ورزش منظم

ورزش منظم خطر بستری در بیمارستان و مرگ بر اثر ابتلا به کرونا را کاهش می‌دهد

بررسی جدید محققان نشان می‌دهد ورزش منظم خطر بستری در بیمارستان و مرگ بر اثر ابتلا به کرونا را به میزان چشمگیری کاهش می‌دهد.

محققان حوزه سلامت در گذشته همواره تاکید کردند ورزش منظم برای انسان مزایای متعددی را به همراه دارد و می‌تواند از فشار خون بالا و دیابت نوع ۲ جلوگیری کند. اکنون در دوران شیوع کرونا نیز کارشناسان تحقیقات گسترده‌ای را روی تاثیر ورزش بر افراد مبتلا به کرونا انجام دادند که نتایج این تحقیقات حاکی از آن است افرادی که در زندگی خود ورزش منظم را در دستور کار خود قرار داده بودند، پس از ابتلا به کرونا نسبت به سایر افراد کمتر در بیمارستان بستری و به مرگ دچار شدند.

با ورزش منظم از ویروس کرونا در امان بمانید

محققان و پزشکان مرکز پزشکی Kaiser Permanente Fontana در جنوب کالیفرنیا، دانشگاه کالیفرنیا سان دیگو و سایر موسسه‌های این حوزه در بررسی‌های جدید خود متوجه شدند بیماران مبتلا به کرونا که قبل از ابتلا به این ویروس به صورت منظم ورزش می‌کردند، نسبت به سایر افراد با کمترین احتمال بستری در بیمارستان مواجه شدند. همچنین این افراد از بستری در بخش مراقبت‌های ویژه و مرگ نیز در امان ماندند.

محققان در این مطالعه خود اطلاعات حدود ۵۰ هزار بیمار بزرگسال در کالیفرنیا که از ابتدای ماه ژانویه تا پایان ماه اکتبر سال ۲۰۲۰ میلادی به ویروس کرونا مبتلا شدند را مورد بررسی قرار دادند. همچنین محققان میزان فعالیت ورزشی هر بیمار را نیز تهیه کردند، سرانجام بررسی محققان حاکی از آن بود بیمارانی که به صورت مداوم تحرک بدنی ندارند و کمتر از ۱۰ دقیقه در هفته به فعالیت می‌پردازند، احتمال بستری شدن، پذیرش در ICU و مرگ این افراد نسبت به افرادی که حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت ورزشی دارند بیشتر است.

طبق اعلام این محققان، پس از بررسی متغیرهایی نظیر چاقی و کشیدن سیگار نیز باز هم عدم تحرک با احتمال بستری شدن در بیمارستان، بستری در ICU و مرگ به شدت در ارتباط است. از این رو محققان تاکید کردند بزرگسالان می‌بایست حداقل ۱۵۰ دقیقه و حداکثر ۳۰۰ دقیقه در هفته فعالیت بدنی با شدت متوسط یا ۷۵ دقیقه تا ۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت شدید هوازی را در دستور کار خود قرار دهند.

نویسنده ارشد این تحقیق تاکید کرد ۳۰ دقیقه پیاده‌روی در روز و ۵ روز در هفته باعث کمک به بدن در مبارزه با انواع مختلف بیماری‌ها نظیر کووید ۱۹ می‌شود. همچنین طبق مطالعه موسسه ملی بهداشت در ماه ژوئن، ورزش منظم باعث افزایش پاسخ سیستم ایمنی بدن می‌شود و می‌تواند ابزار مفیدی برای مبارزه با بیماری ناشی از ویروس کرونا باشد. کارشناسان به تقویت سیستم ایمنی بدن تاکید دارند و آن را یکی از بهترین راه‌های مبارز با این ویروس می‌دانند، از این رو هر چه افراد از لحاظ سلامت جسمی خود را تقویت کنند، سیستم‌های دفاعی بدن این افراد نیز نسبت به افراد کم تحرک کارایی بیشتری خواهد داشت.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*