پهپاد آکینجی

آشنایی کامل با پهپاد آکینجی ترکیه

پهپاد آکینجی بیرقدار، یک پهپاد ترکیه ای مجهز به تجهیزات دید در شب است که برای شناسایی محل سقوط هلیکوپتر رئیس جمهور ایران وارد کشور شده بود.

پس از وقوع حادثه سقوط هلیکوپتر رئیس جمهور ایران و نامشخص بودن محل سقوط، کشور ترکیه نیز پهپاد پیشرفته آکینجی بیرقدار را برای شناسایی موقعیت محل سقوط هلیکوپتر به آسمان کشورمان فرستاد. در ادامه به معرفی کامل این هواپیمای بدون سرنشین و امکانات آن می‌پردازیم.

پهپاد آکینجی بیرقدار؛ هواپیمای بدون سرنشین شناسایی ترکیه

پهپاد آکینجی

 پهپاد آکینجی (AKINCI۰۱) جزو پیشرفته ترین پهپادهای ترکیه محسوب می‌شود که برای ماموریت‌های شناسایی و عکس‌برداری به‌کار می‌رود. این پهپاد دارای قابلیت مداومت پروازی بالا توسط شرکت بیرقدار (Baykar) که یک کمپانی پیشرو در زمینه پهپاد و هوش مصنوعی در ترکیه به‌شمار می‌رود، ساخته شده است. این پهپاد در واقع جانشین پهپاد تاکتیکی TB2 بیرقدار است. آکینجی برای انجام عملیات‌های مختلف طراحی شده و دارای سیستم ارتباطی ماهواره‌ای دوگانه، رادار هوا به هوا، سیستم‌های پشتیبانی الکترونیکی، رادار اجتناب از خود و رادار دیافراگم مصنوعی برای نقشه‌برداری از سطح زمین است.

پهپاد آکینجی

این پهپاد اولین بار در سپتامبر ۲۰۱۹ در نمایشگاه هوانوردی استانبول به نمایش درآمد. طول این پهپاد ۱۲.۲ متر، ارتفاع آن ۴.۱ متر، طول بال‌هایش ۲۰ متر و حداکثر وزن آن در هنگام برخاستن نیز 5 هزار و 500 کیلوگرم است. پهپاد آکینجی با کمک سرمایه‌های محلی و ملی و توسط شرکت بیرقدار تحت هدایت ریاست صنایع دفاعی توسعه پیدا کرده است. دو موتور با توان ۷۵۰ اسب بخار و مجموع ۱۵۰۰ اسب بخار، انرژی این پهپاد را تامین می‌کنند که ساخت یک شرکت اوکراینی است. برد عملیاتی پهپاد آکینجی 5 هزار کیلومتر بوده و با مداومت پروازی ۲۰ ساعته به سرعت کروز ۲۵۰ و حداکثر سرعت ۳۸۵ کیلومتر بر ساعت دست پیدا می کند. ظرفیت حمل محموله این پهپاد نیز 1 هزار و 350 کیلوگرم است.

رکوردهای پروازی پهپاد AKINCI۰۱

پهپاد آکینجی

پهپاد ترکیه ای بیرقدار آکینجی در ادامه پروازهای آزمایشی خود موفق به ثبت رکوردی جدید در حداکثر ارتفاع شد و ارتفاعی معادل ۱۲.۲ کیلومتر را به ثبت رساند. این رکورد در روز ۱۱ مارس ۲۰۲۲ در حین یک پرواز آزمایشی به ثبت رسید. این پهپاد در شرایط هوای زمستانی، طی پروازی آزمایشی در آسمان شهر «چورلو» به رکورد ارتفاع ۱۲ کیلومتری از سطح دریا دست یافته بود.

آکینجی که طی مراسمی با حضور رئیس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان در ۲۹ اوت ۲۰۲۱ رونمایی شده بود رکورد قبلی بالاترین ارتفاع پرواز در صنایع هوانوردی ترکیه را با ۱۱.۶ کیلومتر در اختیار داشت. ترکیه در حال حاضر از این پهپاد برای محافظت از قلمرو خود و نیز به انجام رساندن کارهای عملیاتی استفاده می‌کند. تاکنون ۶ فروند از این پهپادها به نیروهای امنیتی ترکیه پیوسته‌اند. ترکیه برای صادر کردن این پهپاد با دو کشور نیز قرارداد منعقد کرده است. به‌گفته منابع آگاه، این قراردادها امسال در تاریخ‌های ۲۲ فوریه و ۲ مارس امضا شده‌اند؛ اما گفته نشده که این دو کشور کدامند. بر مبنای این قرارداد، بیرقدار آکینجی و سامانه‌های زمینی متناوبا از سال ۲۰۲۳ به بعد تحویل خواهند شد.

همچنین بخوانید:
پهپاد بیرقدار TB3 ترکیه رکورد استقامت پرواز را شکست این پهپاد ترسناک در دقیقه ۶۰۰۰ گلوله شلیک می‌کند پهپاد انتحاری و پیشرفته جدید آمریکا سرانجام معرفی شد

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*