پیشینه مرموز نمادهای کامپیوتری

power symbols

این‌ها علامت‌های راهنمایی و رانندگی شما در حین کار با دستگاه‌های کامپیوتری هستند. نشان‌ها و علامت‌هایی به سرعت قابل تشخیص و آشنا که در طول یک روز استفاده از کامپیوترها و دیگر ابزارهای دیجیتال به کرات از آن‌ها استفاده می‌کنید، فشارشان می‌دهید، روی آن‌ها کلیک می‌کنید یا به آن‌ها خیره می‌شوید.

اما واقعا تا چه اندازه در مورد آن‌ها می‌دانید؟ از کجا آمده‌اند؟ برای نخستین بار کجا مورد استفاده قرار گرفته‌اند؟ چرا به این شکل طراحی شده‌اند؟ این‌ها چیزهایی است که در ادامه در مورد ۱۱ تا از این نشانه‌ها توضیح خواهیم داد.

Power

powerاین علامت را حتی روی تیشرت‌ها هم می‌توانید ببینید و همچنین این علامت به شما می‌گوید که با کدام دکمه تویوتای پایروس‌تان را روشن کنید.
در زمانی دور (البته نه چندان !!) و در زمان جنگ جهانی دوم، مهندسین برای علامت‌گذاری وضعیت روشن و خاموش کلیدهای ابزارهای مختلف، سوییچ‌های روتاری و دیگر ابزارهای دو وضعیتی از سیستم دودویی استفاده می‌کردند. ۱ به معنی روشن و ۰ به معنی خاموش بود. در سال ۱۹۷۳ کمیسیون بین‌المللی الکتروتکنیکال (International Electrotechnical Commission) به صورتی پراکنده از یک دایره شکسته به همراه خطی در درون آن به عنوان علامت «وضعیت آماده به کار» یا Standby استفاده کرد و تا هم‌اکنون هم به این کار ادامه می‌دهد. اما انستیتوی مهندسین الکترونیک و الکتریک (همان IEEE یا Institute o Electrical and Electronical Engineers) به این نتیجه رسید که این علامت مبهم است و تعریف آن را تغییر داد تا تنها معرف کلید Power باشد.

کلید Command اپل

commandبه نظر شما Campgroundهای سوئدی (محل‌های اردوگاهی و تفریحی) و محصولات اپلی که به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرند، چه نقطه مشترکی می‌توانند داشته باشند؟
به اعتقاد  اندی هرتزفلد (Andy Hertzfeld) که از اعضای تیم اصلی توسعه‌دهندگان مک بوده است، چیزهای مشترک زیادی وجود دارد. زمانی که هرتزفلد با دیگر اعضای تیم در حال تلاش برای ترجمه مستقیم دستورات منوها به ترکیب‌هایی از صفحه‌کلید بودند، تصمیم گرفتند کلیدی با عملکرد خاص را به صفحه‌کلید اضافه کنند. ایده آن‌ها بسیار ساده بود: زمانی که این کلید در ترکیب با سایر کلیدها فشرده شود، این کلید «اپل» دستور متناظر در منو را انتخاب خواهد کرد (کاری که ALT در پی‌سی‌ها انجام می‌دهد). جابز از این کار نفرت داشت، یا به عبارت دقیق‌تر از علامتی که برای این کلید انتخاب شده بود بدش می‌آمد. آن زمان قرار بود روی این کلید دوباره تصویر لوگوی اپل نقش ببندد. هرتزفلد واکنش او را به یاد دارد: «تعداد زیادی لوگوی اپل روی صفحه نمایش وجود دارد (در کنار همه مخفف‌ها). این احمقانه است. ما داریم لوگوی اپل را لوث می‌کنیم.» طراحی مجدد به سرعت انجام شد و طی آن سوزان کر (Susan Kare) هنرمند گرافیست اپل به سراغ یک فرهنگ علامات بین‌المللی رفت و بالاخره یک علامت گل مانند را انتخاب کرد که در سوئد برای نشان دادن نقاط جذاب در نقشه‌های Campground به کار می‌رفت. این علامت که به حلقه گورگون یا Gorgon Loop، حلقه بی‌پایان و Splat نیز مشهور است، در استاندارد یونی‌کد برای نشان دادن «مکان‌های جالب توجه» تعریف شده است. البته این علامت مدت‌ها است که روی صفحه‌کلیدهای اپل هم جا خوش کرده است.

Bluetooth

Bluetoothشما هم احتمالا داستان پادشاه دانمارک در قرن دهم یعنی هارالد بلاتاند (Harald Blåtand) را شنیده‌اید، چرا که به بلوتوث مربوط است.
او به عنوان یکی از عاشقان تمشک آبی (‌Blueberry) شناخته می‌شد و همواره حداقل یکی از دندان‌هایش در اثر خوردن آن‌ها آبی بود و غیره و غیره و غیره. چیزی که ممکن است شما ندانید این است که علامت بلوتوث در واقع ترکیبی از دو نشان مخصوص است حروف اول اسم هارالد را تداعی می‌کنند. و البته بد نیست بدانید که اولین دستگاه گیرنده بلوتوث هم شکلی مانند یک دندان داشت و احتمالا حدس زده‌اید که آبی بود! اما این بازی با نشانه‌ها این‌جا هم تمام نمی‌شود. آن‌طور که گروه تخصصی بلوتوث می‌گوید: «بلاتاند عنصری کلیدی در متحد کردن قبیله‌ها و فرقه‌های متعددی بود که در منطقه‌ای که اکنون نروژ، سوئد و دانمارک را تشکیل می‌دهد مدت‌ها با یکدیگر در جنگ بودند. درست همان طور که فناوری بلوتوث هم طراحی شده است تا امکان همکاری و تعامل را میان صنایع گوناگون مثل محاسبات، تلفن‌های همراه و شرکت‌های خودروسازی فراهم آورد.»

USB

USBنماد USB که به عنوان بخشی از مشخصات و خصوصیات نسخه ۱.۰ USB ارایه شد، به گونه‌ای طراحی شده است که یادآور نیزه سه شاخه نپتون (خدای دریاها در روم باستان) باشد.
البته لازم نیست که شما هم دوره بیافتید و با فلش درایوتان به مردم سیخونک بزنید یا سعی کنید دلفین‌ها را تحت فرمان خودتان درآورید! به جای سه تا مثلث نوک‌تیز در انتهای این نیزه سه سر، سازندگان USB تصمیم گرفتند دو تا از آن‌ها را به مربع و دایره تبدیل کنند. دلیل انجام این کار تاکید بر این موضوع بود که به کمک این استاندارد می‌توان طیف وسیعی از ابزارهای جانبی را به کامپیوترها متصل کرد.

نماد Play

Playاگرچه علامت‌های Play و Pause از اساس به دنیای کامپیوترها تعلق ندارند، اما راه خودشان را به سرعت به صفحه‌کلیدها، مدیاپلیرها (واقعی و مجازی) و تقریبا هر دستگاهی که امکان پخش صدا و تصویر را داشته باشد، باز کرده‌اند.
متاسفانه  نه خاستگاه این مثلثی که به سمت راست اشاره می‌کند معلوم است و نه خاستگاه دو میله عمودی که علامت Pause را می‌سازند. این دو علامت نخستین بار در اواسط دهه ۶۰ میلادی روی دستگاه‌های Reel-To-Reel و کاست‌ها به عنوان نشان‌دهنده‌های جهت حرکت نوار ظاهر شدند. در برخی موارد علامت دیگری با دو مثلث چسبیده به هم نیز در کنار آن‌ها وجود داشت که نشان دهنده حرکت سریع نوار به جلو یا عقب بود. مفهوم آن‌ها کلا ساده بود! جهت پیکان Play جهت حرکت نوار در هنگام پخش را مشخص می‌کرد.

Pause

Pauseبسیاری می‌گویند علامت pause در ترسیم‌های شماتیک الکتریکی نشان‌دهنده یک اتصال یا کلید در وضعیت باز است.
برخی هم می‌گویند این همان علامت Stop است که قسمتی از مرکز آن حذف شده است. ما البته بیشتر به یک تعریف کلاسیک‌تر علاقه‌مندیم که می‌گوید: خاستگاه این علامت نمادی در نت‌نویسی به نام caesura است که نشان‌دهنده یک توقف کوتاه مدت یا pause است.

حالت Sleep

Sleepافراد معمولا با حالت «آماده به کار» یا Standby مشکل‌دارند، چرا که برای یک دستگاه الکتریکی وضعیت عجیبی است که نه روشن باشد و نه خاموش!
به همین دلیل IEEE بعد از این‌که علامت صفر و یک را به عنوان نشان power مورد استفاده قرار داد، به این نتیجه رسید که به یک نام‌گذاری مجدد احتیاج دارد. به همین دلیل آن‌ها وضعیت Standby را حالت خواب یا Sleep نامیدند که نشان‌دهنده حالتی بود که انسان‌ها در آن نه کاملا روشن و نه خاموش هستند! امروزه یک هلال ماه تبدیل به نشان استاندارد حالت sleep در آمریکا و اروپا شده است. و البته جنبه استعاری بسیار قدرتمندی دارد. امروزه اگر به ژاپن بروید، معمولا به جای این هلال ماه بعضا با علامت Zzzz روبرو خواهید شد.

AT sign

AT signو اما @، تنها علامت این فهرست که توانسته است به بخش طراحی و معماری موزه هنرهای معاصر (MoMa سرنام Museum of Modern art) راه یابد.
اما این علامت چگونه طی سال‌ها به این جایگاه دست یافت؟ این قضیه به احتمال زیاد ارتباطی با خاستگاه‌های قدیمی و مرموز دوران نخستین شبکه‌های کامپیوتری داشته باشد. این علامت البته نام‌های دیگری هم دارد. در فرانسه و ایتالیا به آن حلزون، در چین موش کوچک، و در آلمان دم میمون هم می‌گویند. در سال ۱۹۷۱ ریموند تاملینسون (Raymond Tomlinson) یکی از برنامه‌نویسان ‌Bolt, Beranek & Newman تصمیم گرفت که علامتی را میان آدرس‌های شبکه‌های کامپیوتری اضافه کند تا کاربران را از ترمینال‌ها متمایز کند. البته پیش از تاملینسون هم این علامت به عنوان یک مخفف مورد استفاده در محاسبات مالی (به معنای «به قیمت هر واحد») روی صفحه‌کلید ماشین تحریرهای American Underwood در سال ۱۸۸۵ ظاهر شده بود. اگر کمی به عقبتر برگردیم اوضاع حتی از این هم غامض‌تر می‌شود. برخی معتقدند ریشه‌های @ به قرن ششم میلادی بر می‌گردد، زمانی که راهب‌ها به این نتیجه رسیدند که این علامت برای نوشتن ad در زبان لاتین (به معنای at یا toward) راه‌حل بهتری است که با AD یا Anno Domini (نشان‌دهنده سال‌های پس از میلاد مسیح) هم اشتباه گرفته نمی‌شود.

Firewire

Firewireپیش‌ترها یعنی در سال ۱۹۹۵، گروه کوچکی در اپل (که توسعه‌دهنده اصلی Firewire است) در پی طراحی نشانی بودند که بتواند به دقت خصوصیات فناوری جدیدی را که در حال کار روی آن بودند بازتاب دهد.
این رابط در اصل به عنوان یک جایگزین سریال برای اسکازی (SCSI) طراحی شده بود. جذابیت اصلی فایروایر این بود که اتصال پرسرعتی را برای دستگاه‌های صوتی و تصویری دیجیتال وعده می‌داد. به این ترتیب طراحان بر سر نشانی به توافق رسیدند که سه بازو داشت. این سه بازو نشان‌دهنده صوت، تصویر و داده بودند. در ابتدا این علامت قرمزرنگ بود، اما بعدتر به دلایل نامعلومی به رنگ زرد تغییر کرد.

SBBOD

SBBODاین علامت خطر با نام‌های بسیاری شناخته می‌شود: چرخ هیپنوتیزم کننده مجازات، پیتزای در حال دوران، مارپیچ مرگ و SBBOD سرنام Spinning Beach Ball Of Death.
اپل به صورت رسمی این نشان را «نشانگر دورانی انتظار» یا Spinning Wait Cursor می‌نامد، اما کاربران مک معمولا با آهی عمیق به استقبال این نشانه می‌روند. این نشان اولین بار در OS X اپل ظاهر شد و نشان‌دهنده این بود که یکی از برنامه‌ها به رویدادهای سیستمی پاسخ نمی‌دهد. همان‌گونه که بسیاری اشاره کرده‌اند، این نشانه در واقع نسخه تکامل‌یافته نشانگر انتظار «ساعت مچی» بود که اپل در نخستین نسخه‌های Mac OS به کار برده بود. در حالی که ریشه‌های طراحی این نشانه نامعلوم است، اپل به احتمال زیاد از آیکون ساعت صرف‌نظر کرده است چرا که این آیکون به کاربران یادآوری می‌کرد که در حین قفل بودن برنامه وقت‌شان است که در حال تلف شدن است. به رغم همه این‌ها، این نمونه جدید تنها یک چیز را ثابت کرده است: کاملا ممکن است از یک چرخ دوار هیپنوتیزم کننده و زیبا متنفر بود!

توضیح اضافه: بسیاری اشاره کرده‌اند که ریشه‌های این علامت به NeXTstep نیای بزرگ OS X باز می‌گردد. الکس مارتین (Alex Martin) از خوانندگان گیزمودو اشاره کرده است که: «هدف اولیه SBBOD نشان دادن دیسک نوری-مغناطیسی بود که NeXTstep OS از طریق آن (و البته به کندی) بوت می‌شد»

Ethernet

Ethernetبا این‌که تاریخ «اختراع» این محصول به سال‌های بسیار دور باز می‌گردد، اما چیزی که ما اکنون به عنوان نماد پورت شبکه می‌شناسیم در واقع توسط دیوید هیل (David Hill) از آی‌بی‌ام طراحی شده است.
به گفته هیل این علامت بخشی از مجموعه علامت‌هایی بود که هدف از طراحی همه آن‌ها این بود که نشان‌دهنده اتصالات مختلف شبکه‌ای باشند که در هر لحظه در دسترس بود. آرایه‌ای از بلوک‌ها که از عمد سلسله‌مراتبی چیده نشده‌اند و هر کدام نشان‌دهنده یک ترمینال یا کامپیوتر است. در حالی که هیل هیچ اشاره مستقیمی به اسکیس‌های اولیه باب متکالف (Bob Metcalfe) از Ethernet نمی‌کند، کاملا آشکار است که این نشانه مدرن تا چه حد از آن‌ها الهام گرفته است.

منبع : gizmodo

 

The Secret Histories of Those @#$%ing Computer Symbols

They are road signs for your daily rituals-the instantly recognized symbols and icons you press, click, and ogle countless times a day when you interact with your computer. But how much do you know about their origins?
Power
It's plastered on T-shirts; it tells you which button will start your Prius; it's even been used on NYC condom wrappers. As far back back as WWII engineers used the binary system to label individual power buttons, toggles and rotary switches: a 1 meant "on," and a 0 meant off. In 1973, the International Electrotechnical Commission vaguely codified a broken circle with a line inside it as "standby power state," and sticks to that story even now. The Institute of Electrical and Electronics Engineers, however, decided that was too vague, and altered the definition to simply mean power. Hell yeah, IEEE. Way to take a stand.
Command
What do Swedish campgrounds and overuse of the Apple logo have in common? A lot, according to Andy Hertzfeld of the original Mac development team. While working with other team members to translate menu commands directly to the keyboard, Hertzfeld and his team decided to add a special function key. The idea was simple: When pressed in combination with other keys, this "Apple key" would select the corresponding menu command. Jobs hated it-or more precisely the symbol used to represent the button-which was yet another picture of the Apple logo. Hertzfeld recalls his reaction: "There are too many Apples on the screen! It's ridiculous! We're taking the Apple logo in vain!" A hasty redesign followed, in which bitmap artist Susan Kare pored through an international symbol dictionary and settled on one floral symbol that in Sweden, indicated a noteworthy attraction in a campground. Alternately known as the Gorgon loop, the splat, the infinite loop, and, in the Unicode standard, a "place of interest sign," the command symbol has remained a mainstay on Apple keyboards to this day.
Bluetooth
You've probably heard the story of 10th Century Danish King, Harald Blåtand, as it relates to Bluetooth, right? He was renowned connoisseur of blueberries; at least one of this teeth was permanently stained blue; yadda yadda yadda. What you might not know is that the Bluetooth symbol is actually a combination of the two runes that represent Harald's initials. It just so happens the first Bluetooth receptor also had a "teeth-like" shape, and was-you guessed it-blue. But the symbolic interplay doesn't end there. As the Bluetooth SIG notes, Blåtand "was instrumental in uniting warring factions in parts of what are now Norway, Sweden, and Denmark – just as Bluetooth technology is designed to allow collaboration between differing industries such as the computing, mobile phone, and automotive markets."
USB

Created as part of the USB 1.0 spec, the USB icon was drawn to resemble Neptune's Trident, the mighty Dreizack. (But that doesn't mean you should go around stabbing people or trying to domesticate dolphins with your flash drive.) In lieu of the pointed triangles at the tip of the three-pronged spear, the USB Promoters decided to alter the shapes to a triangle, square and circle. This was done to signify all the different peripherals that could be attached using the standard.
Play

While the Play/Pause symbols aren't native to computers, they've made their way onto keyboards, media players (real and virtual), and every other device capable of playing audio or video. Unfortunately, neither the right-pointing triangle nor the double pause bars seem to have a definitive origin. They first appeared as tape transport symbols on reel-to-reel tape decks during the mid-1960s. In some cases, they were accompanied by the (double triangle) rewind and fast forward symbols. The direction of the play arrow indicated the direction the tape would move. Easy.
Pause

As far as the pause symbol goes, many have noted it resembles the notation for an open connection on an electrical schematic. Some say it is simply a stop symbol with a chunk carved out of its center. We'd put our money on a more classical origin: In musical notation, the caesura indicates a-wait for it-pause.
Sleep

People were confused by "the standby state." It seemed counter-intuitive for an electronic device to be neither on nor off. So, after the IEEE nicked the ICE's standby button (remember?), it decided some rechristening was in order. The governing body re-named standby mode "sleep," to invoke the state where humans are neither on nor off. Today, a crescent moon is the de facto sleep state symbol on devices in the US and Europe. Its metaphorical power is undeniable! Travel to Japan, though, and you'll probably see the occasional Zzzz button.
At

Ah @, the only symbol on the list to earn a spot in the MoMa's architecture and design collection. How has this fetishized symbol become so potent over the years? It probably has something to do with the net-ruling rune's deep and mysterious origins. It has been known by many names: the snail (France and Italy), the little mouse (China), the monkey's tail (Germany). In 1971, a Bolt, Beranek & Newman programmer Raymond Tomlinson decided to insert the symbol between computer network addresses to separate the user from the terminal. Prior to Tomlinson's use, the @ also graced the keyboard of the American Underwood in 1885 as an accounting shorthand symbol meaning "at the rate of." Go back even further and things start to get hazy. Some suggest that @ has its origins in the sixth century, when monks adopted it as a better way of writing the word ad-Latin for "at" or "toward"—that was not so easily confused with AD, the designation for Anno Domini, or the marker for years after the birth of Christ.
Firewire

Back in 1995, a small group at Apple-the main developer of FireWire-set about designing a symbol that could accurately reflect the new technology they were working on. Originally intended as serial alternative to SCSI, FireWire's main allure was that it promised high-speed connectivity for digital audio and video equipment. So designers opted for a symbol with three prongs, representing video, audio and data. Initially, the symbol was red, but was later altered to yellow for unknown reasons.
SBBOD

This terror is known by many names: the hypnowheel of doom, the spinning pizza, the pinwheel of death, the SBBOD (spinning beach ball of death). Apple officially calls it "spinning wait cursor," but most Mac users hail it with a simple expletive. It first appeared in Apple's OSX and continues to indicate that an application is not responding to system events. As many have noted, the SBBOD is actually an evolution of the wristwatch "wait" cursor that the company first used in early versions of the Mac OS. While its design origins remain mysterious, Apple likely dropped the watch as it reminded users of the time passing as the program remained perpetually hung up. Despite this, the modern iteration has proved only one thing though: it's entirely possible to despise a pretty, hypnotic spinning wheel.

Despite being "invented" many years prior, the thing we now recognize as the Ethernet port symbol was actually designed by IBM's David Hill. According to Hill, the symbol was part of a set of symbols that were all meant to depict the various local area network connections available at the time. The array of blocks, which are purposefully non-hierarchical, each represent computers/terminals. While Hill makes no specific mention of Bob Metcalfe's earliest Ethernet sketches, it's easy to see how the modern symbol uses them for inspiration.

 

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*