واردات خودرو

بررسی ماجرای تخلف گسترده در واردات خودرو

رئیس سازمان بازرسی کل کشور از تخلف در واردات خودرو و ورود غیر مجاز ۵ هزار دستگاه خودروی لوکس در زمان بسته بودن سایت ثبت سفارش خبر داد. در این مطلب قصد داریم جزئیات این ماجرا را بررسی کنیم.

تیرماه ۱۳۹۶ بود که وزارت صنعت، معدن و تجارت با وجود اعتراض‌ها و انتقادات فراوان، ثبت سفارش خودروهای وارداتی را متوقف کرد و این سایت به مدت شش ماه یعنی تا دی‌ماه ۹۶ بسته بود و سپس با تصویب و اجرایی شدن دستورالعمل جدید واردات خودرو شاهد بازگشایی سایت ثبت سفارش بودیم. اما ظاهرا در این مدت فساد و تخلف‌های زیادی رخ داده و چند هزار دستگاه خودرو به صورت غیر قانونی وارد کشور شده است.

اولین بار در اواخر سال گذشته بود که حرف و حدیث‌هایی در مورد ثبت سفارش و ورود غیر قانونی برخی خودروهای وارداتی با وجود بسته بودن سایت ثبت سفارش شنیده شد. این شایعه برای مدتی مسکوت ماند و سرانجام مجتبی خسروتاج، رئیس سازمان توسعه تجارت، دو ماه پیش این خبر را تایید کرد و گفت در زمان بسته بودن ثبت سفارش واردات خودرو در سال گذشته، حدود ۶ هزار و ۴۰۰ دستگاه خودرو به صورت غیر قانونی وارد کشور شده است. پس از آن، رئیس انجمن واردکنندگان خودرو نیز اعلام کرد عددی که ما داریم بیش از ۶ هزار و ۴۰۰ دستگاه است و طبق اطلاعات ما در زمان بسته بودن ثبت سفارش، بیش از ۱۵ هزار دستگاه خودرو به صورت غیر قانونی وارد شده است.

این اظهارات عجیب، رخ دادن یک فساد و تخلف گسترده در واردات خودرو را تایید کرد، اما هیچوقت توضیح داده نشد که چگونه تخلف به این بزرگی رخ داده و مسئولان ذی‌ربط متوجه نشده‌اند و یا اگر هم متوجه شده‌اند چرا در این باره سکوت کرده و با متخلفان برخورد نکرده‌اند؟ حالا رئیس سازمان بازرسی کل کشور نیز به این ماجرا ورود کرده و به زوایای جدیدی از این فساد اشاره کرده است. ناصر سراج در این خصوص اظهار کرد:

متاسفانه در زمان بسته بودن سایت ثبت سفارش، سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت هک شد و حدود ۵ هزار دستگاه خودروی مدل بالا و گران‌قیمت وارد کشور شد که از این تعداد حدود ۴ هزار دستگاه خودرو ترخیص و وارد بازار شده و هزار دستگاه خودرو نیز همچنان در گمرک است که باید در این خصوص تصمیم‌گیری شود.

این اظهارات نه تنها قضیه را شفاف نکرد، بلکه ابهامات بیشتری را برای ما به وجود آورد. اولا این که چه کسانی از نظر فنی توان هک کردن یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین سایت‌های وزارت صنعت را داشته‌اند و دوم این که چطور مسئولان وزارت صنعت متوجه هک شدن سایت این وزارتخانه نشدند؟ همچنین این سوال پیش می‌آید که آیا هیچ ردپایی از واردکنندگان متخلف باقی نمانده تا با آن‌ها برخورد قانونی شود؟

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در ادامه قول داد مردم به زودی نتیجه ورود این سازمان به بازار خودرو، سکه، ارز و مسکن را احساس می‌کنند. وی افزود پول‌های سرگردان و نقدینگی بیش از حد باعث شد برخی خودروها حتی تا ۱۰۰ میلیون تومان گران شوند. در همین ارتباط، سازمان بازرسی به قضیه ورود و سایت‌هایشان را بررسی کرد و امیدواریم بتوانیم ضمن کنترل قیمت‌ها، شاهد کاهش قیمت هم باشیم. این قیمت‌ها حبابی است و مصرف کنندگان واقعی نیز در این بازارها وجود ندارند و اکثرا دلال هستند که بازار را ملتهب می‌کنند و امیدواریم با کمک دولت این مشکلات برطرف شود.

توضیح وزارت صنعت در مورد تخلف در واردات خودرو

پس از ادعای ناصر سراج در مورد هک شدن سایت وزارت صنعت و ورود غیر قانونی چند هزار دستگاه خودرو به کشور، وزارت صنعت، معدن و تجارت با صدور اطلاعیه‌ای در این مورد توضیح داد و ضمن تایید تخلف در واردات خودرو ، هک شدن سایت این وزارتخانه را تکذیب کرد. در این اطلاعیه آمده که در مجموع ۶۴۸۱ دستگاه خودرو با تخلف واردکنندگان و سامانه ثبت سفارش به گمرکات کشور وارد شده که از این تعداد ۱۹۰۰ دستگاه خودرو ترخیص شده و مابقی خودروها همچنان در گمرک مانده است. سازمان تعزیرات حکومتی و دستگاه‌های نظارتی و اطلاعاتی در حال بررسی موضوع تخلف ترخیص ۱۹۰۰ دستگاه خودرو به کشور است. مرکز حراست وزارت صنعت به جد پیگیر موضوع تخلف صورت گرفته بوده و پس از شناسایی و برخورد با متخلفان، نتایج را به اطلاع عموم می‌رساند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۱۳ دیدگاه

 1. سلام
  من ۲۹ خرداد ۹۶ با زبان بازی و دروغ های فروشندگان عظیم خودرو النترا ثبت نام کردم که ۳ ماهه بمن خودرو بدهند بعد از ۱۸ ماه که از خودرو خبری نشد طبق قرار داد من انصراف دادم و در قرارداد میبایستی ۱۴ در صد سود ببنده بدهند اصل پولم را گرفتم ولی هیچ سود بمن ندادند و گفتند نمیدهیم بکجا باید شکایت کنم

 2. شلام
  من ۲۹ خرداد ۹۶ با زبان بازی و دروغ های فروشندگان عظیم خودرو النترا ثبت نام کردم که ۳ ماهه بمن خودرو بدهند بعد از ۱۸ ماه که از خودرو خبری نشد طبق قرار داد من انصراف دادم و در قرارداد میبایستی ۱۴ در صد سود ببنده بدهند اصل پولم را گرفتم ولی هیچ سود بمن ندادند و گفتند نمیدهیم بکجا باید شکایت کنم

 3. میدونی چی خنده دار هست اینکه میگن هک شده ماشین وارد شده ، ما شنیدیم هک میکنن مثلا اسناد و عکس و اطلاعات سرقت میره ولی نشنیدیم از طریق کامپیوتر ماشین رد و بدل بشه
  عزیز من ۶۵۰۰ تا ماشین بصورت فیزیکی اومدن تو گمرک با این عدد به این زیادی ماشین مدل بالا زمانی که سایت بسیته بوده کسی نگفته اینا کجا بود از کجا اومد اینقدر بی در و پیکر که نیست همه می بینن ولی خب معلوم کار کی هستش دیگه خخخ

 4. اصلا قبول که سایت هک شده
  شما کی فهمیدن که هک شده؟ وقتی که مردم فهمیدن این همه خودرو غیر قانونی وارد شده؟ بعد از مردم؟ یعنی واحد انفورماتیک و حراستتون از واکنش مردم می فهمن تو اون خراب شده چی میگذره؟
  اگه زودتر فهمیدین چرا اعلام نکردین؟ می خواستین لاپوشونی کنین؟ چرا جلوی واردات رو نگرفتین حتی ترخیص هم کردین. موقع ترخیص نفهمیدین تاریخ ثبت سفارش با بسته شدن سایت یکیه؟
  حالا گیریم همه اینا رو نفهمیدین (چقدر نفهمین!!!) معلوم نیست این خودرو ها به نام کی وارد شده؟ کی ترخیصشون می کنه؟ یه جوری میگین در حال بررسی تخلف هستین آدم فکر می کنه مجهولی تو این معامله وجود داره!!؟
  اساسا تو این مملکت زمانی یه تخلف (مثلا) بررسی میشه که مردم بفهمن تخلفی رخ داده ، پروسه بررسی هم انقدر طول می کشه که مردم یادشون بره (خخخ)

 5. هک کجا بود! همه میدونن کار خودشون بوده و از قصد سایت رو از دسترس خارج کردن هک بهونه س مملکت بی قانون تر از این نیست دیگه جایی

 6. حتی تویله یه دری داره حساب کار اینا اونم نداره

 7. هیچ کس که زیر بارش نمیره

 8. این هکر ها نمیدونم از کی مواجب میگیرن

 9. خودرو که سهله

  اوضاع مملکت هرچی بدتر بشه فکر های خلاق بیشتر به کار میفتن
  خوشم میا ایرانیا از هیچ چیز کوچیکی دریغ نمیکنن ها

 10. خیلی جالبه وام بدون بهره هم دارن میدن ولی بازم اینجوری

 11. ملت جوری اومدن کمپین اعتراض یه قیمت و نخریدن ماشین زدن انگار اصلا پولی برای خریدش مونده
  مردم دارن از گرسنگی میمیرن
  پول ندارن نون بخرن
  اونایی که الان میرن ماشین و…. میخرن جز مردم حساب نمیشن که