پایان تولید آئودی R8

آئودی R8 به خط پایان رسید؛ پایان تولید سوپرکار افسانه‌ای آلمانی

آئودی رسماً از پایان تولید سوپرکار 10 سیلندر R8 خبر داد. توقف تولید خودرو اسپرت آر 8، اتمام کار موتور V10 گروه فولکس واگن را هم رقم می‌زند.

آئودی سال گذشته به تولید خودرو نمادین TT خاتمه داد و حتی به همین مناسبت نسخه ویژه محدود آئودی TT با طیفی جذاب از رنگ سبز ارائه شد. بر اساس جدیدترین اخبار خودرو خارجی، این خودروساز بالارده آلمانی حالا خودرو اسپرت نامدار R8 را هم از خط تولید خود خارج کرده است؛ خبری که باعث ناراحتی طرفداران پر و پاقرص این ساخته نمادین آلمانی‌ها خواهد شد.

توقف تولید آئودی R8

آخرین دستگاه از آئودی آر 8 به‌تازگی از کارخانه این شرکت در شهر هایلبرون آلمان خارج شد. آخرین آر 8 تولیدشده، یک نسخه کوپه Performance Quattro Edition با رنگ زرد (Vegas Yellow)، تریم فیبر کربن و رینگ‌های 20 اینچی است.

آئودی، یکی از با ارزش ترین خودروسازان جهان در سال 2023 در ابتدا برنامه داشت در انتهای سال 2023 به تولید R8 پایان بدهد. با این حال، پس از اعلام اتمام تولید این سوپرکار، این شرکت با موجی از سفارشات مواجه شد که برای پاسخ به آن‌ها مجبور شد کماکان دستگاه‌های بیشتری تولید کند. نهایتاً به همین شکل تولید این خودرو تا این ماه ادامه پیدا کرد.

آمار و ارقام نشان می‌دهند تقاضا برای آئودی R8 و در نتیجه فروش آن طی سال‌های اخیر کاهش پیدا کرده است. بخشی از این تقاضای کم هم به قیمت بالای این سوپرکار بر می‌گردد که باعث می‌شود عده بسیاری توانایی خرید آن را نداشته باشند. البته فروش R8 سال گذشته میلادی رشدی 49 درصدی به خود دید، اما کماکان کمترین فروش را بین محصولات آئودی داشت. اوج فروش این خودرو در سال 2008 بود که 5 هزار و 16 دستگاه از آن به مشتریان تحویل داده شده بود.

پایان تولید آئودی R8

توقف تولید آر 8 زمان پایان کار موتور V10 گروه فولکس واگن را هم مشخص می‌کند. لامبورگینی به‌عنوان زیرمجموعه آئودی AG و در مقیاس بزرگ‌تر گروه فولکس واگن، به‌زودی هوراکان را هم که به نوعی هم‌خانواده آر 8 است از رده خارج می‌کند. این یعنی در آینده نزدیک دیگر خبری از پیشرانه 5.2 لیتری 10 سیلندر تنفس طبیعی نخواهد بود.

البته لامبورگینی عرضه جانشین هوراکان با پیشرانه پلاگین هیبرید شامل یک موتور بنزینی کم‌حجم‌تر را در دستور کار قرار داده است. این خودروساز ایتالیایی حتی اوایل سال 2023 اعلام کرد که در بودجه مورد نیاز برای توسعه این خودرو هیچ کم و کاستی ندارد و می‌تواند این کار را بدون نیاز به هم‌سهم شدن با آئودی در هزینه‌ها انجام بدهد.

این در حالی است که آئودی برنامه‌ای برای عرضه جایگزین مستقیم آئودی R8 پس از پایان تولید آن ندارد و همواره به یک خودرو تمام الکتریکی به‌عنوان جایگزین اشاره کرده است. البته به نظر می‌رسد فاصله زیادی تا ورود این ماشین به بازار وجود داشته باشد.

همچنین بخوانید:
آئودی Q6 ای ترون، یک شاسی بلند هیجان انگیز برقی با 510 اسب بخار قدرت عجیب ترین خودروهای آئودی که تا به حال ساخته شده است تماشا کنید: هایپرکار ۱۸۲۶ اسب بخاری بوگاتی بولاید آسفالت را به آتش می‌کشد آرتورا اسپایدر، اولین سوپرکار کروک هیبرید مک لارن با قدرت ۶۹۰ اسب بخار معرفی شد

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*