آخرین مطالب
0
امروز

دستیار صوتی مایکروسافت ،کورتانا با ویندوز 10 به PC آمد

پیش از این تقریبا همه ما می دانستیم که دستیار صوتی مایکروسافت موسوم به کرتانا به ویندوز 10 هم خواهد آمد اما این اولین بار است که به صورت رسمی نحوه کارکردش را بر روی سیستم های دسکتاپ می بینیم.

کورتانای دسکتاپی دقایقی پیش توسط جو بلفیوره در مراسم ویندوز ۱۰ معرفی شد. وی برای خوش آمد گویی به این دستیار صوتی گفت:

کورتانا، بسیار هیجان زده ایم که ورودت را به دنیای کامپیوترهای شخصی تبریک بگوییم.

کورتنا در کنار کلید استارت روی نوار ابزار قرار خواهد گرفت که در واقع محل اصلی این دستیار صوتی است و اعلانیه‌های کورتنا نیز از همین مکان نمایش داده خواهد شد. بلفور با اشاره به طراحی این سیستم صوتی، تلاش مایکروسافت را در جهت ایجاد راهکاری برای تعامل طبیعی‌تر با این دستیار صوتی خوانده است. بلفور به این نکته اشاره کرد که مایکروسافت کورتنا را پس از عرضه‌ی بیلد شماره‌ی fbl.9924 در ویندوز ۱۰ قرار خواهد داد.

کورتنا در ویندوز ۱۰ تجربه‌ای متفاوت از گوشی‌های ویندوزفون را در اختیار کاربران قرار خواهد داد. اجرای کوئری‌های مختلف در مورد نمایش فایل‌ها با پسوندهای گوناگون از فضای ذخیره‌ی ابری یا حافظه‌ی داخلی کامپیوتر از جمله‌ی این موارد است.

بسیاری از کاربران عادت دارند تا در ویندوز با استفاده از تایپ عبارات به ابزار‌های مورد نظر خود دسترسی پیدا کنند. کورتنا همچجون یک دستیار، افراد را در یافتن موارد مورد نظر یاری خواهد کرد.  برای مثال در صورتی که نام اسکایپ در کادر جستجوی کورتنا تایپ شود، در صورتی نصب بودن این نرم‌افزار، نام آن در ابتدا نمایش داده می‌شود و در غیر اینصورت شاهد نمایش داده شدن فروشگاه اپلیکیشن‌های ویندوز برای نصب اسکایپ خواهیم بود.

کورتنا امکان اجرای ابزار‌های ویندوزی را نیز با استفاده از دستورات صوتی مهیا می‌کند. برای مثال با گفتن عبارت Hey Cortana, Play My Music، شاهد اجرای اپلیکیشن پخش‌کننده و پخش موسیقی خواهیم بود. Hey Cortana, Please be quiet نیز باعث توقف پخش موسیقی توسط کورتنا خواهد شد.

کورتانا یکی از بارزترین مشخصه های ویندوز ۱۰ است که کاربردش در نگاه اول هر شخصی را به یاد Siri از اپل یا Google Now می اندازد. البته غول نرم افزاری آن را به گونه ای طراحی کرده که محیطی بسیار صمیمی تر را در اختیار کاربرانش قرار خواهد داد. این دستیار صوتی در محیط دسکتاپ قادر به انجام تقریبا همه کاری است، از تماس در اسکایپ گرفته تا اضافه کردن یک قرار ملاقات به تقویم کاربر.

Cortana با توجه به جستجو های کاربر در Bing به دستیاری قابل اعتماد تر برای وی تبدیل شده و کم کم به عادات شخص نیز پی می برد.

در انتها کورتنا با نمایش امکان ارسال ایمیل بدون لمس دستگاه، به حضور خود در مراسم امشب پایان می‌دهد.

منبع : engadget

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*