بازی Mass Effect: Legendary Edition

بازی Mass Effect: Legendary Edition چه تفاوتی با نسخه‌های اصلی دارد؟

بازی Mass Effect: Legendary Edition نسخه ریمستر سه‌گانه مس افکت است و در ادامه به مقایسه آن با نسخه‌های اصلی خواهیم پرداخت.

بازی Mass Effect: Legendary Edition مدتی قبل به صورت رسمی معرفی شد و طرفداران مجموعه برای آن هیجان زده هستند. این نسخه دارای ویژگی‌های تازه‌ای است که در ادامه می‌توانید از آن‌ها آگاه شوید.

در چندین سال اخیر، طرفداران بارها از استودیوی بایوور (BioWare) خواسته بودند تا این سه‌گانه را بازسازی کند. عناوین زیادی وجود دارند که سزاوار یک نسخه ریمستر هستند اما مس افکت یک تفاوت ویژه با آن آثار دارد: سه قسمت اصلی این مجموعه به شکل مستقیم با یکدیگر در ارتباط هستند و تصمیمات شما در قسمت اول، در اتفاقات قسمت‌های دوم و سوم تاثیر می‌گذارد. پس خواسته عجیبی نبود که برای چنین مجموعه‌ای، یک کالکشن عرضه شود که هر سه قسمت را در کنار هم قرار می‌دهد. خوشبختانه نسخه لجندری ادیشن قرار است دقیقا همین کار را انجام دهد اما تغییرات زیادی در آن اعمال شده تا تجربه کامل‌تری نسبت به نسخه‌های اصلی باشد.

مقایسه بازی Mass Effect: Legendary Edition با نسخه‌های اصلی

پس از سقوط این مجموعه با بازی آندرومدا (Andromeda)، نسخه بازسازی سه‌گانه اصلی می‌تواند اشتباهات قبلی را جبران کرده و این سری محبوب را به مسیر اصلی بازگرداند، خصوصا حالا که قسمت چهارم نیز تایید شده است. استودیوی بایوور که با آندرومدا و انتم (Anthem) نشان داده دیگر قدرت و جادوی سابق را ندارد، باید با این ریمستر جدید تلاش کند تا اعتبار از دست رفته‌اش را بازگرداند.

– گرافیک

بازی Mass Effect: Legendary Edition

گرافیک هر سه قسمت قرار است پیشرفت داشته باشد. این آثار البته شبیه عناوین نسل جدید کنسول‌ها نخواهند بود و یادآور همان نسخه‌های اصلی هستند. در این میان، نسخه اول بیشترین بهبود را خواهد داشت، زیرا در سال ۲۰۰۷ عرضه شده بود و پس از ۱۳ سال، گرافیک ضعیف آن حالا کمی توی ذوق می‌زند. اما اگر به ویدیوهای منتشر شده از نسخه لجندری نگاه کرده و آن‌ها را کنار نسخه اصلی قرار دهید، تغییرات کاملا محسوس است و این مسئله می‌تواند جذابیت‌های سه‌گانه مذکور را افزایش دهد. تمرکز استودیوی بایوور تنها بر روی بهبود گرافیک نبوده و آن‌ها تلاش کرده‌اند تا مشکلات دیگر را نیز برطرف کنند.

– مشکل بزرگی به نام آسانسور دیگر وجود ندارد

بازی Mass Effect: Legendary Edition

اگر نسخه‌های اصلی را تجربه کرده باشید، با کابوسی به نام آسانسور آشنا هستید. هنگامی که سوار آسانسور می‌شدید، بازی، بارگذاری برای مرحله بعدی را آغاز می‌کرد و باید دقایق زیادی در آسانسور منتظر می‌ماندید تا در باز شود. به هر حال، سازندگان راه دیگری نداشتند و محدودیت‌های سخت افزاری پلی استیشن ۳ و ایکس باکس ۳۶۰ باعث و بانی این مسئله بود. حالا پس از گذشت نزدیک به یک دهه، بایوور سرانجام توانایی برطرف کردن این مشکل را دارد و به این بخش هم توجه داشته است. پس دیگر نیازی نیست که نگران این مسئله باشید و سریعا به مقصد خود می‌رسید.

– پشتیبانی از مانیتورهای عریض

بازی Mass Effect: Legendary Edition

این ویژگی تنها در رابطه با پورت رایانه‌های شخصی بازی است. این نسخه از مانیتورهای عریض و نسبت ابعاد ۲۱:۹ پشتیبانی خواهد کرد. این قابلیت در اکثر بازی‌های روز وجود دارد اما اتفاق خوبی است که آن را در یکی از عناوین قدیمی هم مشاهده ‌کنیم. مس افکت یک اثر علمی تخیلی است که از نظر کیفیت، دست کمی از مجموعه‌های بزرگی همچون استار ترک و جنگ ستارگان ندارد و بدون شک انجام آن بر روی مانیتورهای عریض، می‌تواند یک تجربه سینمایی متفاوت باشد.

– کیفیت ۴K

بازی Mass Effect: Legendary Edition

علاوه بر بهبودهای بخش گرافیک و نورپردازی، این نسخه دارای رزولوشن بالاتری هم خواهد بود. اولین کنسول‌های ایکس باکس ۳۶۰ حتی پورت HDMI هم نداشتند، بنابر این کسانی که قسمت اول را در سال ۲۰۰۷ تجربه کرده‌اند، احتمالا از رزولوشن ۴K بازی شگفت‌زده خواهند شد.

البته همه نمی‌توانند از این ویژگی بهره ببرند اما تلویزیون‌های ۴K در حال فراگیر شدن هستند و می‌توان انتظار داشت که قیمت آن‌ها نیز به تدریج پایین‌تر بیاید. اگر هم بر روی رایانه‌های شخصی بازی می‌کنید و سیستم نسبتا خوبی دارید، در این زمینه مشکلی خواهید داشت. مشخصات سیستم مورد نیاز بازی را از اینجا مطالعه کنید.

– تغییرات در بخش طراحی شخصیت

بازی Mass Effect: Legendary Edition

شما در ابتدای بازی، می‌توانید شخصیت خود را بسازید و طراحی کنید. سازندگان به این بخش هم توجه داشته‌اند و تغییرات مثبتی در آن ایجاد کرده‌اند. گزینه‌هایی که در قسمت سوم در اختیار داشتید، به قسمت اول هم اضافه شده‌اند تا شخصیتی که در آن طراحی کرده‌اید، در نسخه‌های بعدی زشت به نظر نرسد و ظاهر یکسانی داشته باشد. همچنین می‌توانید شخصیت شپرد را در نژادهای مختلف طراحی کند. کمبود مدل موهای سیاه پوستان در اکثر بازی‌ها وجود دارد، استودیوی بایوور تلاش کرده تا این مسئله را هم در نسخه جدید برطرف کند.

– آسیب رساندن به هم‌تیمی‌ها دیگر مشکلی ندارد

بازی Mass Effect: Legendary Edition

هدف سازندگان از ایجاد تغییرات در نسخه اول، این بوده که آن را به مس افکت ۲ نزدیک کنند و البته به هویت اثر آسیبی وارد نشود. کسانی که قسمت اول را انجام داده‌اند، می‌دانند که بیشتر یک بازی نقش آفرینی است که از عناصر شوتر هم بهره می‌برد، در حالی که دو نسخه بعدی کاملا برعکس بوده و آثار شوتری هستند که از عناصر نقش آفرینی استفاده می‌کنند.

در بازی Mass Effect: Legendary Edition نه تنها آسیب رساندن و شلیک تصادفی به هم تیمی‌ها مشکلی ندارد، بلکه با محدودیت استفاده از بعضی اسلحه‌ها نیز رو به رو نخواهید بود. بدین معنا که همه کلاس‌ها حالا می‌توانند از همه اسلحه‌ها استفاده کنند.

– یک هاد (HUD) متفاوت

بازی Mass Effect: Legendary Edition

رابط کاربری (UI) قسمت اول نیز تقریبا شبیه به قسمت دوم خواهد بود. بایوور در زمان توسعه مس افکت ۱، دقیقا نمی‌دانست که این مجموعه قرار است به کدام مسیر برود، بنابر این بسیاری از ایده‌ها و مکانیک‌های قسمت اول در ادامه تغییر پیدا کرد. حالا که آن‌ها این فرصت را پیدا کرده‌اند تا دوباره بر روی آن کار کنند، رابط کاربری و هاد این قسمت نیز به دو قسمت بعدی نزدیک شده تا این سه‌گانه، بیش از پیش یکپارچه جلوه کند.

* احیانا اگر نمی‌دانید، هاد همان سیستمی است که اطلاعات مختلف را بر روی صفحه نشان می‌دهد، برای مثال اینکه مهمات شما چه قدر است یا هم تیمی‌های شما چه کسانی هستند و چه اسلحه‌ای دارند (مطابق تصویر بالا).

– رانندگی با مکو (Mako) حالا آسان‌تر است

بازی Mass Effect: Legendary Edition

یکی از مشکلات اساسی مس افکت ۱، رانندگی با ماشین مکو بود که واقعا طراحی آزار دهنده‌ای داشت، تا حدی که از نسخه‌های بعدی حذف شد. البته معدن کاری در قسمت دوم هم چندان سرگرم کننده نبود و مخاطب را خسته می‌کرد.

بازی Mass Effect: Legendary Edition این بخش‌ها را حذف نکرده تا به نسخه‌های اصلی وفادار باشد اما آن‌ها را تغییر داده تا بازیکنان تجربه بهتری از آن‌ها داشته باشند. برای مثال، حالا رانندگی با مکو آسان‌تر بوده و کنترل کردن آن، همانند گذشته دشوار نیست. زاویه دوربین هم بهبود داشته است.

– بسته الحاقی ایستگاه پینِکِل (Pinnacle Station)

بازی Mass Effect: Legendary Edition

نسخه Legendary Edition شامل تمامی بسته‌های الحاقی سه‌گانه اصلی می‌شود، به جز یک بسته. متاسفانه بسته الحاقی ایستگاه پینِکِل از قسمت اول، تنها بر روی ایکس باکس ۳۶۰ و رایانه‌های شخصی قابل دسترسی است. زیرا فایل اصلی این بسته که در دست سازندگان قرار دارد، دچار مشکل شد. به همین دلیل، قابلیت اجرای آن در نسخه پلی استیشن ۳ و لجندری ادیشن امکان پذیر نیست. ایستگاه پینِکِل شاید محبوب‌ترین بسته الحاقی مجموعه نباشد اما عدم وجود آن، ناراحت کننده است، خصوصا برای طرفداران قدیمی.

– بخش آنلاین دیگر اجباری نیست

بازی Mass Effect: Legendary Edition

بخش آنلاین مس افکت ۳ اهمیت زیادی داشت زیرا اگر آن را انجام نمی‌دادید، نمی‌توانستید به بهترین پایان بازی دسترسی داشته باشید و این مسئله باعث اعتراضات فراوانی شد. بایوور تصمیم داشت که آن را در نسخه جدید هم قرار دهد اما در نهایت به این نتیجه رسید که بهتر است این کار را انجام ندهد، زیرا وجود بخش آنلاین در یک بازی تک نفره، چندان منطقی نیست. بخش آنلاین مس افکت ۳ هنوز هم بر روی پلی استیشن ۳ و ایکس باکس ۳۶۰ کار می‌کند و کسانی که علاقه‌مند هستند این بخش را امتحان کنند، می‌توانند به سراغ آن نسخه‌ها بروند.

این نسخه بازسازی در تابستان ۲۰۲۱ برای پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان و رایانه‌های شخصی عرضه می‌شود. می‌توان انتظار داشت که بازی برای پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس نیز انتشار یابد.

آیا منتظر بازی Mass Effect: Legendary Edition هستید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*