بازی Godfall

بازی Godfall و ۱۰ نکته برای تازه واردها

اگر بازی Godfall – گادفال را به تازگی آغاز کرده‌اید، کار سختی در پیش خواهید داشت و این نکات می‌توانند شرایط را کمی آسان‌تر کنند.

بازی Godfall یکی از اولین عناوین پرچمدار نسل نهم کنسول‌ها است که گرافیک فوق‌العاده‌ای دارد و اثر چالش برانگیزی هم محسوب می‌شود.

بازی گادفال یک اثر اکشن نقش آفرینی (ARPG) لوت محور است که از دوربین سوم شخص بهره می‌برد و بر روی مبارزات نزدیک و سلاح سرد تمرکز دارد. شما می‌توانید این بازی را به صورت دو یا سه نفره تجربه کنید، به مبارزه با هیولاها بپردازید، غول آخرها را شکست دهید و البته لوت بدست بیاورید. ساخت اثر بر عهده استودیوی کانترپلی گیمز (Counterplay Games) و انتشار آن بر عهده شرکت گیرباکس سافتور (Gearbox Software) بوده است.

این بازی اگر چه از نظر گرافیکی مورد توجه قرار گرفته و قدرت سخت افزاری کنسول‌های نسل جدید را نشان می‌دهد اما به دلیل سختی بیش از حد و سیستم مبارزات پیچیده، مورد انتقاد بازی دوستان قرار گرفته است. بسیاری از مخاطبان حتی به این نکته اشاره داشته‌اند که نمی‌توان این بازی را تمام کرد.

راهنمای بازی Godfall برای تازه واردها

اما چیزی به نام غیرممکن وجود ندارد. شما می‌توانید این بازی را تمام کنید، به شرطی که ابزار و تاکتیک‌های درستی را به کار بگیرید. بسیاری از بازیکنان به جای اینکه دقت، مهارت و تلاش خود را بیشتر کنند، ترجیح می‌دهند که اعلام شکست کرده و بازی را ادامه ندهند. اما اگر ساختار این بازی را درک کنید و آماده مقابله با چالش‌ها باشید، شانس زیادی برای پیروزی و دیدن پایان داستان دارید. ناگفته نماند که این بازی تنها برای کنسول پلی استیشن ۵ و رایانه‌های شخصی منتشر شده است.

– نقاط ضعف دشمنان را نشانه گیری کنید

بازی Godfall

با اینکه گادفال اشتباهات رایج بازی‌های لوت محور دیگر را تکرار کرده اما نباید با آن همانند عناوین دیگر برخورد کنید. برای مثال، نشانه گیری نقاط ضعف دشمن یکی از چیزهایی است که چندان به آن توجه نمی‌شود، اکثر بازیکنان به این مسئله اهمیت نمی‌دهند و فقط در تلاش هستند که به دشمن ضربه وارد کنند.

اما حمله بی فکرانه فایده چندانی ندارد و به دشمن آسیب زیادی نمی‌رساند و در مجموع کار بیهوده‌ای است. هنگامی که دشمنان به سوی شما هجوم می‌آورند، می‌توانید ببینید که بعضی از بخش‌های بدن آن‌ها می‌درخشد. در این لحظات، سعی کنید خودتان را در موقعیتی قرار دهید که بتوانید به این نقاط ضربه بزنید.

– استفاده از حملات سنگین بر روی دشمنان زره پوش

بازی Godfall

بازیکنان معمولا علاقه زیادی به استفاده از حملات سنگین (Heavy Attacks) ندارند، زیرا سرعت آن‌ها کمی پایین است و تا بخواهید از آن‌ها استفاده کنید، زمان از دست رفته و به شخصیت شوالیه شما آسیب وارد شده است. با این حال در بعضی از مواقع خاص، استفاده از این حملات کاملا ضروری است.

برای مثال، در مواجهه با دشمنان زره پوش می‌توانید با حملات سنگین، زره آن‌ها را تضعیف کنید و مبارزه آسان‌تر می‌شود. این کار البته آسان نیست اما با تمرین می‌توانید یاد بگیرید که چگونه از این حملات به نفع خود استفاده کنید.

– اهمیت تغییر دادن اسلحه

بازی Godfall

بعضی از اسلحه‌های بازی آن قدر جذاب هستند که دلتان نمی‌خواهد آن‌ها را کنار بگذارید. بعضی از بازیکنان ترجیح می‌دهند که بازی را تنها با یک یا دو اسلحه انجام دهند و حتی نگاهی به تجهیزات دیگر نمی‌اندازند.

این کار مشکل خاصی ندارد اما پیشنهاد می‌کنیم که هر ۳۰ ثانیه، اسلحه ثانویه خود را نیز به کار بگیرید، زیرا باعث می‌شود تا برای لحظاتی نیرومندتر شوید و قدرت تمامی اسلحه‌های شما حدود ۲۰ درصد افزایش پیدا کند. علاوه بر این، استفاده از اسلحه‌های مختلف تنوع بیشتری به بازی می‌دهد.

– زره محبوب خود را تا انتها بر تن داشته باشید

بازی Godfall

بر خلاف اسلحه‌ها، تغییر دادن زره لزومی ندارد. اگر به دنبال چالش هستید، می‌توانید تمامی آن‌ها را باز کنید (خصوصا بعضی از آن‌ها که از نظر ظاهری هیجان انگیز هستند) اما به جای تغییر مکرر زره، می‌توانید در یکی از آن‌ها به درجه استادی برسید و در واقع قدرتمندتر شوید.

این زره‌ها تقریبا مشابه یکدیگر هستند اما باید ببینید کدام یک برای سبک بازی کردن شما مناسب‌تر است و در نهایت می‌توانید نتیجه بهتری با آن بگیرید. علاوه بر این، یادگیری فنون یک زره بدین معناست که بیشتر وارد حالت آرکان (Archon mode) می‌شوید، حالتی که در مبارزات سخت، شما را قوی‌تر می‌کند و اهمیت زیادی دارد.

– شیلد تِرو (Shield Throw) را در زمان مناسب استفاده کنید

بازی Godfall

بازیکنانی که می‌خواهند تمامی تروفی‌های بازی Godfall را بر روی پلی استیشن ۵ بدست بیاورند، باید استفاده کارآمد و به موقع از «حملات مخصوص دشمنان دور» را یاد بگیرند. به این حملات، شیلد تِرو گفته می‌شود. گاهی دشمنان کمی از شما فاصله می‌گیرند و شاید وسوسه شوید که از این حمله استفاده کنید اما توصیه می‌کنیم این کار را انجام ندهید.

به این دلیل که کول داون (Cooldown) این حمله بسیار بالا است و بعضی از دشمنان خاص را تنها در یک مدت زمان کوتاه و تنها به وسیله شیلد ترو می‌توانید نابود کنید. بنابر این وقتی آن پنجره کوچک از راه رسید، باید آماده باشید و البته شیلد ترو نیز آماده باشد. این مسئله در رابطه با غول آخرها اهمیت بیشتری هم پیدا می‌کند، هنگامی که آن‌ها در آسمان به پرواز در می‌آیند یا آتش به سوی شما پرتاب می‌کنند، دقیقا مناسب‌ترین زمان برای استفاده از این حملات مخصوص است.

احیانا اگر با مکانیک کول داون آشنا نیستید، برای اینکه جلوی استفاده متوالی و مداوم نیروهای شخصیت شما گرفته شود، سازندگان پس از یک بار استفاده از یک قدرت، آن را برای دقایقی از دسترس خارج می‌کنند که به آن Cooldown گفته می‌شود.

– حمله را با حمله پاسخ دهید

بازی Godfall

اگر یک چیز از بازی‌های لوت محور یاد گرفته باشیم، این است که وقتی اسلحه دشمن به رنگ قرمز در می‌آید، یعنی قرار است ضربه سنگینی به شما وارد کند و باید در مقابل آن جا خالی داد. اما این مسئله در بازی Godfall صدق نمی‌کند، زیرا دارای قدرتی به نام فلت بَش (Flat Bash) هستید که برای مقابله با حملات طراحی شده است.

شاید استفاده از حمله در مقابل حمله، کمی چالش برانگیز به نظر برسد اما اگر به جای جا خالی دادن، از قابلیت فلت بَش استفاده کنید، در موقعیت برتری قرار می‌گیرید و می‌توانید ضربات دشمنان را نیز خنثی کنید. با این کار، نه تنها حملات سنگین دشمن بی‌نتیجه می‌شود بلکه آن‌ها برای لحظاتی تعادل خود را از دست می‌دهند و در ادامه این فرصت را دارید که حملات بعدی خود را نیز انجام دهید.

البته نباید مکانیک جا خالی دادن را به طور کلی از سبک بازی خود حذف کنید، این کار هنوز هم مفید است.

– بدوید و جا خالی دهید

بازی Godfall

با اینکه بازی به صورت سوم شخص انجام می‌شود اما دوربین آن ثابت است، بنابر این نمی‌توانید دشمنانی که در پشت شما حضور دارند را رویت کنید. با تشکر از ویژگی‌های دسته دوال سنس (DualSense)، می‌توان بعضی از این حملات را زودتر حس کرد و برای آن‌ها آماده بود اما هنگامی که در میانه یک جنگ هستید، آن قدر اطراف شما شلوغ است که شاید متوجه لرزش دسته نشوید یا دلیل اصلی لرزیدن آن را متوجه نشوید.

اما این مشکل یک راه حل ساده دارد، کافی است که شروع به دویدن کنید تا زمانی که هیچ دشمنی در پشت شما نباشد. تا آنجا که امکان پذیر است، میدان جنگ را در جلوی شخصیت اصلی نگاه دارید. با این کار، می‌توانید تسلط بیشتری بر روی مبارزات داشته باشید و تنها با حملاتی که جلوی چشمان شما اتفاق می‌افتند، دست و پنجه نرم می‌کنید.

– به نشانگر موشک (Projectile Indicator) توجه داشته باشید

بازی Godfall

هنگامی که دشمنان شما را محاصره کرده‌اند، سخت است که بتوانید پیکان‌ها، توپ‌های انرژی و دیگر حملات آن‌ها را ببینید. در آن شلوغی، متوجه نمی‌شوید چه کسی و از کجا دارد به سوی شما شلیک می‌کند و گاهی به همین دلیل کشته خواهید شد. این مسئله مورد انتقاد مخاطبان بازی نیز قرار گرفته و آن‌ها خواستار یک راه حل برای این مشکل هستند. اما اگر کمی دقت کنید، این راه حل در خود اثر وجود دارد!

در زیر پای شخصیت اصلی، یک دایره قرمز کم رنگ وجود دارد که جهت حملات دشمن را نشان می‌دهد. برای مثال اگر تیری از سمت راست شما شلیک شد، می‌توانید ببینید که این دایره قرمز به آن جهت اشاره می‌کند تا آماده شوید و جا خالی دهید. باورکردنی نیست که بعضی از مخاطبان، این بازی را به پایان رسانده‌اند و به کلی متوجه این مسئله نشده‌اند. این دایره شاید کم رنگ باشد اما اگر به آن توجه داشته باشید، مبارزات آسان‌تر می‌شوند.

– قابلیت روح شکن (Soulshatter) را در انتها به کار بگیرید

بازی Godfall

ضربه زدن به دشمنان باعث فعال‌سازی روح شکن می‌شود. این قابلیت پس از اینکه فعال شد، به شما اجازه می‌دهد که به واسطه حملات سنگین (یا تجهیزات مخصوص انفجاری)، یک ضربه مهلک به دشمن وارد کنید. یکی از مشکلات بازیکنان این است که پس از پر شدن بار مخصوص این قابلیت، آن را به سرعت استفاده می‌کنند.

اما نکته‌ای که باید به خاطر بسپارید این است که اگر از سول شَتِر به عنوان آخرین ضربه استفاده نمایید، دشمنان سریع‌تر کشته می‌شوند. کشته شدن سریع دشمن بدین معناست که مبارزات سریع‌تر تمام می‌شوند و شما هم آسیب کمتری می‌بینید. علاوه بر این، تماشای منفجر شدن این موجودات جذابیت‌های زیادی دارد. پس Soulshatter را به عنوان آخرین ضربه استفاده کنید.

– از مرگ هراسی نداشته باشید

بازی Godfall

این نکته شاید عجیب باشد اما اجازه دهید توضیح دهیم. این بازی به شکلی طراحی شده که بارها و بارها کشته می‌شوید، اما مرگ شما به معنای شکست نیست و نباید از این مسئله آزرده شوید. سازندگان، بازی Godfall را به شکلی ساخته‌اند که مرگ جزئی از آن باشد، این مسئله را هنگام رویارویی با غول آخرها بهتر درک خواهید کرد.

حتی اگر کشته شوید و مرحله را از ابتدا آغاز کنید، سلامتی غول آخرها به حالت اولیه بازنمی‌گردد. استودیوی سازنده می‌دانست که این مبارزات تا چه اندازه سخت خواهند بود و نمی‌توان از ضربات دشمنان اجتناب کرد، بنابر این برخلاف عناوین مشابه، یک مکانیک مهربانانه را در بازی به کار گرفته است. پس اگر کشته شدید، ناراحت نباشید زیرا تلاش‌های شما بی‌ثمر نیست و به مبارزه ادامه دهید تا زمانی که بار سلامتی غول آخر به طور کامل خالی شود.

آیا بازی Godfall را تجربه کرده‌اید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*