختلف تهدید کرده که تجهیزات ماسک را برمی‌چیند.

دستگاه ردیابی تجهیزات اینترنت ماهواره ای استارلینک

در حال حاضر مقامات روسی و شرکت سازنده سلاح این کشور ادعایی عجیب و غریب کرده‌اند. می‌دانیم که برای استفاده از اینترنت ماهواره ای نیاز مبرمی به پایانه‌ها یا ترمینال‌ها داریم و اعتماد به ادعای روس‌ها محل تأمل است. به هر حال روسیه و اوکراین وارد جنگی بزرگ شده‌اند و هر دو طرف می‌توانند برای ایجاد رعب و وحشت و انتقال آن به طرف دیگر، ادعاهایی بی‌اساس مطرح کنند.

با این حال Sestroretsk مدعی است رادار آنها قادر است با الگوریتم‌های پیشرفته تنها در یک ربع ساعت و با دقت 60 متر، پایانه‌ها را شناسایی کند. رادار مورد اشاره می‌تواند روی شاسی خودرو نصب شود و همچنین منبع تغذیه آن سیستم برق خودرو باشد. همچنین گفته شده راه‌های گوناگونی برای مخفی کردن آنها از دید مخاطبان وجود دارد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. مطمئن باش اگه می تونستن همچین کاری بکنن جار نمیزدن بلکه ازش استفاده میکردن

    روسیه قدرت پوشالی هستش که فقط جنگ رسانه ایی انجام میده