کشف فسیل دو میلیون ساله انسان های اولیه در آفریقای جنوبی

به تازگی فسیل هایی از نژاد انسان ها در آفریقای جنوبی کشف شده که ظاهرا جزو انسان هایی بودند که می‌توانستند با ابزار های سنگی کار کنند. این فسیل ها به ۲.۱۸ میلیون سال قبل مربوط می‌شوند که اکنون در یکی از غارهای آفریقای جنوبی کشف شده اند. در ادامه با گجت نیوز همراه باشید.

دو فسیل جدید از تبار انسان ها، در بخشی از غار های استرک‌فونتین ( Sterkfontein )  که در شمال غربی ژوهانسبورگ کشور آفریقای جنوبی واقع شده، یافت شده اند. ظاهرا  قبلا در این بخش از غار، پژوهش های چندانی صورت نگرفته بود.

دو نمونه‌ی جدید،  شامل یک استخوان انگشت و دندان آسیاب است و بخشی از مجموعه‌ی چهار نمونه‌ای هستند، که به نظر می‌رسد متعلق به انسان های نخستینی باشد که قادر بودند با ابزار های سنگی اولیه ارتباط بر قرار کنند و احتمال می‌رود که بیش از دو میلیون سال پیش، وارد این غار شده باشند.

دکتر دومنیک استرانفورد ( Dominic Stratford )، استاد دانشکده‌ی علوم جغرافیای ویتس و هماهنگ کننده تحقیقات در غار های استرک‌فونتین در این رابطه اظهار داشت:

نمونه های انسانی یافت شده برای ما بسیار هیجان انگیز هستند، چرا که نه تنها آنها ابزار سنگی اولیه به همراه دارند، بلکه آنها ترکیبی از ویژگی های جذاب هستند و سوالات بسیاری را پیش روی ما قرار می‌دهند که باید برای آنها پاسخ مناسبی بیابیم.

اولین نمونه از فسیل هایی  که به تازگی یافت شده، مربوط به یک استخوان بسیار برزگ انگشت میانی می‌شود که به طور قابل توجهی بزرگتر و فوی‌تر از همه‌ی فسیل های انگشت انسان است که پیش تر در این ناحیه یافت شده اند. ناحیه‌ای از آفریقای جنوبی که به دوران پیش از پیلو پلستوسن باز می‎‌گردد. استراتفورد در ادامه‌ی صحبت های خود گفت:

این نمونه را می‌توان تقریبا کامل بر شمرد و نتیجه‎ی ترکیب بسیار جالبی از ویژگی های مدرن و کهن است. به عنوان مثال، در این نمونه یافت شده به طور قابل توجهی  انحنا وجود دارد. انحنای موجود از انحنای انسان های نالدی ( naledi ) بیشتر است و در همین رابطه آرایشی شبیه به گونه های قدیمی‌تر مانند Australopithecus afarensis دارد.

در فسیل ها، سطح انحانی بدن اغلب به درخت‌زی بودن جاندار مربوط می‌شود؛ اما این نمونه فاقد پیوست های عضلانی قدرتمندی است که انتظار می‎‌رود داشته باشد.

استراتفورد همچنین توضیح می‌دهد:

انگشت یافت شده، از نظر  ظاهری، وجه تشابهی  با نمونه‌های یافت شده در Olduvai Gorge دارد که با نام  هومو هابیلیس ( Homo habilis ) یاد می‌شد؛ اما از آن بسیار بزرگتر است. به طوری کلی این نمونه در پیلو پلستوسن آفریقای جنوبی بی ساقه است و سزاوار آن است تا مطالعات بیشتری در این مورد صورت بگیرد.

فسیل دیگر، دندان آسیاب تقریبا کامل یک فرد بالغ است که این نمونه نیز شباهت های قابل توجهی به گونه‌ های هومو هابیلیس دارد.

شکل دندان و به ویژه شکل و اندازه‌ی نسبی مخروط های روی سطح دندان، نشان می‌دهند که این نمونه متعلق به یکی از گونه های انسان است که قادر بود با ابزار های سنگی اولیه در ۲.۱۸ میلیون سال پیش کار کند. استرانفورد می‌گوید:

دو فسیل انسان  های دیگری که یافت شده اند، هنور در دست بررسی است و برای کاوشگری های بیشتر، امیدوار هستیم تا بتوانیم قطعات بیشتری را پیدا کنیم تا درک ما از این استخوان ها و چگونگی زندگی و مرگ آنها پیش دو میلیون سال پیش در تپه استرک‌فونتین گسترش یابد.

غار های استرک‌فونتین از حدود هشتاد سال پیش که رابرت بروم (  Robert Broom ) آن را کشف کرد، یکی از پرکارترین مناطق روی کره‌ی زمین در رابطه با انسان های اولیه بوده است. از جمله اکتشافات باور نکردنی این غار ها Ms. Ples و دست و پا کوچک ( Little Foot ) هستند.

استرک‌فونتین از ثروتمند ترین محل ها در حوزه یافت بقایای انسان های عصر گذشته است و همچنان نمونه های قابل توجهی از این نواحی یافت می‌شوند. شبکه های زیر زمینی این نواحی بیش از ۵ کیلومتر گستردگی دارد و  غار هایی با بقایای فسیل که در این محل واقع شده اند، زمانی بیش از ۳.۶۷ میلیون سال را برای تشکیل  سپری کرده اند.

با این حال، تعداد بسیار معدودی از رسوب ها به طور سیستماتیک حفاری شده اند و به این ترتیب، تعداد بسیار زیادی از آنها تا کنون به صورت ناشناخته باقی مانده اند. در ناحیه میلنر هال (  Milner Hall )، جدیدا چهار فسیل انسان یافت شده است؛ این محفظه به عنوان مخزنی از فسیل ها شناخته می‌شود اما هزگر مورد کاوش های باستان شناسی قرار نگرفته است.

حفاری که فسیل های انسانی جدید را به همراه داشته، به عنوان بخشی از مرحله حدید حفاری های اکتشافی مناطق دور تر از ناحیه های که قبلا تحت حفاری قرار گرفته بودند به شمار می‌رود. هر کدام از فسیل های جدید، اطلاعاتی را در مورد داستان تکامل و زندگی اجدادمان بیش از دو میلیون سال پیش در تپه استرک‌فونتین همراه داشتند.

در فاز دوم حفاری در میلنر هال که در اوایل سال ۲۰۱۵ با همکاری دانشجویی به نام کلیتا شادرچ ( Kelita Shadrach ) انجام شد، چهار فسیل انسانی از لایه های بالایی توالی بلندی از رسوب ها کشف شده بود که به عنوانی مهر تایید بر تارییخ بسیار طولای رسوب های فسیلی غار حرف شده به شمار می‌رفت. بر اساس بر آورد ها، این غار از حدود ۳.۶۷ میلیون سال پیش تشکیل شده است.

منبع: sciencedaily

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*