کلسترول

۷ غذای حاوی کلسترول که بسیار مغذی و سالم هستند!

قصد داریم شما را با یک تضاد جالب غذایی آشنا کنیم؛ ۷ ماده غذایی که حاوی مقادیر بالایی از کلسترول بوده و در عین حال جزء غذاهای فرا سالم و مفید هستند.

۷ ماده غذایی وجود دارند که علیرغم وجود کلسترول بالا در آنها می توان آنها را غذاهای فرا سالم عنوان کرد، زیرا حاوی ریز مغذی هایی هستند که برای بدن بسیار مفیدند.

متخصصان و پزشکان همواره ما را از خوردن مواد غذایی حاوی کلسترول بالا بر حذر داشته اند و آنها را عامل بروز بیماری های قلبی عنوان نموده اند. اما تحقیقات جدید نشان داده است که این ارتباط همواره مصداق ندارد، زیرا بخش عظیمی از کلسترول موجود در خون شما از طریق کبد وارد خون می شود و لذا کلسترول موجود در غذا را می توان دارای تاثیر کم بر روی سطح کلسترول خون عنوان کرد.

این در حالی است که بسیاری از غذاهای حاوی کلسترول  را می توان جز مفیدترین مواد غذایی  دانست و آنها را غذاهای فراسالم عنوان کرد که از آن جمله می توان به این موارد اشاره نمود؛

پنیر و کلسترول بالا

پنیر یک ماده غذایی خوشمزه است که با تراکم بالای خود مواد مغذی مفید بسیاری را در خود جای داده است. هر چند این ماده غذایی کلسترول بالایی دارد، اما در عین حال حاوی مقادیر مناسبی از پروتیین و کلسیم می باشد. پنیر همچنین دارای چربی های اشباع است، اما در کمال تعجب متخصصان مصرف آن را برای سلامت قلب مفید عنوان می کنند. این ماده غذایی کربوهیدرات کمی در خود جای می دهد و از لحاظ پروتیینی ممتاز می باشد، لذا می تواند چربی های بدن را کاهش داده و تراکم ماهیچه ها را ارتقا دهد.

تخم مرغ

تخم مرغ را باید یک غذای بشدت مغذی عنوان کرد. کلسترول بالایی دارد به گونه ای که هر دو تخم مرغ می توانند ۳۷۲ میلی گرم کلسترول به بدن وارد کنند. اما از سوی دیگر تخم مرغ حاوی مقادیر بالایی پروتیین، سلنیوم، ریبوفلاونین، ویتامین ب ۱۲ و کولین (از ویتامین های ب کومپلکس ) است. متاسفانه بسیاری از ورزشکارن زده تخم مرغ را دور می اندازند، این در حالی است که زده، مغذی ترین بخش تخم مرغ است. در حالی که سفیده فقط شامل پروتیین می باشد، زده تقریبا حاوی تمامی مواد مغذی مورد نیاز است. فراموش نکنیم که زرده تخم مرغ همچنین حاوی آنتی اکسیدان، زاگزانتین و لوتئین است که امکان ابتلا به بیماری های چشمی نظیر دژنراسیون ماکولا و آب مروارید را کاهش می دهد. کاهش امکان ابتلا به بیمار های قلبی و نیز کاهش سطح قند خون از مزایای مصرف این ماده مغذی است. در مجموع یک تخم مرغ کامل مملو از ریز مغذی هاست و همه مواد مغذی در آن یافت می شود.

جگر

جگر، زرادخانه مواد مغذی است، اما در عین حال حاوی مقادیر بالایی از کلسترول می باشد. به طور مثال هر ۱۰۰ گرم جگر حاوی ۳۸۹ میلی گرم کلسترول است. جگر حاوی پروتیین، ویتامین های متعدد و مواد معدنی ضروری است. از جمله قالب ترین ویتامین های موجود در آن می توان به ویتامین ای و ب ۱۲ اشاره کرد. همچنین نباید از وجود آهن موجود در این ماده غذایی غافل ماند که قابلیت جذب پذیری بالایی دارد. اما از سوی دیگر هر ۱۰۰ گرم جگر حاوی ۳۳۹ میلی گرم  کولین است که ماده مغذی بسیار مهم برای حفاظت از مغز، قلب، کبد و ماهیچه های می باشد. این در حالیست که مواد غذایی محدودی حاوی کولین هستند.

جانوران دریایی دارای صدف

جانوران دریایی دارای صدف در عین خوشمزه بوده حاوی مواد مغذی سطح بالایی هستند. این جانواران شامل میگو، خرچنگ، لابستر و صدف می شوند. آنها چربی کمی دارند، اما از کلسترول بالایی برخوردارند. با این وجود هر ۱۰۰ گرم میگو حاوی ۲۱۱ میلی گرم کلسترول است، اما در عین حال مملو از ویتامین ب ۱۲ و کولین می باشد. این طبقه از جانوران مقادیر بالایی سلینیوم و مواد معدنی ضد التهابی در خود دارند و لذا برای مقابله با سرطان پروستات بسیار مفید خواهند بود. ید موجود در بدن آنها عملکرد مغز و تیرویید راتنظیم می کند. در مجموع می توان گفت که جانوران دریایی دارای صدف بسیار مغذی بوده و حجم بالایی از پروتیین را در خود دارا می باشند  و با وجود سلینیوم و ید، امکان ابتلا به بیماری ها را کاهش می دهند.

روغن کبد ماهی

هر قاشق غذا خوری از روغن کبد ماهی، ۵۷۰ میلی گرم کلسترول دارد، اما در عین حال سرشار از ویتامین ای و دی است. اسیدهای چرب اومگا ۳ به وفور در آن وجود دارند که بشدت بر کاهش بروز بیماری قلبی تاثیر می گذارند. از سوی دیگر تحقیقات نشان داده وجود همزمان ویتامین دی و اومگا ۳ در این ماده غذایی می تواند در پیشگیری از بروز سرطان نقش بسزایی داشته باشد.

امعا و احشا حیوانات

مغز، قلب و کلیه حیوانات نیز جزء غذاهای حاوی کلسترول، اما سالم محسوب می شوند و در عین حال چربی کمی را در خود جای می دهند. به طور مثال هر ۱۰۰ گرم کلیه بره حاوی ۵۶۵ میلی گرم کلسترول است، اما تنها ۴ گرم چربی دارد. امعا و احشا حیوانات همچنین حاوی ویتامین هایی مثل ویتامین های گروه بی و مواد معدنی مانند سلینیوم و آهن هستند. قلب حیواناتی مانند بره نیز حاوی مقادیر بالایی از CoQ10 است که امکان ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

ماهی ساردین

ساردین ها را باید در دسته ابرغذاها طبقه بندی کرد، اما کلسترول بالایی دارند به گونه ای که هر  ۱۰۰ گرم ساردین حاوی ۱۴۲ میلی گرم کلسترول است. هر ۱۰۰ گرم ساردین همچنین حاوی ۲۵ گرم پروتیین و نیز مقادیر بالایی از ویتامین دی، سلینیوم و کلسیم است. وفور اسیدهای چرب اومگا ۳ در ساردین می تواند بر سلامت مغز و قلب تاثیر داشته و نشانه های افسردگی را کاهش دهد. در مجموع ساردین از لحاظ اومگا ۳ و بسیاری از دیگر مواد مغذی بسیار غنی است و در سلامت قلب و مغز و کاهش نشانه های افسردگی نقش دارد.

در نهایت باید تاکید کنیم که بسیاری از غذاهای حاوی کلسترول جز غذای های بسیار مفید هستند که متاسفانه از ترس کلسترول مصرف نمی شوند، این در حالی است که کلسترول موجود در آنها حداقل تاثیر را بر روی افزایش کلسترول در خون دارد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

  1. روغن کبد ماهی
    به صورت قرصه؟

  2. کلسترول باعث سنگ کلیه میشه نخورید