تحویل خودرو

سایپا با تاخیر در تحویل خودرو و افزایش قیمت به مشتریان ضربه می‌زند

شرکت سایپا با تاخیر در تحویل خودرو و افزایش قیمت محصولات خود به مشتریان ضرر و زیان می‌رساند و بسیاری از مشتریان این شرکت از سیاست‌های سایپا معترض هستند.

شرکت سایپا و پارس خودرو قیمت محصولات خود را در هفته جاری اعلام کردند که نسبت به قبل افزیش چشمگیری داشت و برای مشتریانی که از قبل محصولات این شرکت را پیش‌خرید کرده بودند، خبر بسیار بدی محسوب می‌شد. برای مثال مشتریان خودروهای برلیانس و چانگان که این دو خودرو را در تابستان امسال با موعد تحویل پاییز پیش‌خرید کرده بودند، علاوه بر این‌که سودی به دست نیاوردند، به مقدار زیادی هم متضرر شدند. به همین دلیل بسیاری از مشتریان سایپا در مقابل نمایندگی‌های این شرکت تجمع کردند و نارضایتی خود را از سیاست‌های این خودروساز بزرگ نشان دادند. اگر پای درد و دل مشتریان سایپا بنشینید، اکثر آن‌ها از افزایش قیمت خودرو ثبت‌نام شده در هنگام تحویل شکایت دارند.

تحویل خودرو

چگونه تاخیر در تحویل خودرو به مشتریان ضرر می‌رساند

در روزهای نخست مردادماه سال جاری شرکت سایپا خودرو برلیانس را با پیش‌پرداخت 33 میلیون تومان به مشتریان عرضه کرد، اما خودرو برلیانس اچ 330 در همان ماه با قیمتی حدود 75 تا 80 میلیون تومان در بازار فروخته می‌شد؛‌ در واقع اگر مشتریان به مبلغ پیش‌پرداخت خود برای ثبت نام خودرو برلیانس حدود 45 میلیون تومان اضافه می‌کردند، در همان روز می‌توانستند این خودرو را از بازار خریداری کنند و صاحب یک خودرو باشند. در جدول زیر نمودار قیمتی خودرو برلیانس را مشاهده می‌کنید:

تحویل خودرو

پس از گذشت 5 ماه، مشتریان خودرو برلیانس برای تسویه‌حساب باید حدود 70 میلیون تومان به شرکت سایپا پرداخت کنند؛ یعنی مشتریان برای تحویل خودرو باید حدود 25 میلیون تومان بیشتر از قیمت بازار برلیانس در مردادماه بپردازند، اما شرایط برای مشتریان بدتر هم می‌شود. طبق دعوتنامه‌ای که سایپا برای مشتریان خود ارسال کرد، پس از پرداخت مبلغ تسویه‌حساب و آن هم با قیمت روز، خودرو آن‌ها پس از 60 روز تحویل داده می‌شود. حتی در این شرایط، مشتریانی که برای انصراف به نمایندگی‌های شرکت سایپا مراجعه می‌کنند، به آن‌ها می‌گویند که مبلغ پیش‌پرداخت شما با سود 12 درصد محاسبه می‌شود و احتمال دارد تا 3 ماه دیگر به حسابتان پرداخت شود. این موضوع را در دعوتنامه چانگان با موعد تحویل آبان‌ماه سال جاری مشاهده می‌کنید:

تحویل خودرو

درد دل یکی از مشتریان سایپا

در رابطه با مشکل تاخیر در تحویل خودرو و افزایش قیمت محصولات سایپا، یکی از مشتریان این خودروساز داخلی می‌گوید:

شرکت سایپا خودروهای ثبت‌نام شده را با قیمت بیشتری از بازار عرضه می‌کند. به نوعی سایپا پول پرداختی ما را گرو گرفته است. به خدا ما مشتریان فقط مصرف‌کننده هستیم. نه دلالیم، نه واسطه‌‌ایم، بلکه از قشر معمولی و تحصیل‌کرده کشور هستیم. من ماشین چانگان تحویل دی‌ماه ثبت‌نام کردم، اما حالا سایپا می‌گوید قیمت این خودرو 127 میلیون تومان است، در حالی که این خودرو همین الان در بازار 125 میلیون معامله می‌شود. از طرفی شرکت سایپا اعلام می‌کند ما قیمت بازار را 133 میلیون تومان در نظر می‌گیریم که این ادعا درست نیست. پول ودیعه ثبت‌نام را هم گرو گرفته‌اند و در صورت انصراف می‌گویند سه ماه بعد پول را به شما برمی‌گردانیم.

با توجه به گفته‌های مشتریان سایپا و شرایط بازار می‌توان نتیجه گرفت که سایپا هم مشتریان را متضرر کرده و خودرو را با قیمت بالاتر از بازار به آن‌ها تحویل می‌دهد و هم شرایط به گونه‌ای است که مشتریان نمی‌توانند انصراف دهند. از سویی چون قراردادها امکان صلح ندارند، آن‌ها نمی‌توانند خودرو را به شخص دیگری واگذار کنند و سایپا هم توانایی پراخت پول پیش‌پرداخت شده مشتریان را ندارد. به طور کلی مشتریان ناامید و متضرر هستند و کسی نیز پاسخگو نیست.

۷ دیدگاه

 1. اینها ماشین فقط گرون نکردن بلکه دست کردن خیلی راحت تو‌جیبتون و دزدی کردن ..چطوری؟؟اینجوری:
  پس از کلی بررسی قیمت خودرو چانگان را با 62 درصد افزایش قیمت 120 میلیون در نظر گرفته اند
  جالب اینجاست که نمایندگی ها اعلام می کنند 79 میلیون تومان می بایست جهت تکمیل وجه پرداخت کنید (37 میلیون که از قبل داده بودیم 79 میلیون هم الان)
  37 میلیونی که بیش از 6 ماه دست خودرو ساز بوده به جهت خرید قطعات و مشارکت در ساخت خودرو 18 درصد بهش سود تعلق گرفته که حدود 4 میلیون شده ولی نکته جالب اینجاست که به 38 میلیون سایپا که 6 ماه از زمان ثبت نام می گذره 62 درصد سود تعلق می گیره!!!واقعا در انصاف خودرو سازها مانده ایم

  62 درصد سود برای 38 میلیون باقی مانده می شود حدود 23 میلیون می شود یعنی مشتری با احتساب این همه افزایش قیمت می بایست 61 میلیون به سایپا بدهد
  پس چرا در دعوت نامه نوشته شده 79 میلیون؟؟؟؟
  جواب این است.سایپا بابت 37 میلیونی که 6 ماه پیش به شرکت واریز کردیم هم 62درصد می خواهد از ما سود بگیرد.یعنی حرفش اینه پول دادین باید این 6 ماه هم که پولتون دست من بوده بهم سود 62 درصدی هم بابتش بدین.
  علاوه براین اومدن مبانی محاسبه خودرو قیمت تمام شده برای کارخانه قرار ندادن و روی اون سود بکشن
  همین چانگان قیمت خالص کارخانه اش 66 میلیون هست که 9 میلیون هم بابت شماره گذاری و بیمه و مالیات و….
  روش میاد میشد 75 میلیون
  الان اومده روی اون 75 میلیون شصت درصد گذاشته شده 120 میلیون
  درصورتی که نه شماره گذاری نه بیمه نه مالیات روش شصت درصد نیومده..

  به نظر شما به این کار چه می گویند؟

  (0)
 2. معلومه این کارش عوقب غیر قابل جبرانی داره

  (0)
 3. گر نباشدگَنده‌خر خاک به سرِ گَنده‌فروش
  سمبَل‌کاران خودرو، هیچ اعتباری جز مشتری ندارند
  اگر اعتماد نداشتی هرگز پول یامفت تقدیمشان نمی‌کردی
  موشی که خودش دمش را به تله بگذارد، حق گِله ندارد

  (-2)
  • مرد حسابی این چه حرفیه مگه خودت با شتر اینور اونور میری؟نیاز به ماشین نداری؟هر کسی ماشین نیاز داشته باشه بخره حقشه که سرشو کلاه بذارن ۷۰ میلیون بکنن تو پاچش؟هرکی ماشین بخره موشه که دمشو گذاشته تو تله؟!

   (0)
  • چ دید گاه مزخرفی دانای کل ک نیستی این حرفو میزنی

   (0)
 4. سلام لطفا به مدیر عامل سایپا و ایران خودرو بگویید مطمین باشید ظلمی که در حق مردم می کنید از طرف خدا بی جواب نخواهد ماند من خودم ایثار گرم و ما همه از خون شهیدان والا مقام باید خجالت بکشیم اگر انها از جان و مال خود نمی گذشتند شما ها الان مدیر عامل سازمان نبودید بیش از این مردم را نرنجانید از خدا بترسید وبه قول خودتان عمل کنید با کمک این مردم به قدرت رسیدید پس عاقل باشید .

  (4)
 5. دیروز یه خبری منتشر شد مبنی بر اینکه سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده با افزایش قیمت خودروهای پیش فروشی غیر قطعی مخالفت کرده و گفته این افزایش قیمت نباید نسبت به گذشته اعمال بشه و غیر قانونیه و فقط در صورتی افزایش قیمت شامل حال مشتری میشه که قسط دومشو سر موعد پرداخت نکنه. در نهایت قرار شده تا 10 روز دیگه دفتر ریاست جمهوری بصورت مکتوب نتیجه رو اعلام کنه.

  (0)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*