برخورد شهاب سنگ به پورتوریکو

انفجار شهاب سنگ بر فراز آسمان پورتوریکو

اخباری به گوش می‌رسد مبنی بر اینکه شهاب سنگ بزرگی درست چند ساعت بعد از شناسایی در آسمان شهر پورتوریکو منفجر شده است.

طبق گزارش نشریه لایو ساینس، یکم تیر دانشمندان هاوایی توانسته‌اند شهاب سنگی به قطر تقریبا ۴ متر را چند ساعت قبل از اثابت به زمین شناسایی کنند. خوشبختانه این شهاب سنگ که ابعاد آن برابر با یک خودرو بوده، پس از ورود به جو زمین آتش گرفته و قبل از برخورد نابود شده است.

در گزارش منتشر شده توسط دانشگاه هاوایی، این شهاب سنگ که ۲۰۱۹MO نام داشته، در فاصله ۳۸۰ کیلومتری جنوب سان یوان، پایتخت شهر پورتوریکو، وارد جو شده و پس از عبور از اتمسفر به چند گلوله آتشین تبدیل شده است.

مقایسه چهار شهاب سنگ بزرگ

این چهارمین باری است که دانشمندان طی ۱۱ سال گذشته توانسته‌اند شهاب سنگی را قبل از برخورد به زمین شناسایی کنند. سه برخورد دیگر به ترتیب در سال‌های ۲۰۰۸، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ رخ داده است. در سال ۲۰۱۸ دانشمندان توانسته بودند در آفریقای جنوبی ۷ ساعت قبل از برخورد شهاب سنگ آن را شناسایی کنند.

این شهاب سنگ به قدری بزرگ بوده که ماهواره‌ها نیز قادر به شناسایی آن بوده‌اند:

ماهواره‌هایی که توسط سازمان NOAA (اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده) هدایت می‌شوند، توانسته‌اند برخورد و نابودی این شهاب سنگ را شناسایی کنند.

شناسایی چنین پدیده‌ای درست چند ساعت قبل از ورود آن به جو زمین پیشرفت قابل توجهی است:

این برای اولین بار است که دو تلسکوپ شناسایی دانشگاه هاوایی به نام‌های ATLAS و Pan-STARRS توانسته‌اند همزمان شهاب سنگ را شناسایی کنند. این امر در آینده کمک خواهد کرد تا مسئولان به موقع مردم را از خطر برخورد شهاب سنگ باخبر کرده و میزان خسارات احتمالی را به حداقل برسانند.

زمانی که برای اولین شهاب سنگ شناسایی شد، دانشمندان آن را در سطح دو قرار دادند و این یعنی احتمال برخورد آن به زمین بسیار کم بوده است، اما با گذشت زمان و دریافت اطلاعات بیشتر این وضعیت تغییر پیدا کرد.

با وجود اینکه شهاب سنگ ۲۰۱۹MO ابعاد بزرگی داشت، اما در برابر شهاب سنگی که سال ۲۰۱۳ به آسمان روسیه وارد شد بسیار کوچک به نظر می‌رسد:

در سال ۲۰۱۳ شهاب سنگی به قطر ۲۰ متر در آسمان شهر چلیابینسک روسیه منفحر شد. انرژی آزاد شده از انفجار این شهاب سنگ برابر ۴۴۰۰۰ تن بمب تی‌ان‌تی بوده است.

در ادامه ویدیویی از انفجار شهاب سنگ بر فراز آسمان چلیابینسک روسیه مشاهده خواهید کرد:

باید در نظر داشت که شناسایی شهاب سنگ توسط تلسکوپ ATLAS کارآمدی آن را نشان می‌دهد:

از زمانی که تلسکوپ ATLAS در سال ۲۰۱۵ شروع به کار کرد، توانسته هر نوع شهاب سنگی را شناسایی کند. این سیستم درواقع از دو تلسکوپ تشکیل می‌شود که در فاصله ۱۶۰ کیلومتری یکدیگر قرار دارند و می‌توانند هر دو شب یک بار آسمان را برای جستجوی هرگونه شهاب سنگی بررسی کنند. از زمان شروع به کار این سامانه بیش از ۱۰۰ شهاب سنگ شناسایی شده که برخی از آنها از قطر ۳۰ متر نیز بزرگ‌تر بوده‌اند. در تئوری، سامانه ATLAS قادر است که شهاب سنگ‌های کوچک مانند ۲۰۱۹MO را چند ساعت قبل از ورود به جو زمین و شهاب سنگ‌های بزرگ‌تر مانند آنچه در چلیابینسک روسیه دیدیم را چند روز زودتر از برخورد به زمین شناسایی کند.

در برخی گزارش‌ها آمده است که شهاب سنگ بسیار بزرگی در سال ۲۰۲۹ احتمالا به زمین برخورد کرده یا از کنار زمین عبور خواهد کرد:

دانشمندان می‌گویند که کهکشان حس شوخ طبعی دارد. ده سال بعد یعنی در ۱۳ آوریل ۲۰۲۹ شهاب سنگ بسیار بزرگی در آسمان دیده خواهد شد. این شهاب سنگ که آپوفیس نام دارد از قطری معادل ۳۴۰ متر بهره می‌برد و از فاصله ۳۱۰۰۰ کیلومتری زمین عبور خواهد کرد. البته دانشمندان معتقدند که این شهاب سنگ به زمین برخورد نخواهد کرد بلکه فرصتی خواهد بود تا عبور شهاب سنگ‌های بزرگ از کنار زمین را بررسی و مطالعه کنند.

وجود چنین سامانه‌ای طبیعتا روزی به کمک انسان‌ها خواهد شتافت تا از بروز فاجعه‌ها جلوگیری کند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۶ دیدگاه

 1. سلام
  من که شهاب سنگ ۲۴مهر۹۶ را پیداکردم وجمع اوری کردم و هیچ حمایتی نشدم پس چی
  واقعا که
  این شهاب سنگ که دراخبار فارس در اسمان شهرهای اوز و بناروییه رویت شده و در مرز فارس ویزد به زمین امده والان ۲ساله درگیر این شهاب سنگیم و یکی نیس که با به ما اعلام امادگی کنه که این چه شهابیه.چجوریه . محل فرود کجاست و غیره
  الان اگر کشورهای خارج مثل امارات باشه برای یک گرم از اون سر میشکستند واقعا که …
  اگر یکی مثل مرد بیاد جلو و مارا حمایت کنه براش خیلی خوب میشه چون اینقدر هست که همه روراضی کنه

  • چند روز پیش موزه شهاب سنگ در تهران افتتاح شد که مجموعه ای از شهاب سنگ های پیدا شده در ایران می باشند که با تلاش ۱۵ ساله اقای حجت کمالی به نتیجه رسیده برای شناسایی و ثبت جهانی سنگ می می توانید از ایشان کمک بگیرید

 2. سلام من کاری به ناسا و شهاب سنگ ندارم ولی از شماها انتظاردارم املاتون رو درست کنید شماکه توکارخبروادبیات وسواد وزبان فارسی هستید اصابت رو با ث نمی نویسن

 3. خوبه حالا ی امیدی هست تا سال ۲۰۲۹ ی شهاب سنگه بخوره تو سر این …… ما از شر شون راحت شیم .

 4. بعد دلمون به چی ناسا خوشه ؟؟

 5. ینی اینا نفهمیدن وقتی اومده توی جو؟؟