بارش شهابی لایرید

بارش شهابی لایرید (Lyrid) یکشنبه ۲ اردیبهشت ۹۷ آغاز می‌شود

بارش شهابی لایرید (Lyrid) از یکشنبه، ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷، آغاز می‌شود. این بارش سالانه که همیشه در ماه‌ آوریل اتفاق می‌افتد، در سال ۲۰۱۸ میلادی به اوج خود می‌رسد و به راحتی قابل مشاهده است.

بارش شهابی سالانه لایرید از یکشنبه آینده آغاز می‌شود. کارشناسان حوزه نجوم اعلام کرده‌اند که این بارش سالانه در سال ۲۰۱۸ به اوج خود می‌رسد. بارش شهابی لایرید (Lyrid) هر ساله از ۱۶ تا ۲۵ آوریل قابل مشاهده است. در روز یکشنبه، ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷، ماه کامل نیست و به همین دلیل به راحتی می‌توان این بارش شهابی زیبا را رصد کرد.

در بارش شهابی لایرید گاهی اوقات تعداد ۱۰۰ شهاب در طول یک ساعت از آسمان می‌بارد. این بارش شهابی با ذرات گرد و غبار آغاز می‌شود که با سرعت ۱۷۶ هزار و ۳۸۵ کیلومتر بر ساعت به اتمسفر زمین برخورد می‌کنند و به دلیل اصطکاک با هوا تبخیر می‌شوند و به این شکل، رگه‌هایی از نور را از خود به جا می‌گذارند.

منشا بارش شهابی لایرید

این شهاب‌ها از صور فلکی Lyra و Harp در نزدیکی ستاره درخشان Vega بیرون می‌آیند، اما در اصل شهاب سنگ‌های لایرید، تکه‌هایی از ستاره دنباله‌دار G1 Taxtcher C/1861 هستند. اولین بارش شهابی سالیانه Lyrid در سال ۶۸۷ پیش از میلاد مسیح در چین ثبت شده و هر ساله در اواسط ماه آوریل، بقایای این ستاره دنبال دار به جو زمین برخورد می‌کنند و بارش شهابی به وجود می‌آید.

بارش شهابی لایرید

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. از توی ایرانم قابل مشاهدس پس