زیاده‌روی در خواب روزانه می‌تواند مرگبار باشد

زیاده‌روی در خواب روزانه می‌تواند مرگبار باشد

خواب روزانه جز عادت‌های بسیاری از ما برای رفع خستگی و استراحتی کوتاه در طول روز بوده که بر اساس تازه‌ترین تحقیقات، زیاده‌روی در آن خطر مرگ را به همراه دارد!

خواب روزانه موضوع تحقیقات جدید دانشمندان بوده و با اینکه گفته شده که یک چرت کوتاه مدت در روز می‌تواند به بهبود سلامت ما کمک کند، بررسی‌های تازه به افزایش خطر مرگ با زیاده‌روی در این عادت لذت‌بخش خبر می‌دهند.

پیش از این دانشمندان با تحقیقات گوناگون نشان داده بودند که در صورت کافی نبودن خواب شبانه یک فرد، چرت‌های کوتاه در طول روز می‌تواند تا حدی این کمبود خواب را جبران کرده و فوایدی برای سلامت داشته باشد؛ با این حال، همان‌طور که اشاره شد تحقیق دیگری با رسیدن به نتایج معکوس پژوهش‌های پیشین و تاکید روی زیاده‌روی در چرت زدن، به تازگی سر و صدای زیادی به پا کرده است.

دانشمندان در این تحقیق اعلام کرده‌اند که بیشتر شدن مدت زمان خواب روزانه از یک ساعت، به افزایش خطر مرگ افراد ارتباط دارد؛ برای رسیدن به این نتیجه دانشمندان داده‌های جمع‌آوری ‌شده از بیش از 300 هزار نفر را که در جریان 20 پژوهش قدیمی‌تر بررسی شده بودند، کنار هم گذاشتند و نتیجه شوکه کننده و تعجب‌آور اخیر را ارائه کردند.

خواب روزانه و خطر مرگ

تحقیق اخیر توسط دانشمندان دانشگاه پزشکی گوانگژو در چین انجام شده و یکی از نویسندگان این کار پژوهشی، دکتر ژی پن (Zhe Pan) گفته که چرت زدن در طول روز اگر کمتر از 60 دقیقه طول بکشد، امکان بروز خطر مشکلات قلبی عروقی و سکته در افراد به واسطه این نوع استراحت روزانه وجود نخواهد داشت. با این تفاسیر تحلیل داده‌های مورد نظر از این 20 پژوهش قبلی نشان داده که طولانی‌تر شدن چرت از 60 دقیقه، با بیشتر شدن شانس مرگ افراد در اثر چنین مشکلاتی ارتباط دارد.

زیاده‌روی در خواب روزانه می‌تواند مرگبار باشد

پن می‌گوید که در افرادی که به خواب روزانه طولانی عادت دارند، شانس فوت در اثر هر نوع مشکلی حدودا 30 درصد از سایرین بیشتر بوده و عدد مورد نظر برای مرگ‌های مرتبط با مشکلات قلبی عروقی در این علاقه‌مندان به چرت زدن، حدودا 34 درصد است. وقتی تیم دانشگاه گوانگژو فاکتورهایی مانند میزان خواب شبانه را هم در نظر گرفتند، دیده شد که اعداد مورد نظر در مورد افزایش شانس فوت به کسانی مربوط می‌شود که در طول شب هم بیشتر از 6 ساعت می‌خوابند.

ارتباطی عجیب

در حالی که محققان در بررسی‌های خود هیچ ارتباطی بین خواب روزانه کوتاه‌تر از 60 دقیقه و بروز بیماری‌های قلبی عروقی ندیدند، گفته شده که هر نوع چرت زدنی چه کوتاه و چه بلند، به صورت کلی تا میزان 19 درصد به بیشتر شدن شانس مرگ افراد ارتباط داده شده است. عدد مورد نظر برای زنان بیشتر بوده و دانشمندان گزارش کرده‌اند که هر میزان خوابی در طول روز برای زنان می‌تواند با افزایش 22 درصدی خطر مرگ همراه باشد. به علاوه گفته شده که افراد مسن نسبت به داوطلبان جوان‌تر 17 درصد بیشتر در خطر مرگ هستند.

تحقیقات دانشمندان چینی بر اساس نتایج پژوهش‌های پیشین بوده است؛ پژوهش‌هایی که نتایج مختلف و مغایری را ارائه داده‌اند و در حالی که برخی از خواب روزانه طرفداری می‌کنند، مقالاتی مانند کار تحقیقاتی تیم دکتر پن در این رابطه به ما هشدار می‌دهند.

هنوز مشخص نیست که چرا افزایش ریسک فوت افراد به این شکل با چرت زدن ارتباط دارد، اما برخی معتقدند که افزایش میزان التهاب و یا وجود مشکلات دیگری که باعث نیاز فرد به چرت زدن می‌شوند، نقش مهمی در این ارتباط عجیب و شوکه کننده دارند؛ مشکلاتی مانند دیابت یا فشار خون بالا که به نوبه خود می‌توانند مرگبار باشند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

3 دیدگاه

  1. میدونستم ضرر داره ولی نه اینکه مرگبار باشه

  2. پس چرا اینایی که ۲۴ ساعت خابن نمیمیرن😂