همراه اول

همراه اول ، سرآمد توسعه ارتباطات روستایی و پوشش سراسری در کشور

در حالی که توسعه ارتباطات روستایی یکی از تکالیف مهم دولت و اپراتورهای تلفن همراه بوده، اپراتور همراه اول سرآمد همه اپراتورها در پوشش سراسری کشور است.

در یک دهه اخیر، توسعه ارتباطات روستایی به یکی از تکالیف اصلی دولت تبدیل شده تا اپراتورهای تلفن همراه پوشش سراسری را در کل کشور و در همه روستاها و شهرها داشته باشند. در همین راستا، به تازگی محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست اعضای فراکسیون فناوری اطلاعات مجلس حضور یافت و اظهار کرد طبق آمار ارائه شده از سوی مرکز آمار، در سال ۱۳۹۷ که رشد اقتصادی کشور منفی ۴.۸ بود، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به رشد اقتصادی مثبت ۱.۷ در حوزه ارتباطات دست پیدا کرد. همچنین این وزارتخانه در بخش فناوری اطلاعات هم رشد اقتصادی مثبت ۶.۴ را تجربه کرد و سهم ارتباطات و فناوری اطلاعات از ۱.۷ به ۲.۸۸ رسید.

همراه اول

وزیر ارتباطات در ادامه صحبت‌های خود افزود طبق سندی که در شورای عالی مجازی تصویب شده، وزارت ارتباطات موظف شده زیرساخت‌های لازم برای این بخش را تامین کند و اکنون این وزارتخانه ۸۰ درصد تکالیف خود را انجام داده است. در واقع بخش زیرساخت برای توسعه شبکه ملی اطلاعات مطابق با شرایطی بوده که در سند شورای عالی مجازی ذکر شده است. علاوه بر این، نقشه راه نسل پنجم اینترنت ایجاد شده، اما تا پنج سال آتی اقتصادی می‌شود.

محمد جواد آذری جهرمی اضافه کرد تکلیف وزارت ارتباطات بر اساس ماده ۶۷ قانون برنامه این است که تا پایان سال اجرای برنامه، ۹۰ درصد روستاها به شبکه ارتباطی متصل شوند که تاکنون ۸۰ درصد آن به تحقق پیوسته و تا پایان دولت فعلی، صد در صد روستاها از این سرویس‌ها برخوردار خواهند شد. با توجه به این صحبت‌های وزیر ارتباطات، اگر پرونده وزارت ارتباطات را بررسی کنیم متوجه می‌شویم که در زمان آغاز به کار دولت یازدهم، فقط ۳۰۰ هزار نفر به پهن باند موبایل دسترسی داشتند که این رقم اکنون به ۷۰ میلیون مشترک دارای پهن باند موبایل افزایش پیدا کرده است. همچنین ۱۲۴۲ شهر دارای شبکه ۳G و ۴G هستند و ۸۰ درصد روستاها از امکانات اینترنت بهره می‌برند.

اختلاف چشمگیر همراه اول با ایرانسل در توسعه ارتباطات

در سوی دیگر اگر به جدیدترین گزارش شاخص‌های آماری بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات در فصل‌نامه آماری جلد ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ نگاهی بیندازیم متوجه می‌شویم که اپراتور اول کشور در حوزه توسعه ارتباطات روستایی، با اختلاف چشمگیر همراه اول است و ایرانسل و رایتل در رده‌های بعدی قرار دارند. با توجه به تکلیف اپراتورها برای توسعه ارتباطات روستایی و پوشش سراسری شبکه، رقابت شدیدی بین اپراتورهای تلفن همراه در این حوزه شکل گرفته که در این رقابت، اپراتور همراه اول سرآمد همه اپراتورها است. در ادامه به برخی جدول‌های منتشر شده در گزارش شاخص‌های آماری بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات در شهریورماه امسال، نگاهی می‌اندازیم.

وضعیت توسعه تلفن همراه در یک نگاه

اپراتور همراه اول ایرانسل رایتل
خطوط واگذار شده دائمی ۲۰ میلیون و ۱۳۰ هزار و ۹۸ ۳ میلیون و ۵۳۵ هزار و ۴۳۲ ۱۵۰ هزار و ۵۷۴
خطوط واگذار شده اعتباری ۶۶ میلیون و ۸۱۵ هزار و ۴۴۰ ۸۱ میلیون و ۴۹۰ هزار و ۲۱۹ ۹ میلیون و ۲۵۳ هزار و ۲۳۹
جمع کل خطوط واگذار شده ۸۶ میلیون و ۹۴۵ هزار و ۵۳۸ ۸۵ میلیون و ۲۵ هزار و ۶۵۱ ۹ میلیون و ۴۰۳ هزار و ۸۱۳
خطوط فعال دائمی ۱۸ میلیون و ۶۳۶ هزار و ۶۶۵ ۲ میلیون و ۴۸۳ هزار و ۹۱۱ ۹۵ هزار و ۹۰۱
خطوط فعال اعتباری ۴۳ میلیون و ۹۴ هزار و ۸۵۹ ۴۷ میلیون و ۴۱۶ هزار و ۸۷ ۴ میلیون و ۳۲۴ هزار و ۲۴۵
جمه کل خطوط فعال ۶۱ میلیون و ۷۳۱ هزار و ۵۲۴ ۴۹ میلیون و ۸۹۹ هزار و ۹۹۸ ۴ میلیون و ۴۲۰ هزار و ۱۴۶
ضریب نفوذ ۷۴.۳۱ درصد ۶۰.۰۷ درصد ۵.۳۲ درصد

همانطور که در این جدول مشاهده می‌کنید، اپراتور همراه اول بیشترین ضریب نفوذ را با ۷۴.۳۱ درصد در بین مشترکان دارد و ایرانسل و رایتل در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند. تعداد خطوط واگذار شده و خطوط فعال اپراتور اول ارتباطی کشور اختلاف فاحشی با دیگر اپراتورهای تلفن همراه دارد.

تعداد سایت‌های BTS به تفکیک اپراتور و فناوری

اپراتور ۲G ۳G ۴G
همراه اول ۲۶ هزار و ۹۸۱ ۲۱ هزار و ۶۷ ۱۹ هزار و ۳۸۱
ایرانسل ۱۲ هزار و ۵۳۸ ۱۲ هزار و ۵۵۶ ۱۱ هزار و ۱۸۹
رایتل ۰ ۳ هزار و ۸۹۱ ۱ هزار و ۳۰۹
جمع کل ۳۹ هزار و ۵۵۰ ۳۷ هزار و ۵۱۴ ۳۱ هزار و ۸۷۹

در این جدول نیز مشخص است که در مجموع ۳۱ هزار و ۸۷۹ سایت ۴G در کشور داریم که باز هم اپراتور همراه اول در این بخش پیشتاز است و بیشترین تعداد سایت‌های شبکه نسل چهارم را با اختلاف زیادی نسبت به اپراتور و رایتل به خود اختصاص داده است. در زمینه سایت‌های ۲G و ۳G نیز آمار مشابهی را مشاهده می‌کنیم و همراه اول پیشتاز بلامنازع این بخش‌ها است و بیشترین سایت‌های BTS را در کل کشور دارد.

وضعیت پوشش شهرها، روستاها و جاده‌ها به تفکیک اپراتور

اپراتور همراه اول ایرانسل رایتل
تعداد شهرهای تحت پوشش ۱ هزار و ۲۴۷ ۱ هزار و ۲۳۶ ۴۸۰
تعداد روستاهای تحت پوشش ۴۴ هزار و ۹۱۸ ۱۶ هزار و ۸۶۵ ۷۷
درصد پوشش جمعیتی ۹۶.۵ درصد ۸۶.۹۴ درصد ۶۲.۴۴ درصد
کیلومتر جاده‌های تحت پوشش ۸۲ هزار و ۱۴۶ کیلومتر ۶۴ هزار و ۵۶ کیلومتر ۲۷ هزار و ۹۱۴ کیلومتر
درصد جاده‌های تحت پوشش ۸۶.۴۱ درصد ۶۷.۳۹ درصد ۲۹.۳۶ درصد

اما به بخش مهم و مرتبط با موضوع این مطلب یعنی پوشش اپراتورها در روستاها و شهرهای کشور می‌رسیم. در این جدول که در گزارش شاخص‌های آماری حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات منتشر شده، تعداد روستا و شهرها و کیلومتر جاده‌های تحت پوشش اپراتورها را مشاهده می‌کنید و همانطور که مشخص است، همراه اول با اختلاف فاحشی نسبت به دو اپراتور دیگر بهترین وضعیت را در خصوص پوشش روستا و شهرهای کشور دارد. اپراتور اول کشور ۹۶.۵ درصد جمعیت کشور را تحت پوشش خود درآورده و به تکلیف خود در برنامه یعنی پوشش صد در صدی شهرها و روستاهای کشور نزدیک شده است. طبق آخرین آمار، بیش از ۱۲۰۰ شهر و بیش از ۴۴ هزار و ۹۰۰ روستا در کشور از پوشش شبکه همراه اول بهره می‌برند و ۸۶.۴۱ درصد جاده‌های کشور نیز تحت پوشش این اپراتور قرار دارد.

در سوی دیگر، اپراتور ایرانسل که تبلیغات زیادی در خصوص پوشش سراسری شبکه می‌کند و گاه و بیگاه شاهد انتشار پست‌های مدیرعامل ایرانسل در رابطه با افتتاح دکل‌های مخابراتی در شهرها و روستاهای گوناگون هستیم، فقط ۸۶.۹۴ درصد جمعیت کشور را تحت پوشش خود درآورده و در این زمینه اختلاف زیادی با همراه اول دارد. رایتل نیز از دو اپراتور اول کشور عقب مانده و پوشش ۶۲.۴۴ درصدی جمعیت کشور را رقم زده است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*