M72 LAW

کانادا، دانمارک و نروژ هزاران راکت M72 LAW به اوکراین می‌فرستند (بروز شد)

سه کشور کانادا، دانمارک و نروژ که همگی عضو ناتو هستند، هزاران راکت انداز M72 LAW برای کشور اوکراین می‌فرستند.

اگر از دنبال کنندگان وبسایت گجت نیوز باشید، مطلع هستید که طی چند روز اخیر تسلیحات انفرادی و دوش پرتابی که کشورهای غربی برای مدافعان اوکراینی ارسال می‌کنند را معرفی کردیم. حال نوبت به راکت انداز M72 LAW می‌رسد که کشورهای کانادا،‌ دانمارک و نروژ برای اوکراینی‌ها ارسال می‌کنند. کانادا، دانمارک و نروژ به ترتیب 4500، 2700 و 2000 قبضه از آن را ارسال می‌کنند؛‌ البته راکت اندازهای ارسالی دانمارک کاملا تحویل شدند. فنلاند نیز شمار بالایی از این سلاح را برای اوکراینی‌ها فرستاده است.

M72 LAW

این سلاح اواسط جنگ ویتنام در سال 1963 وارد خدمت در ارتش آمریکا شد و سپس 34 کشور دیگر نیز آن را به خدمت گرفتند. LAW توسط کمپانی هوافضا، امنیتی و دفاعی نروژی نامو (Nammo) تولید شده و قیمت هر قبضه از آن برای مدل A7 در سال 2011 نیز حدود 2 هزار دلار بود.

این سلاح در طول زمان همواره مورد بهسازی و ارتقا قرار گرفته و تاکنون 21 نمونه مختلف از این راکت انداز طراحی و تولید شده است. این مدل‌ها شامل نمونه هوا انفجار، ضد سنگر، ضد زره، ضد نفر و چند منظوره هستند. راکت انداز یک بار مصرف بوده و پس از شلیک پرتابه درونش، دیگر قابل بارگذاری مجدد و استفاده دوباره نیست. احتمال می‌رود نمونه‌های ارسال به اوکراین از مدل جدید EC باشند که توان نفوذ بالایی در زره دارد. این راکت انداز همچنین راکت‌های قابل برنامه ریزی دارد که به کاربر اجازه می‌دهد تنظیم کند فیوز در چه حالتی (مثلا در هوا) فعال و راکت را منفجر کند.

M72 LAW

M72 EC

نفوذ پرتابه بسته به مدل متفاوت است، اما در مدل M72 EC تا 600 میلی‌متر در زره تانک نفوذ می‌کند. این بدان معناست که راکت اگر از جلو به تانک‌های روسی T-80 ،T-72 و T-90 اصابت کند، تنها در صورتی موفق به نفوذ در زره می‌شود که به وسط شاسی زیر توپ یا بخش پایینی از جلوی شاسی خورده باشد. با توجه به اینکه ناحیه اندکی در برابر نفوذ M72 LAW ضعف دارد، هدف گیری قدری سخت می‌شود. البته نباید فراموش کرد تانک‌های روسی زره واکنشی دارند که به نوبه خود از شدت نفوذ پرتابه می‌کاهد. این راکت نیز سرجنگی دو مرحله‌ای برای مقابله با زره واکنشی ندارد.

برجک هر 3 مدل توان مقاومت در برابر M72 را دارد. البته اگر راکتی بسته به زاویه و فاصله بتواند نفوذ اندکی به برجک کند، از آن جا که گلوله گذار خودکار تانک‌های روسی مهمات را دور برجک نگه می‌دارد، احتمالا بتواند آن‌ها را منفجر و تانک را نابود کند. هرچند این احتمال چندان بالا نیست. در صورت برخورد از پشت، زیر و طرفین به این 3 مدل تانک نیز شانس بسیار بالایی برای نفوذ دارد.

M72 LAW

راکت قابل برنامه ریزی M72

این سلاح بیش از آنکه برای مقابله با تانک مناسب باشد، به درد شکار دیگر خودروهای زره پوش نظیر نفربر و خودروی رزمی پیاده نظام یا توپخانه‌های خودکشش می‌خورد. چنین اهدافی به علاوه خودروهای سبک و همچنین هلیکوپترها به آسانی با M72 شکار می‌شوند. البته هدف گیری یک هلیکوپتر با راکت فاقد هدایت بسیار سخت است و مهارت بالایی طلب می‌کند.

وزن کلی این سلاح، یعنی مجموع وزن لوله پرتابگر و راکت درون آن از 4 کیلوگرم بیشتر نمی‌شود؛ از این رو سلاحی بسیار سبک محسوب شده و سربازان و چتربازان می‌توانند علاوه بر تسلیحات اصلی خود، یک یا چند راکت ضد زره نیز با خود حمل کنند. طول آن در حالت بسته 67 سانتی است و زمانی که برای شلیک باز می‌شود، به 1 متر می‌رسد. راکت 1.8 کیلوگرمی درون آن نیز نیم متر طول و 6.6 سانتی‌متر قطر دارد. سرعتش هنگام شلیک به 200 متر بر ثانیه می‌رسد و تا 1 کیلومتر برد دارد. از آن جا که هدف‌گیری با چشم و بدون دوربین صورت می‌گیرد، برد مفید حداکثر 250 متر است.

M72 LAW

راکت انداز M72 مجهز به نشانه گذار لیزری؛ یک ریل دیگر نیز بالای پرتابگر دیده می‌شود

این راکت انداز قابلیت شلیک از درون محیط بسته و محسوب نظیر درون سنگر را نیز دارد. پشت پرتابگر توده‌ای از محلول آب و نمک قرار دارد که با شلیک به پشت اسپری شده و موج و آتش عقبه را به خود جذب می‌کند. بدین ترتیب نیازی به فضای امن چند متری پشت سر شلیک کننده نیست. این پرتابگر همچنین بالا و کنار خود دارای ریل نصب تجهیزات است و می‌توان انواع دوربین و چشمی با بزرگنمایی و همچنین نشانه گذار لیزری نیز رویش نصب کرد. در حالت عادی بیشترین برد قابل هدف گیری 350 متر است که با دوربین و چشمی، برد هدفگیری افزایش چشم‌گیری می‌یابد.

این سلاح با وجود اینکه علیه تانک اصلی میدان نبرد کارایی بالایی ندارد، اما به دلیل وزن کم بسیار بین سربازان محبوب است. هرچند برای شکار هر هدفی جز تانک مناسب است. این سلاح از زمان ورود به خدمتش در همه نبردها شرکت داشته اشت. شوروی نیز بر اساس M72 LAW دو راکت انداز RPG-18 و RPG-22 را طراحی کرد که امروزه در خدمت ارتش روسیه و همچنین اوکراین هستند.

بروزرسانی

M72 LAW

راکت انداز M72 LAW در دست اوکراینی‌ها

با توجه به تصاویر جدید از اوکراین، این راکت‌اندازها در دست نیروهای اوکراینی دیده شده‌اند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

7 دیدگاه

 1. ایشالا موفق و پیروز باشن

  آرزوی سلامتی دارم براشون

  مدافعان وطن

 2. نه سر پیازم، نه ته پیاز! و نه هرگز اهل سیاست یا طرفداری
  امّا می‌بینم دنیا دارد بخاطر این یهودی خودش را بسوی جنگ جهانی سوق میدهد
  خیال نکنید اگر روسیا در تنگنا قرار گرفت از کاربرد بمب اتم ابائی دارد
  بدتر اینکه بند دوّم سناریوی اکراین حملۀ کمرشکن اتحاد عبری-عربی به ایران است با بمب اتم! تا نتواند پاسخ دهد. و ایران هم سلاح دست عدو را بر خود حرام کرده
  و السلام

 3. دمشونگرم که از اکراین حمایت میکنن جلوی این روسیه خونخوار و جنایتکار

 4. بنزین هم آبکی است بلکه سردتر
  همه مخلصانه میکوشند با بنزین آتش جنگ را خاموش کنند! حیف که شعله‌ورتر میشود
  گویا صحنۀ جنگ، نمایشگاه و فروشگاه جنگ‌افزار است
  و السلام