شاسی بلند جدید 2024

8 شاسی بلند جدید سال 2024 که مصرف سوختشان به‌طرز باورنکردنی پایین است

برخی خودروهای شاسی بلند جدید سال 2024 با مصرف سوخت فوق‌العاده پایین خود عملکردی هم‌تراز با اتومبیل‌های سواری ارائه می‌دهند! در ادامه با این خودروها آشنا خواهیم شد.

خودروهای شاسی بلند به دلیل ابعاد بزرگتر، وزن سنگین‌تر و آیرودینامیک پایین‌تر به‌طور کلی مصرف سوختی بالاتر از خودروهای سواری دارند. با این وجود گرایش به این دسته خودروها در بازارهای مختلف دنیا روز به روز در حال افزایش است. همین مساله باعث شده خودروسازان روز به روز پیشرفت‌های بیشتری را در زمینه‌های عملکردی و مصرف سوخت این دسته خودروها رقم بزنند؛ به‌طوری که برخی شاسی بلندهای کنونی بازار مصرف سوخت بسیار مناسبی داشته و کاملا قابل قیاس با سدان‌ها و هاچبک‌ها عمل می‌کنند.

در ادامه تعدادی از مطرح‌ترین خودروهای شاسی بلند جدید سال 2024 را مشاهده خواهید کرد که مصرف سوخت بسیار مناسب‌تری در مقایسه با برخی محصولات دیگر هم‌رده دارند. این دستاورد آن‌ها همچنین بدون استفاده از طراحی‌های خاص، نظیر سری تویوتا پریوس میسر شده تا ضمن ارائه ظاهر جذاب، مصرف سوختشان نیز بهینه باشد. در این لیست هم خودروهای بنزینی و هم محصولات هیبریدی گنجانده شده‌اند. با این وجود خبری از خودروهای برقی یا پلاگین هیبرید در لیست زیر نیست تا مفهوم مصرف بهینه سوخت در آن‌ها تعبیر معناداری پیدا کند.

Honda CR-V Hybrid

مصرف سوخت: 5.88 لیتر در هر صد کیلومتر

هوندا سی آر وی

نسل ششم از پرفروش‌ترین شاسی بلندهای هوندا، هوندا CR-V، که در سال 2023 روانه بازار شده نیز در ادامه تلاش‌های گسترده هوندا در زمینه بهینه‌سازی مصرف سوخت در اتومبیل‌هایش موفق شده رکوردهای بسیار خوبی را در این زمینه به ثبت برساند. مصرف سوخت این شاسی بلند در مسیرهای شهری 5.47 لیتر در هر صد کیلومتر بوده و در جاده‌ها نیز به 6.53 لیتر در هر صد کیلومتر می‌رسد تا به‌طور کلی میزان مصرف 5.88 لیتر در هر صد کیلومتر برای آن ثبت شود. دستیابی به این اعداد البته نیازمند انجام تنظیماتی در این خودروست که میزان بازتولید انرژی را به حداکثر برساند. البته این مساله ممکن است برای بسیار رانندگان ناخوشایند باشد؛ چراکه باعث می‌شود بلافاصله پس از برداشتن پا از روی پدال گاز، افت شتاب‌گیری محسوسی در این شاسی بلند احساس شود!

هوندا البته امکان تنظیم میزان بازتولید انرژی را به رانندگان داده؛ به‌طوری که می‌توان با کاهش آن رانندگی اسپرت‌تر و پرهیجان‌تری را تجربه کرد. در عین حال بد نیست بدانید که تست‌های واقعی انجام شده روی این خودرو، از مصرف 7.84 لیتری آن در هر صد کیلومتر حکایت می‌کنند که هرچند پایین‌تر از بسیاری رقباست؛ اما با ارقام اعلام شده تفاوت‌های فاحشی دارد.

Toyota Grand Highlander Hybrid

مصرف سوخت: 6.53 لیتر در هر صد کیلومتر

شاسی بلند جدید 2024

مدل 2024 تویوتا گرند هایلندر هیبرید با ارائه مصرف متوسط 6.35 لیتر در هر صد کیلومتر در مسیرهای شهری و 6.91 لیتر در جاده، مصرف میانگین 6.53 لیتر در هر صد کیلومتر را ثبت کرده که آماری فوق‌العاده به شمار می‌رود؛ خصوصا با در نظر گرفتن ابعاد بزرگ و فضای داخلی بسیار وسیع این خودرو که به‌راحتی امکان نشست سه سرنشین در صندلی‌های عقب را فراهم می‌کند! این شاسی بلند جذاب و کارامد قدرتی 245 اسب بخاری داشته و گشتاور را به محور جلو منتقل می‌کند.

البته مدل‌هایی از این خودرو که به پیشرانه Hybrid Max مجهز هستند عملکرد ضعیف‌تری دارند. این موتور قدرتمند که توان بالاتر حدودا 362 اسب بخاری را برای گرند هایلندر رقم می‌زند مصرف سوخت را به 8.71 لیتر در هر صد کیلومتر ارتقا می‌دهد. البته حتی این آمار نیز در تست‌های واقعی به 10.69 لیتر در هر صد کیلومتر افزایش پیدا می‌کند!

Ford Escape HEV

مصرف سوخت: 6.03 لیتر در هر صد کیلومتر

فورد اسکیپ

بهینه‌ترین عضو خانواده فورد اسکیپ از نظر مصرف سوخت، مدل پلاگین هیبرید این خودروست. در عین حال این دسته خودروها همان‌طور که اشاره شد جایی در لیست امروز ندارند! در عین حال مدل هیبریدی این شاسی بلند نیز عملکرد بسیار خوبی را از نظیر مصرف سوخت ارائه داده و شایسته حضور در لیست بهترین شاسی بلندهای جدید 2024 از این نظر است. این خودرو در شهر مصرفی 5.6 لیتری داشته و در جاده نیز 6.53 لیتر در هر صد کیلومتر مصرف دارد تا به‌طور میانگین، مصرف 6.03 لیتر در هر صد کیلومتر را به ثبت برساند. پیشرانه هیبریدی این خودرو متشکل از یک موتور چهار سیلندر 2.5 لیتری در کنار دو موتور الکتریکی است. همچنین برای ارائه بهترین مصرف سوخت ممکن، فورد، شاسی بلند جدیدش را به‌جای چهار چرخ متحرک، دیفرانسیل جلو طراحی کرده است.

مدل Escape همچنین در سال 2023 با برخی تغییرات جزیی ظاهری هم همراه شده تا چهره‌ای شبیه به سایر خودروهای فورد داشته باشد. علاوه بر این، در داخل کابین نیز شاهد رخ دادن تغییرات مثبتی بوده‌ایم؛ هرچند که از نظر طراحی داخلی هنوز فاصله زیادی میان فورد و رقبای مهمش وجود دارد.

Nissan Kicks

مصرف سوخت: 7.13 لیتردر هر صد کیلومتر

شاسی بلند جدید 2024

با وجود این که مصرف سوخت نیسان کیکس هرگز در حد و اندازه‌های یک خودروی هیبریدی نیست؛ اما قطعا بهترین میزان مصرف برای یک خودروی کراس اور احتراق داخلی به شمار می‌رود. این شاسی بلند ژاپنی درون شهر مصرف 7.59 لیتری و در جاده مصرفی 6.53 لیتری را به ازای هر صد کیلومتر ارائه می‌کند تا مصرف متوسط آن در هر صد کیلومتر به 7.13 لیتر برسد. خودروی Nissan Kicks یک کراس اور اقتصادی به شمار می‌رود که رقبای سرسختی در بازارهای جهانی دارد. به‌طور خاص، سوبارو کراس‌ترک یکی از مهم‌ترین رقبای این ماشین به شمار می‌رود که علیرغم قیمت اولیه بالاتر ظاهر بروزتری داشته و کابین جادارتری را در اختیار سرنشینان قرار می‌دهد.

نیسان البته به‌تازگی از مدل 2025 این خودرو رونمایی کرده است. این مدل با تغییرات ظاهری گسترده‌ای همراه شده تا بزرگترین ایراد نسل قبلی را رفع کند. همچنین حجم موتور این نسل نیز از 1.6 لیتر به 2 لیتر ارتقا یافته و همچنان فاقد هرگونه پیشرانه هیبریدی است. نیسان البته هیچ‌گونه اطلاعات رسمی در خصوص میزان مصرف سوخت این مدل اعلام نکرده؛ هرچند که به نظر می‌رسد مدل 2025 پرمصرف‌تر از مدل‌های کنونی خواهد بود!

Hyundai Tucson Hybrid

مصرف سوخت: 6.35 لیتر در هر صد کیلومتر

توسان هیبریدی

هیوندای توسان هیبریدی یک شاسی بلند خانوادگی کامل و کم‌نقص به شمار می‌رود. این خودرو خوش‌قیمت و پرآپشن بوده و کابینی جادارا را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. همچنین مصرف سوخت آن نیز فوق‌العاده ارزیابی می‌شود؛ به‌طوری که در رانندگی شهری مصرف سوخت برابر با 6.35 لیتر اعلام شده و در رانندگی جاده‌ای شاهد ارائه مصرف سوخت 6.53 لیتر هستیم تا مصرف سوخت میانگین آن به 6.35 لیتر برسد.

موتور احتراق داخلی توسان هیبریدی چهار سیلندر و توربوشارژ بوده و حجم 1600 سی سی دارد. همچنین در کنار این پیشرانه بنزینی نیز موتور الکتریکی قرار گرفته که قدرت کلی را به 226 اسب بخار می‌رساند. این خودرو برای رانندگی در شهر یا حتی جاده کاملا کافی به شمار می‌رود؛ هرچند نمی‌توان انتظار رانندگی پرهیجانی را از این خودرو، حتی در مد اسپرت، داشت.

البته شتاب‌گیری و رانندگی هیجان‌انگیز هیچ‌وقت دلیل اصلی خرید یک توسان نبوده؛ چراکه این خانواده همیشه به خاطر ارائه مصرف سوخت بهینه و رانندگی راحت و بی‌دغدغه مشهور بوده‌ و به گزینه‌هایی ایده‌آل برای خانواده‌ها تبدیل شده بودند. علاوه بر این، قیمت رقابتی این شاسی بلند هیوندای نیز دیگر برگ برنده آن به شمار می‌رود که جایگاه آن را در میان خودروهای شاسی بلند خانوادگی بیش از پیش محکم می‌کند.

Toyota Venza

مصرف سوخت: 6.03 لیتر در هر صد کیلومتر

شاسی بلند جدید 2024

دستیابی به کمترین مصرف سوخت در یک خودرو معمولا نیازمند فدا کردن سیستم انتقال قدرت چهار چرخ متحرک است. با این وجود در تویوتا ونزا چنین اتفاقی رخ نداده است! موتور 2.5 لیتری چهار سیلندر احتراق داخلی در این شاسی بلند تویوتا در کنار یک پیشرانه الکتریکی به کار گرفته شده تا مصرف 5.88 لیتری در شهر و 6.35 لیتر در هر صد کیلومتر جاده برای این شاسی بلند به ثبت رسیده و مصرف سوخت کلی آن به 6.03 لیتر برسد.

در مدل 2023 این شاسی بلند شاهد ارتقای چشمگیری فناوری‌های اطلاع‌رسانی/سرگرمی و ایمنی این خودرو بودیم؛ به‌طوری که تویوتا ونزا اکنونی یکی از مجهزترین شاسی بلندهای تویوتا به شمار می‌رود. همچنین بسیاری مشخصه‌های فنی و رفاهی این اتومبیل نیز با راوفور هیبریدی یکسان هستند.

البته تویوتا ونزا با قدرت 219 اسب بخاری خود، همانند توسان هیبریدی، به هیچ وجه قرار نیست رانندگی پرشتاب و قدرتمندی به شما ارائه دهد. با این وجود قیمت بسیار مناسب، مصرف سوخت ایده‌آل و آپشن‌های رفاهی متعدد، مهم‌ترین قابلیت‌های این خودرو به شمار خواهند رفت. البته رقابت در این کلاس عملکردی بسیار سنگین بوده و رقبای متعددی مثل هوندا، کیا و هیوندای رقبایی سرسخت برای تویوتا به شمار می‌روند.

Volkswagen Taos

مصرف سوخت: 7.58 لیتر در هر صد کیلومتر

فولکس واگن تائوس

فولکس واگن تائوس از نظر مصرف سوخت قادر نیست با خودروهای هیبریدی رقابت کند.‌ با این وجود افرادی که همچنان به اتومبیل‌های بنزینی علاقمند هستند احتمالا گزینه‌ای خوش‌ساخت‌تر و کم‌مصرف‌تر از تائوس پیدا نخواهند کرد. طراحی Taos بسیار باکلاس انجام شده و کابین آن نیز فوق‌العاده جادار است. با این وجود امکانات، قابلیت‌ها و به‌طور کلی طراحی این مدل خسته‌کننده‌تر از رقبای ژاپنی، کره‌ای و حتی چینی ارزیابی می‌شود.

با وجود آن که تمامی تریم‌های فولکس واگن تائوس انتقال توان چهارچرخ متحرک را به‌عنوان یک آپشن در اختیار مشتریان قرار می‌دهند، اما کم‌ترین مصرف سوخت این خودرو در مدل دیفرانسیل جلو خواهد بود که از تنها یک موتور 1.5 لیتری چهار سیلندر و توربوشارژ بهره می‌برد. این موتور فولکس واگن تائوس را از حیث مصرف سوخت به یکی از بهترین خودروهای شاسی بلند بنزینی جدید در سال 2024 تبدیل می‌کند. با این وجود عملکرد آن در مقایسه با شاسی بلندهای مشابهی از دیگر برندها مثل مزدا مشخصا ضعیف‌تر خواهد بود.

Kia Sportage Hybrid

مصرف سوخت: 5.47 لیتر در هر صد کیلومتر

شاسی بلند جدید 2024

کیا اسپورتیج هیبرید یکی از کم‌مصرف‌ترین خودروهای هیبریدی است که در بازارهای جهانی حضور دارد. مصرف متوسط این شاسی بلند در شهر و جاده به ترتیب 5.6 و 5.34 لیتر در هر صد کیلومتر است تا رکورد مصرف متوسط 5.47 لیتر توسط این خودرو به ثبت رسیده و آن را به یکی از کم‌مصرف‌ترین خودروهای شاسی بلند جدید سال 2024 تبدیل کند. نکته حائز اهمیت در خصوص آمار اعلام شده توسط کیا البته آن است که آمار و ارقام واقعی تست‌های این خودرو سازگاری کاملی با اطلاعات رسمی اعلام شده داشته و بسیار نزدیک به آن است.

به جز مصرف بهینه سوخت، کیا اسپورتیج هیبرید همچین مزیت‌های فراوان دیگری را هم به مشتریان ارائه می‌دهد، فضای داخلی جادار و فکرشده، تریم‌های چرم بسیار جذاب، سیستم سرگرمی/اطلاع‌رسانی پیشرفته و صندوق فوق‌العاده حجیم از مهم‌ترین مزیت‌های این شاسی بلند خوش‌ساخت کره‌ای به شمار می‌روند. علاوه بر این، قیمت بسیار رقابتی 28 هزار دلاری این خودرو نیز مساله دیگری است که کار را برای رقبای آن واقعا سخت می‌کند!

در گجت نیوز بخوانید:
۱۵ مورد از کم مصرف ترین خودروهای سال ۲۰۲۳ کراس اوور و شاسی بلند چه تفاوتی دارند و کدام یک بهتر است؟ ۱۰ مورد از کم مصرف ترین خودروهای شاسی بلند جهان

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. اینا که پایین نیستن،شما پایین ندیدی
    برو خودروهای چین ببین عالین