وام بلاعوض خرید تاکسی‌ برقی

وام بلاعوض خرید تاکسی‌ برقی به رانندگان تاکسی پرداخت می‌شود

معاون حمل‌ونقل شهرداری تهران از همکاری دولت و شهرداری پایتخت برای اعطای وام بلاعوض به رانندگان، با هدف خرید تاکسی برقی خبر داد.

در جدیدترین اخبار خودرو، محسن هرمزی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری پایتخت از انجام توافقاتی بین دولت و شهرداری تهران برای تخصیص تسهیلات خرید تاکسی برقی به رانندگان خبر داد و گفت به‌زودی 27.500 دستگاه تاکسی برقی چینی به ناوگان حمل‌ونقل عمومی پایتخت افزوده می‌شود.

اعطای وام بلاعوض به رانندگان برای خرید تاکسی‌ برقی

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران ضمن اشاره به این مطلب، تاکید کرد که هزینه واردات هر دستگاه خودرو برقی از محل درآمدهای ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر تامین می‌شود.

به‌گفته آقای هرمزی و بر اساس توافق شهرداری و دولت، 10.500 دلار از هزینه واردات هر تاکسی برقی از محل درآمدهای ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر تامین می‌شود و این مبلغ نیز در قالب یک وام بلاعوض به رانندگان اعطا می‌شود تا در عمل، هزینه خرید تاکسی های برقی برای رانندگان کاهش یابد.

تاکسی برقی

وی افزود هر زمان که مبلغ مورد نظر برای خرید تاکسی های برقی به طرف‌های چینی پرداخت شود، این بخش از قیمت تمام شده هر خودرو را دولت می‌پردازد. به‌گفته معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، علاوه بر این‌ها، با دریافت 200 تا 250 میلیون تومان به‌عنوان آورده اولیه از راننده، مابقی هزینه در قالب یک وام با سود مناسب تامین می‌شود.

به‌گفته او، این شرایط جدید در حالی است که پیش از این قرار بود برای تحویل تاکسی های برقی به هر راننده، یک وام 900 میلیون تومانی با سود 8 درصدی و بازپرداخت 5 ساله ارائه شود؛ ولی با توجه به تکلیف دولت برای حمایت از کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی و کمک به افزایش استفاده از انرژی‌های پاک، شهرداری و دولت به توافق رسیدند تا بخش قابل توجهی از تسهیلات، یعنی حدود 10.500 دلار به‌صورت وام بلاعوض خرید تاکسی برقی در نظر گرفته شود و مابه‌التفاوت قیمت تمام‌شده واردات با آورده اولیه رانندگان و مبلغ پرداختی دولت نیز به‌عنوان تسهیلات به رانندگان پرداخت شود.

هرمزی ضمن اشاره به در نظر گرفتن روشی متفاوت برای تحویل تاکسی های برقی تولید داخل به رانندگان، گفت بنا بر توافقات فعلی بین شهرداری و وزارت صمت، تا پایان سال جاری باید 27 هزار و 500 دستگاه تاکسی از طریق تولید مشترک یا واردات توسط خودروسازان داخلی به ناوگان حمل‌ونقل عمومی افزوده شود.

او همچنین ابراز امیدواری کرد که تا پایان سال 1403، شاهد واردات و عرضه 27 هزار و 500 دستگاه تاکسی برقی دیگر نیز باشیم که بنا بر توافق شهرداری با یک شرکت چینی، قرار است وارد ایران شوند.

تاکسی برقی

معاون حمل‌ونقل ترافیک شهرداری تهران با اشاره به ثبت نام 700 راننده تاکسی برای خرید تاکسی های برقی وارد شده، از ارسال فراخوان جایگزینی تاکسی های برقی با تاکسی های فرسوده ناوگان حمل‌ونقل عمومی از سوم اردیبهشت 1403 خبر داد و گفت در مرحله اول، ثبت نام هزار متقاضی تاکسی برقی انجام می‌گیرد. هرمزی با اشاره به ابلاغ فراخوان‌های مراحل بعد با ظرفیت بالاتر، گفت تاکسی‌رانان برای ثبت نام در فراخوان خرید تاکسی برقی باید به ساختمان اصلی سازمان تاکسیرانی مراجعه کنند.

او درباره توسعه ایستگاه‌های شارژ خودروهای برقی نیز اظهار کرد شهرداری تهران به موازات برنامه‌های واردات و تولید تاکسی های برقی، اقدامات لازم برای توسعه ایستگاه های شارژ برقی را نیز با همکاری شرکت مپنا در برنامه قرار داده تا کمبودهای موجود در این حوزه سریعا در سطح تهران برطرف شود.

این مسئله به‌گفته آقای هرمزی باعث می‌شود تا علاوه بر رانندگان تاکسی، شهروندان عادی نیز بتوانند با آسودگی خیال نسبت به خرید و استفاده از خودروهای برقی اقدام کنند.

ویدیو مرتبط
مطالب بیشتر در گجت نیوز:
خودرو برقی بخریم یا نخریم؛ نقاط قوت و ضعف ماشین های الکتریکی لیست تمام ماشین های قابل خرید در سامانه فروش خودروهای برقی دو خودرو برقی تویوتا bZ3 و bZ4X توسط شرکت برساوش به ایران وارد می‌شود تاکسی برقی با نصف قیمت واقعی در ایران عرضه می‌شود این ماشین چینی برقی به زودی در ایران تاکسی می‌شود هر بار شارژ خودرو برقی در ایران چقدر هزینه دارد؟

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*