هواپیمای غول پیکر ایرباس BelugaXL

هواپیمای غول پیکر ایرباس BelugaXL نخستین پرواز خود را با موفقیت پشت سر گذاشت

هواپیمای غول پیکر ایرباس BelugaXL موفق شد نخستین پرواز آزمایشی خود از فرودگاه تولوس فرانسه را با موفقیت پشت سر بگذارد. این هواپیما به نهنگ آسمان معرفو شده است.

Beluga ST یک هواپیمای بزرگ ساخت شرکت ایرباس است که سازنده از آن برای حمل و نقل متریال‌های مربوط به ساخت هواپیماهای تجاری خود استفاده می‌کند. حال مدتی است ایرباس مشغول ساخت نسل جدیدتری از آن است. ایرباس BelugaXL نام این هواپیمای غول پیکر جدید است که می‌تواند ۳۰ درصد بارگیری بیشتری را نسبت به مدل ST انجام دهد.

ایرباس BelugaXL ، نهنگ آسمان

ایرباس BelugaXL نخستین پرواز خودش را از اوایل هفته جاری از فرودگاه تولوس واقع در فرانسه آغاز کرد. این پرواز آزمایشی با موفقیت انجام شد که نشان می‌دهد ایرباس به اهداف خود در توسعه هواپیماهای خانواده Beluga رسیده است. ایرباس قصد دارد این هواپیمای عظیم‌الجثه را تا اواسط سال ۲۰۱۹ به طور کامل تولید کند. این هواپیما، از آنجایی که ظاهری شبیه به نهنگ دارد به «نهنگ آسمان» نیز معروف شده است و حتی ایرباس از نام آن را نیز نهنگ یا به انگلیسی Beluga انتخاب کرده است. پس وقتی ایرباس BelugaXL در آسمان به پرواز درمی‌آید، گویا یک نهنگ غول پیکر در آسمان است.

هواپیمای غول پیکر ایرباس BelugaXL

دماغه‌ی هواپیما شبیه به صورت یک نهنگ خندان طراحی شده است که جلوه‌ی خاصی را به بلوگا ایکس ال بخشیده است. حتی یک بخش حبابی اضافی نیز در بالای این بخش جلویی قرار گرفته است تا شباهت هواپیما با نهنگ بیش از پیش شده و چهره‌ی منحصر به فردی را به آن ببخشد. وزن زمان تیک آف ایرباس BelugaXL حداکثر ۲۲۷ تون است و قادر به حمل ۵۳ تن بار خواهد بود. طول آن ۶۳.۱ متر، ارتفاع آن ۱۸.۹ متر و طول بال‌های هواپیما نیز ۶۰.۳ متر است. از موتورهای Trent 700 شرکت رولز رویس نیز برای به حرکت درآوردن این هواپیمای غول پیکر استفاده شده است.

ایرباس در حال حاضر جزئیات بیشتری از این هواپیمای باربری را منتشر نکرده است و حتی ما نمی‌دانیم چند نسخه از آن قرار است به تولید برسد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۳ دیدگاه

  1. چقد سنگین به نظر میا … حالا چرا از دریا شروع کرده
    مثلا شبیه عقاب بود بهتر میشد

  2. خوش بحال هرکی سوار اینجور هواپیماهایی میشه بدون ترس از سقوط