اولین قطار نامرئی ژاپن تا سال ۲۰۱۸ ساخته خواهد شد

اولین قطار نامرئی ژاپن تا سال ۲۰۱۸ ساخته خواهد شد

ژاپن یکی از کشورهای پیشرو در صنایع ریلی و حمل‌ونقل با قطار به‌حساب می‌آید و سریع‌ترین و مدرن‌ترین قطارها معمولاً از سرزمین آفتاب به جهان معرفی می‌شوند. به‌تازگی نیز آن‌ها به سراغ ساخت قطار نامرئی رفته‌اند، قطاری که قرار است هارمونی زیبای محیط‌زیست را از بین نبرد.

مدیران یکی از شرکت‌های اصلی حمل‌ونقل ریلی ژاپن به نام Seibu Railway قصد دارند به مناسبت صدمین سالگرد تأسیس این کمپانی، یک تغییر انقلابی و مهم در طراحی قطارها ایجاد کنند. هدف آن‌ها این است که یک قطار مدرن با سرعت بسیار بالا بسازند که دارای طراحی نامرئی باشد، درواقع این قطار قرار است با محیط خود ترکیب شده و جزئی از مسیر شود.

کازویو سجیما طراح این قطار نامرئی خواهد بود

البته این قطار قرار نیست به معنای واقعی کلمه «نامرئی» باشد، بلکه قرار است دارای ساختاری شبه آینه‌ای باشد و تصویر اطراف خود را بر روی بدنه‌ی خود منعکس کند. هنوز جزئیات انجام این عملیات بازتاب اعلام نشده است، اما چیزی که مشخص است این است که یکی از طراحان برتر کشور ژاپن به نام کازویو سجیما (Kazuyo Sejima) مسئولیت طراحی این قطار را بر عهده دارد.

خانم سجیما یکی از آرشیتکت‌های شناخته‌ی شده‌ی ژاپن است و از افتخارات او دست‌یابی به جایزه‌ی مهم “Pritzker” است. این جایزه به طراحانی داده می‌شود که طرح‌هایی را ساخته‌اند که نشان‌گر ترکیب استعداد، دید وسیع، و تعهد کاری هستند. این طرح‌ها به‌صورتی استوار، نقش مهمی در زندگی انسان‌ها داشته‌اند و باعث شده‌اند که محیطی با الهام از هنر طراحی معماری ایجاد شود.

البته نکته‌ی جالب اینجاست که خانم سجیما تابحال در طراحی هیچ قطاری نقشی نداشته است و این اولین چالش او در این زمینه است. او که از طرفداران طراحی به سبک مینی مالیسم است، درباره‌ی طراحی این قطار توضیح می‌دهد:

سفرهای ریلی در مناطق متنوعی انجام می‌شوند و هرکدام از قطارها از مناظر مختلفی عبور می‌کنند. مناظری که از کوه‌های چیچیبو (Chichibu) تا مرکز شهر توکیو گسترش یافته‌اند. من با خودم فکر کردم که خیلی خوب می‌شود که اگر قطار هم بتواند خود را با این تنوع محیطی هماهنگ کند و حتی در زیباتر کردن آن نقشی داشته باشد.

او این صحبت‌ها را کنفرانس خبری رسمی کمپانی Seibu برای پروژه‌ی قطار نامرئی انجام داده است. سجیما در ادامه گفته است:

من تمایل دارم این قطار به‌صورت محدود تولید شود و در هر جابجایی، تعداد زیادی از مسافران را به مقصد برسند. این حجم بالای مسافران می‌توانند سفر بسیار لذت‌بخشی را تجربه کنند و در محیط قطار کاملاً راحت باشند، دقیقاً مانند وقتی‌که در اتاق نشیمن خانه‌ی خودشان دراز کشیده‌اند. بنابراین آن‌ها در پایان سفر با خود خواهند گفت که امیدوارم هرچه سریع‌تر باز هم در این قطار سفر کنم.

به گزارش خبرگزاری dezeen، سطح خارجی این قطار مشابه آینه خواهد بود و وقتی این سطح با سرعت بسیار بالای آن ترکیب شود، حالتی ایجاد می‌شود که این قطار به‌صورت نامرئی به نظر می‌رسد؛ اولین چالش مهم طراحان این خواهد بود که میزان انعکاس بدنه‌ی این قطار را طوری تعیین کنند که انعکاس نور شدید از آن باعث آسیب زدن به اجسام و افراد کنار آن نشود.

البته هنوز صحبتی از میزان دقیق سرعت، نوع موتور و انرژی موردنیاز آن و همچنین جنس بدنه به میان نیامده است اما قرار است اولین مدل از این قطار نامرئی تا اوایل سال ۲۰۱۸ وارد شبکه‌ی ریلی ژاپن شود. مسئولیت این پروژه بر عهده‌ی کمپانی Seibu Railway است اما تولید آن توسط کمپانی نام‌آشنای هیتاچی (Hitachi) انجام خواهد شد؛ قطارهای سریع‌السیر ژاپن با سرعت ۲۰۰ مایل بر ساعت (۳۲۲ کیلومتر بر ساعت) هم پیش‌ازاین توسط هیتاچی ساخته شده بود.

جالب است بدانید که قطارهای کمپانی Seibu در مسافتی بالغ‌بر ۱۱۱ مایل (۱۷۹ کیلومتر) در سراسر ژاپن به جابجایی مسافران می‌پردازند و وارد شدن این قطار نامرئی می‌تواند اثر مهمی بر روی خطوط حمل‌ونقل ریلی این کشور بگذارد.

اولین قطار نامرئی ژاپن تا سال ۲۰۱۸ ساخته خواهد شد

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*