کاوشگر کنجکاوی

تصاویری زیبا از سیاره مریخ حاصل دست‌رنج کاوشگر کنجکاوی و هم‌قطارانش

در اینجا تصاویری به غایت زیبا از سیاره مریخ را گردآوری کرده‌ایم که توسط کاوشگر کنجکاوی یا کیوریاسیتی (Curiosity) و سایر تجهیزات اکتشافی ناسا به زمین مخابره شده‌اند.

از تاریخ ۵ آگوست ۲۰۱۲، کاوشگر کنجکاوی بار سفر به سیاره همسایه را بست و ۶ سال اخیر را به انجام فعالیت‌های اکتشافی در گودال گیل (Gale Crater) مریخ گذراند. اما با اینکه شعاع پیمایش مریخ نورد کنجکاوی از ۲۰ کیلومتر تجاوز نکرده، این کاوشگر موفق به ثبت تعداد زیادی عکس شده است که از لحاظ زیبایی، بسیار چشمگیر و از جنبه علمی، بسیار پر اهمیت هستند.

از تجمیع این عکس‌ها با تصاویر دیگری که توسط کاوشگر ۱۵ ساله‌ی فرصت یا آپورچونیتی (Opportunity) و همین‌طور مدارگرد اکتشافی مریخ به ثبت رسیده‌اند، آلبوم عکس بی‌نظیری پدیده آمده است که در ادامه تماشا خواهید کرد.

برخی از این عکس‌ها، سطح سیاره سرخ را همان‌طوری به تصویر کشیده‌اند که انتظارش را داشتیم؛ یعنی سنگی، خشک، پر از گرد و خاک و تا حدودی مشابه بیابان‌های سیاره زمین. اما برخی دیگر، دهانه‌ها و دره‌هایی را نشان می‌دهند که هیچ شباهتی با آنچه که روی زمین دیده‌ایم ندارند. در این تصاویر می‌توانیم در هم آمیختن رنگ‌های تیره و روشن در برخی مناطق مریخ، سطوح پوشیده شده با دی اکسید کربن منجمد و آثاری از طوفان عظیم شنی که اخیرا کل سیاره را فرا گرفت، ببینیم.

البته هنوز در سیاره مریخ، اهداف اکتشافی بسیاری برای کاوشگر کنجکاوی و مریخ نوردهای بعدی وجود دارد که امید می‌رود در آینده بتوان آن‌ها را از نزدیک مورد بررسی قرار داد؛ کمااینکه دانشمندان اخیرا با استفاده از رادار MARSIS، از کشف یک دریاچه پهناور حاوی آب مایع در این سیاره خبر دادند که زیر لایه‌ای از یخ پنهان شده است.

عکس‌های ارسالی کاوشگر کنجکاوی از مریخ به زمین

کاوشگر کنجکاوی

کاوشگر کنجکاوی این عکس سلفی را در آغاز سال ۲۰۱۸ و در برآمدگی Vera Rubin گرفت. البته از آنجایی که این عکس با چند عکس دیگر ترکیب شده، بازوی کاوشگر از تصویر نهایی حذف شده است.

عکس کاوشگر کنجکاوی از مریخ

درست پس از رسیدن کنجکاوی به مریخ، این عکس با دورنمایی از بلندی‌های Mount Sharp به ثبت رسید که احتمالا مقصد بعدی کاوشگر خواهد بود.

عکس کاوشگر کنجکاوی از مریخ

این یکی از اولین نگاه‌های کاوشگر کنجکاوی به گودال گیل در سال ۲۰۱۲ بود. دهانه‌ی این گودال عظیم با شبکه‌ای از دره‌ها شکافته شده که این موضوع، احتمال نقش داشتن آب در شکل دادن چنین آرایشی را قوت بخشیده است.

عکس کاوشگر کنجکاوی از مریخ

یافتن ردپای بیشتری از آب در مریخ، چندان به طول نینجامید. کاوشگر کنجکاوی با چشمان تیزبین خود این خرده سنگ‌های مدور را در سپتامبر ۲۰۱۲ و در بلندی‌های Aeolis Mons که در مرکز گودال گیل واقع شده‌اند شکار کرد. این سنگ‌ها چنین شکلی به خود نمی‌گرفتند مگر در حضور آب!

عکس کاوشگر کنجکاوی از مریخ

در اواخر سال ۲۰۱۲، کاوشگر کنجکاوی سنگ‌هایی را که چیدمانی لایه لایه و مورب داشتند، کشف کرد.

عکس کاوشگر کنجکاوی از مریخ

خاک سرخ‌رنگ شبیه به این، چیزی بود که کنجکاوی به دفعات با آن مواجه شد. این کاوشگر در سال ۲۰۱۳ به منطقه پایین دست گودال گیل، یعنی Yellowknife Bay رسید.

عکس کاوشگر کنجکاوی از مریخ

در میان رسوبات Yellowknife Bay، خلل و فرجی یافت شد که احتمالا زمانی محل تراوش آب بوده‌اند.

سیاره مریخ

ناسا مدارگرد اکتشافی مریخ را در سال ۲۰۰۶ وارد مدار این سیاره کرد. در عکسی که توسط این مدارگرد در ژوئن ۲۰۱۳ گرفته شده است، می‌توان کاوشگر کنجکاوی را به صورت یک نقطه‌ کوچک آبی رنگ در گوشه‌ی سمت چپ پایین تصویر دید.

سیاره مریخ

در سال ۲۰۱۵، مدارگرد اکتشافی این تصویر هوایی را از شکاف‌های Ophir Chasma که در بخش شمالی دره‌های پهناور مریخ موسوم به Valles Marineris قرار دارند، شکار کرد.

سیاره مریخ

ناسا همواره شن‌زارهای Nili Patera را به دلیل تغییرات مداوم آن ناحیه تحت نظر داشت. این عکس در سال ۲۰۱۴ توسط مدارگرد اکتشافی مریخ به ثبت رسیده است.

سیاره مریخ

تصویری زیبا که یکی از گودال‌های مریخ در آن به نمایش درآمده است. این عکس توسط مدارگرد اکتشافی در نوامبر ۲۰۱۳ به ثبت رسید.

سیاره مریخ

عوارض موجود در این تصویر (واقع در عرض جغرافیایی میانی مریخ)، می‌توانند در اثر فشار ناشی از آب و یخ شکل گرفته باشند. مدارگرد اکتشافی این تصویر را در سال ۲۰۱۷ به زمین مخابره کرد.

سیاره مریخ

در ژانویه ۲۰۱۴، این تصویر از یک صحرای شنی پوشیده از دی اکسید کربن یخ زده، در شمال مریخ توسط مدارگرد اکتشافی شکار شد.

سیاره مریخ

دوست‌داران فیلم مریخی (The Martian) احتمالا با دشت آسیدالیا (Acidalia Planitia) آشنا هستند. این تصویری از همان دشت است که در سال ۲۰۱۵ توسط مدارگرد اکتشافی مریخ به زمین مخابره شد.

سیاره مریخ

این کانال‌های طویل و ردیفی که عرض آن‌ها بین ۱ تا ۱۰ متر است، در دشت Hellas واقع در نیمکره جنوبی مریخ توسط مدارگرد مشاهده شدند.

سیاره مریخ

نمایی از منطقه Noctis Labyrinthus در حوزه آتشفشانی تارسیس (Tharsis) که به مجموعه دره‌های Valles Marineris منتهی می‌شود. این عکس در سال ۲۰۱۳ ثبت و به زمین مخابره شد.

سیاره مریخ

در نزدیکی‌های خط استوای مریخ و در محدوده‌ی فلات نیم‌روز (Meridiani Planum)، گودال ویکتوریا به مانند یک اثر هنری فاخر، چشم‌نوازی می‌کند. در این عکسِ متعلق به سال ۲۰۰۶، مریخ نورد آپورچونیتی (Opportunity) را به صورت یک نقطه کوچک مابین ساعت ۹ و ۱۰ (اگر گودال را به صورت یک ساعت تصور کنیم) می‌توان دید.

سیاره مریخ

آپورچونیتی بیش از ۱۵ سال است که روی سیاره سرخ قرار دارد. این مریخ نورد در سال ۲۰۰۵ با این شهاب آهنین مواجه شد؛ اولین شهاب شناسایی شده در سیاره‌ای به غیر از زمین!

سیاره مریخ

تصویری از تپه‌های کلمبیا که توسط مریخ نورد Spirit در سال ۲۰۰۴ به ثبت رسید. این کاوشگر در سال ۲۰۰۴ و اندکی پیش از Opportunity به مریخ رسید؛ اما در سال ۲۰۱۰ ارتباطش با زمین قطع شد.

سیاره مریخ

مریخ نشین ققنوس یا فونیکس (Phoenix) که بین ماه‌های می تا نوامبر ۲۰۰۸ فعال بود، از بازوی رباتیک خود برای حفر این دو چاله و بررسی نمونه خاک، استفاده کرد.

کاوشگر کنجکاوی ناسا

مریخ نورد کنجکاوی همچنان به کاوش در گودال گیل مشغول است تا بلکه شواهدی مبنی بر وجود حیات میکروبی در سیاره سرخ بیابد. این عکس سلفی در یکی از نقاط حفاری موسوم به Buckskin گرفته شده است. طراحی مریخ نورد جدیدی که در سال ۲۰۲۰ عازم این سیاره خواهد شد نیز بر مبنای طراحی کنجکاوی خواهد بود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۶ دیدگاه

  1. این عکسا رو کی از کاوش گره گرفته؟؟؟

  2. چه عکسای قشنگی واقعا فضا نوردا یه پا هنرمندن برارخودشون

  3. چه فایده هه تلاشاشون هدر رفت .دیگ نمیشه رو مریخ حساب کرد برای تشکیل حیات😞😕

  4. ایول بهش خیلی عکساش قشنگ بودن . فکر میکردم مریخ یلی ساده تر از این حرفا باشه