حمله هکرها

کدام بخش‌های دولتی مورد حمله هکرها قرار می‌گیرند؟

گزارشی که کارشناسان حوزه سایبری در سال ۲۰۱۸ منتشر کرده‌اند، نشان می‌دهد بخش‌های تجارت و شرکت‌های فعال اقتصادی با ۴۵.۹ درصد جزو بخش‌های مورد علاقه حمله هکرها محسوب می‌شوند.

حملات سایبری طی سال‌های گذشته با رشد چشمگیری همراه بوده‌اند و قبل از سال ۲۰۱۸ میلادی بسیاری از موسسه‌های تحقیقاتی فعال در حوزه امنیت سایبری به سازمان‌های بزرگ، شرکت‌ها و نهادهای دولتی هشدار داده بودند که میزان حمله هکرها در این سال نسبت به سال‌های قبل افزایش پیدا خواهد کرد و تعداد سرقت‌های اطلاعاتی به اوج خود می‌رسد. این موسسه‌های امنیتی به تمامی شرکت‌های جهانی هشدار دادند تا زیرساخت‌ها و سرورهای خود را به حداکثر امنیت سایبری ارتقا دهند تا اطلاعات محرمانه آنها از خطر حمله هکرها در امان باقی بمانند. موسسه‌های امنیتی لیست و نموداری از بخش‌های مورد علاقه هکرها را منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد بیشترین حملات سایبری به چه بخش‌هایی صورت می‌گیرد و اطلاعات آنها برای هکرها ارزشمند است.

حمله هکرها به کدام بخش‌ها بیشتر است؟

حمله هکرها

بخش‌های مورد حمله هکرها میزان علاقه هکرها مثالی از هر بخش
بخش تجارت و شرکت‌های فعال اقتصادی ۴۵.۹ درصد استارتاپ‌ها، شرکت‌های دولتی، نیمه دولتی و خصوصی و دانش بنیان
بخش پزشکی، درمان و سلامت ۲۹.۲ درصد بیمارستان‌ها، کلینیک‌های درمانی، درمانگاه‌ها، پژوهشکده‌های تحقیقاتی و پزشکی
بخش مالی و بانکداری ۱۰.۹ درصد بانک‌ها، موسسات مالی و اعتباری، بنگاه‌های اقتصادی و صرافی‌ها
بخش دولت و اطلاعات نظامی ۸ درصد وزارت خانه‌های دولت، سازمان‌های امنیتی و دولتی، ارتش و سایر موسسات و نهادهای وابسته به نیروهای نظامی

فعالان حوزه امنیت سایبری با بررسی‌ها و نظرسنجی‌هایی که در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ انجام داده‌اند، اعلام کردند بسیاری از مالکان شرکت‌ها و کارخانه‌های فعال در سراسر جهان حداقل یک بار از سوی هکرها مورد حمله قرار گرفته است. طبق این بررسی‌ها، ۵۰ درصد این شرکت‌ها برای از بین نرفتن اطلاعات محرمانه خود به هکرها پول پرداخت کرده‌اند و ۵۰ درصد دیگر نیز به دلیل عدم پرداخت پول به هکرها، اطلاعات ارزشمند خود را از دست داده‌اند. از تهدیدهای امنیتی در سال گذشته که کاربران در معرض آنها قرار داشتند می‌توان به بدافزارها، باج افزارها و حملات DDOS اشاره کرد که باعث شد اطلاعات شخصی و محرمانه کاربران افشا شود. بر اساس آمار میزان حملات سایبری در سال ۲۰۱۸ به اوج خود رسیده است و موضوع نگران کننده این است که این میزان از حملات طی سال‌های آینده افزایش پیدا خواهد کرد.

طی سال گذشته شرکت‌های زیادی به دلیل حمله هکرها متضرر شده‌اند و نشت اطلاعات محرمانه و خصوصی ضررهای میلیارد دلاری را به همراه داشته است. از یکی از مهلک‌ترین حملات که طی سال‌های گذشته انجام شده است می‌توان به حمله سایبری توسط بدافزار واناکرای (WannaCry) اشاره کرد. همچنین از اسامی شرکت‌هایی که در سال گذشته بیشترین خسارت را متحمل شده‌اند می‌توان از شرکت مالی اکوئیفاکس در آمریکا، سازمان بهداشت و سلامت در انگلستان، وزارت‌های دفاع و امور خارجه بسیاری از کشورها و شرکت حسابرسی دیلویت (Deloitte) در آمریکا نام برد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۳ دیدگاه

  1. هک باید از کجا یاد بگیریم

  2. فکر میکردم بخش بانکی بیشتر از همشون باشه