مک‌لارن برای عیب‌یابی مدل F1 از یک لپ‌تاپ قدیمی استفاده می‌کند!

مک‌لارن برای عیب‌یابی مدل F1 از یک لپ‌تاپ قدیمی استفاده می‌کند!

کمپانی مک‌لارن یکی از آن برندهای خودروسازی مطرح در جهان است که مدل‌های جدید خودروهای تولید شده توسط این کمپانی، طراحی‌های فضایی دارند و علاوه بر بیرون‌شان، در درون هم از فناوری‌های پیشرفته و بسیار مدرنی بهره می‌برند؛ همگی این مدل‌ها توسط به‌روزترین تکنولوژی‌های جهان مانیتور می‌شوند.

اما به هر حال یک ابر کمپانی مانند مک‌لارن هم روزگاری بدون استفاده از این تکنولوژی‌های متعلق به آینده کار می‌کرده است و مدل‌های قدیمی این کمپانی هنوز هم به دانش قدیمی مهندسان تولید‌کننده‌شان محتاج هستند. اما شاید برای هر کاربر علاقه‌مند به دنیای خودروهای سوپر اسپرت عجیب باشد که بدانند برای عیب‌یابی خودروی مک‌لارن اف ۱ (McLaren F1)، تنها راه این کمپانی استفاده از یک لپ‌تاپ بسیار قدیمی با یک تکنولوژی بیست ساله است!

مک‌لارن برای عیب‌یابی مدل F1 از یک لپ‌تاپ قدیمی استفاده می‌کند!

این لپ‌تاپ باستانی، یک مدل سفارشی سازی شده از سری LTE 5280 کمپانی تولید قطعات کامپیوتری Compaq است. مک‌لارن اف ۱ با اینکه هنوز هم یک خودروی سوپر اسپرت بسیار قدرتمند و البته زیبا به‌حساب می‌آید، اما تاریخ تولید آن به حدود ۱۸ سال پیش باز می‌گردد. سیستم‌های کامپیوتری به کار رفته در این خودرو نیز همگی قدیمی هستند و به همان شکل اولیه در زمان تولیدشان باقی مانده‌اند.

این لپ‌تاپ ۲۰ ساله تنها راه مک‌لارن برای ارتباط با مدل F1 است!

بنابراین وقتی یکی از این خودروها دچار نقص فنی می‌شود، مهندسان فنی مک‌لارن باید با این سیستم‌های کامپیوتری قدیمی ارتباط برقرار کنند تا بتوانند عیب خودرو را پیدا کنند. اما از آنجا که این سیستم‌ها مربوط به ۲۰ سال پیش می‌شوند، برقراری ارتباط با آن‌ها از طریق سیستم‌های عیب‌یابی مدرن امکان‌پذیر نیست؛ بنابراین چه راه حلی باقی می‌ماند؟

بله این لپ‌تاپ بیست ساله کلید حل این معما است! درواقع داخل این لپ‌تاپ یک کارت کدگذاری‌شده‌ی مخصوص وجود دارد که این کارت در نقش رابط کاربری بین سیستم الکترونیکی خودرو و مهندسان فنی مک‌لارن عمل می‌کند. بدون این کارت عملا مهندسان نمی‌توانند ایراد خودرو را متوجه شوند و مطمئنا خریداران این خودرو که حالا یک مدل آنتیک هم محسوب می‌شود، دوست ندارند سوپر اسپرت‌های فوق‌العاده زیبایشان به یک تکه آهن قراضه تبدیل شود. از این رو، این لپ‌تاپ معروف هنوز هم نقش مهمی دارد و یکی از گجت‌های کاربردی داخل این کمپانی انگلیسی محسوب می‌شود.

مک‌لارن برای عیب‌یابی مدل F1 از یک لپ‌تاپ قدیمی استفاده می‌کند!

مک‌لارن در این قضیه، مهندسان خود را مقصر می‌داند که در زمان تولید F1، چرا آن را به یک سری تجهیزات کامپیوتری مخصوص و انحصاری وابسته کرده‌اند که حالا برای عیب‌یابی این مدل با این همه مشکل مواجه شوند. البته برای اینکه این مشکل برای همیشه حل شود، متخصصان مک‌لارن در حال طراحی یک سیستم جدید برای مک‌لارن اف ۱ هستند تا دیگر به این سیستم قدیمی نیازی نباشد.

با عرضه‌ی این به‌روزرسانی، مهندسان بخش‌ عیب‌یابی می‌توانند با استفاده از سیستم های عیب‌یابی مدرن کمپانی هم به سیستم کامپیوتری خودرو متصل شوند واحتملا این لپتاپ باستانی هم که در زمان خود، یکی از تکنولوژی‌های فضایی کشور انگلستان محسوب می‌شده، به دست فراموشی سپرده خواهد شد.

ش

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*