زمین ۱۰۰۰ متری دکتر حسابی در مریخ

ادعای عجیب خرید زمین در مریخ توسط دکتر حسابی: واقعیت یا شایعه؟

ایرج حسابی ادعای جالبی مبنی بر خرید زمین ۱۰۰۰ متری در مریخ توسط دکتر حسابی مطرح کرده است. در اینجا صحت ادعای وی را بررسی خواهیم کرد.

در روزهای اخیر، خبری مبنی بر خرید ۱۰۰۰ متر زمین در مریخ توسط دکتر محمود حسابی، دانشمند برجسته ایرانی، در رسانه‌ها و فضای مجازی منتشر شده است. این خبر توسط ایرج حسابی، پسر ایشان، مطرح شده و واکنش‌های مختلفی را به دنبال داشته است.

آیا ادعای خرید زمین ۱۰۰۰ متری دکتر حسابی در مریخ صحت دارد؟

وقتی موضوع را موشکافانه بررسی می‌کنیم، متوجه می‌شویم که به‌هیچ عنوان چنین ادعایی نمی‌تواند واقعیت داشته باشد. بر اساس معاهده ماورای جو که ایران نیز از امضاکنندگان آن است، هیچ کشوری نمی‌تواند مالکیت اجرام آسمانی مانند سیارات یا ماه‌ها را داشته باشد.

علاوه بر این، سازمانی به نام «سازمان بین‌المللی فضا» که ایرج حسابی مدعی صدور سند زمین مریخ توسط آن است، اصلاً وجود خارجی ندارد. احتمالاً منظور ایرج حسابی از سازمان بین‌المللی فضا، فدراسیون بین‌المللی فضانوردی بوده است. این فدراسیون یک نهاد غیردولتی است که هدف آن کمک به افزایش همکاری‌های بین‌المللی در عرصه فضاست و هیچ اختیاری برای خرید و فروش املاک فضایی ندارد. همچنین هیچ سند معتبری مبنی بر خرید زمین در مریخ توسط دکتر حسابی ارائه نشده است. با توجه به این دلایل، می‌توان با قاطعیت گفت که ادعای خرید ۱۰۰۰ متر زمین در مریخ توسط دکتر حسابی صحت ندارد.

زمین ۱۰۰۰ متری دکتر حسابی در مریخ

اما چرا این ادعا مطرح شده است؟

هنوز انگیزه دقیق ایرج حسابی از مطرح کردن این ادعا مشخص نیست. برخی از احتمال سوءتفاهم یا ناآگاهی ایشان از قوانین بین‌المللی مربوط به فضا سخن می‌گویند. عده‌ای دیگر نیز این موضوع را به دنبال جلب توجه و خودنمایی می‌دانند. در هر صورت، این ادعا بهانه‌ای شد تا بار دیگر به موضوع مهم و مغفول مانده حقوق فضایی و جایگاه ایران در این عرصه بپردازیم.

ایران با سابقه درخشان خود در علم و فناوری، به‌ویژه در حوزه هوافضا، می‌تواند نقش مهمی در اکتشافات فضایی و تحقیقات علمی در این زمینه ایفا کند؛ اما برای تحقق این امر، لازم است که به قوانین و مقررات بین‌المللی مربوط به فضا پایبند باشیم و از طرح ادعاهای غیرقابل‌قبول و غیرمستند که به اعتبار علمی و بین‌المللی کشور لطمه می‌زند، خودداری کنیم!

بیشتر بخوانید:
ساخت و ساز در مریخ نیازی به آهن ندارد؛ خاک آن مثل فولاد محکم است! این موجودات میکروسکوپی بزرگترین مانع انسان برای زندگی در مریخ هستند

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. حالا فروشنده زمین کی بوده؟ احتمالا مریخ نورد کنجکاوی بوده😄