تصاویر قدیمی مجسمه ابوالهول

قدیمی ترین تصاویر ثبت شده از مجسمه ابوالهول در مصر باستان + توضیحات

این‌ها تصاویر جذاب و کمتر دیده شده‌ای از مجسمه ابوالهول مصر هستند که قدمت زیادی دارند و  سال‌ها پیش از مرمت آن ثبت شده‌اند.

مجسمه ابوالهول جیزه (Great Sphinx) واقع در مصر، یکی از تحسین شده‌ترین و مرموزترین آثار تاریخی جهان محسوب می‌شود. بعضی‌ها این سازه عظیم را متعلق به یک تمدن محو شده می‌دانند و برخی دیگر، ساخت آن را به فرازمینی‌ها نسبت می‌دهند. حتی محققان هم دقیقا نمی‌دانند چه کسی و با چه هدفی آن را بنا نهاده است.

با بیش از 73 متر طول و 20 متر ارتفاع، ابوالهول صاحب رکورد بزرگ‌ترین مجسمه تک‌سنگی دنیاست. گفته می‌شود که این سازه تاریخی در سال 1817 کشف شد؛ وقتی که «جیووانی باتیستا کاولیا» نخستین حفاری باستان‌شناسی مدرن را در آن منطقه رهبری کرد و بخشی از مجسمه از زیر خاک بیرون آمد.

اسرار معماری حیرت‌انگیز آن، هنوز سر به مهر باقی مانده و سال‌هاست که محققان را گیج کرده است. بر اساس یافته‌های زمین‌شناسی، قدمت این سازه به بیش از 10 هزار سال قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد و همین هم به شایعه ماورایی یا فرازمینی بودن آن، دامن زده است.

اما فارغ از منشاء اسرارآمیز مجسمه ابوالهول، حتما تصاویر زیادی از این شاهکار تاریخی دیده‌اید. بیشتر این عکس‌ها بعد از تکمیل پروژه‌های بازسازی آن گرفته شده‌اند؛ ولی تصاویر بکر و کمتر دیده شده‌ای هم وجود دارند که به نخستین سال‌های کشف آن مربوط می‌شوند. از شما دعوت می‌کنیم چهره‌ی ابوالهول را پیش از مرمت ببینید.

تصاویر نادر و قدیمی مجسمه ابوالهول مصر

 

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. چقدر جالب بود
    زیر تلی از خاک پنهان شده بود و حالا …