فاجعه‌ی جدید چرنوبیل

فاجعه ای جدید در چرنوبیل؛ افزایش 2 هزار درصدی تشعشعات پس از حمله روسیه

پس از درگیری‌های اخیر روسیه و اوکراین در اطراف خرابه‌های نیروگاه اتمی چرنوبیل، اکنون سطح تشعشعات گاما تا 20 برابر افزایش پیدا کرده و ممکن است فاجعه ای جدید در چرنوبیل را شاهد باشیم.

بعد از فاجعه اتمی چرنوبیل، حکومت شوروی خرابه‌های این نیروگاه را در داخل سوله‌ای ایزوله و به حال خود رها کرد. هرچند کار دیگری هم برای این فاجعه نمی‌توان انجام داد و باید روند طبیعی آن طی شود. اما به نظر می‌رسد روسیه علاوه بر اهداف خود در زنده کردن حکومت شوروی سابق، قصد دارد تا فاجعه جهانی چرنوبیل را هم دوباره تکرار کند. نیروگاه هسته چرنوبیل در حال حاضر فقط یک خرابه است. زمین این نیروگاه اتمی جزو رادیواکتیو ترین مناطق روی زمین محسوب می‌شود و پس از فاجعه انفجار سال 1986 به حالت تعطیل و ورود ممنوع درآمده. انفجاری که در آن سال رخ داد، بیش از 2 هزار تن از ذرات رادیواکتیوی را در شعاع 2600 کیلومتر مربعی منطقه چرنوبیل پخش کرد.

فاجعه‌ی جدید چرنوبیل

ساختمان اصلی نیروگاه چرنوبیل در روز حادثه

این فاجعه به آتش سوزی‌های گسترده‌ای منجر شد که تعداد زیادی از آتش نشانان شوروی را از طی چند روز از بین برد. همچنین دود حاصل از سوختن هسته فعال و روباز این نیروگاه توسط جریان باد علاوه بر کشورهای تحت حکومت شوروی، به نقاط زیادی از اروپا هم منتقل شد. ابعاد تلفات انسانی این حادثه هیچوقت به صورت رسمی اعلام نشد اما گفته می‌شود که فاجعه چرنوبیل، بزرگ‌ترین فاجعه انسانی تاریخ بوده است. همچنین تا 24 هزار سال بعد، این ذرات معلق در هوا و خاک، به کار خود ادامه ‌خواهند داد و خود نیروگاه هم در وضعیت ایزوله باقی خواهد ماند.

جهان با خطر فاجعه ای جدید از چرنوبیل رو به رو است

فاجعه‌ی جدید چرنوبیل

پس از درگیری‌های روز گذشته‌ی نیروهای ارتش روسیه و اوکراین در اطراف خرابه‌های چرنوبیل، این منطقه هم سقوط کرد. همچنین تمام کارمندان و مهندسانی که مسئولیت کنترل چرنوبیل را داشتند، به دست نیروهای نظامی روسیه اسیر شدند. اما حالا سیستم مانیتورینگ این نیروگاه، از افزایش 2 هزار برابری تشعشعات گاما خبر می‌دهد. همچنین آژانس هسته‌ای اوکراین اعلام کرده که پس از درگیری‌های سنگین در این منطقه، پخش شدن غبارهای رادیواکتیوی را شاهد بوده‌ است.

سخنگوی رسانه‌ای کاخ سفید در واکنش به این خبر عنوان کرد:

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا از این موضوع بسیار خشمگین است. تلاش‌های زیادی برای خنثی کردن فاجعه چرنوبیل صورت گرفته ولی روسیه در حال نابودی تمام آن‌ها است.

فاجعه‌ی جدید چرنوبیل

سوله ایزوله نیروگاه اتمی چرنوبیل

خطر فاجعه ای جدید از چرنوبیل در کمین اروپا و آمریکا

درگیری‌های نظامی جدید روسیه و اوکراین، این احتمال را به وجود می‌آورد که برخی از مهمات جنگی به سوله ایزوله نیروگاه برخورد کنند. این سوله چهار لایه در نوع خود مقاومت بسیار بالایی در برابر مواد رادیواکتیو دارد اما به نظر می‌رسد که گلوله‌های جنگی به راحتی از آن عبور خواهند کرد. حتی اگر یک ترکش موشک هم به این سوله اصابت کند، باقی‌مانده‌های هسته‌های اتمی آن می‌توانند ذرات رادیواکتیو زیادی را در هوا پخش کنند.

ایگور کوناشنکوف (Igor Konashenkov)، سخنگوی ارتش روسیه در این باره می‌گوید:

بررسی‌های ما نشان می‌دهد که سطح تشعشعات هیچ تغییری نداشته و مردم دنیا نباید نگران باشند.

اولکس آرستویچ، مشاور ارشد رئیس جمهور اوکراین باور دارد که تصرف نیروگاه چرنوبیل توسط روس‌ها، به ابزار باج‌ خواهی از غرب تبدیل خواهد شد و آمریکا نباید در این رابطه سکوت کند.

آنا کووالنکو، کارشناس نظامی اوکراینی می‌گوید:

روز 5 شنبه مورخ 5 اسفند، ساختمان مانیتورینگ خرابه‌های چرنوبیل به دست ارتش روسیه سقوط کرد. هرچند که آن‌ها گفته‌اند کارمندان و مهندسان را اسیر کرده‌اند اما از وضعیت آن‌ها خبری در دسترس نیست. حتی غیبت یک روزه‌ی این مهندسان می‌تواند فاجعه‌ جدیدی را رقم بزند. این موضوع دیگر مسئله حمله روسیه به اوکراین نیست، بلکه حمله روسیه به تمام اروپا محسوب می‌شود.

فاجعه‌ی جدید چرنوبیل

خرابه‌های منطقه مسکونی چرنوبیل

نیروگاه چرنوبیل در 60 کیلومتری شمال کیف، پایتخت اوکراین قرار دارد. این منطقه در حال حاضر خط مقدم نبرد روسیه محسوب می‌شود و جهان، خطر فاجعه دوباره چرنوبیل را در یک قدمی خود می‌بیند.

درست بودن افزایش 20 برابری تشعشعات از انگلیس هم معلوم است

کریل کورکیل، استاد رشته فیزیک اتمی در دانشگاه شفیلد انگلیس می‌گوید:

بررسی‌های من هم نشان می‌دهد که سطح اشعه‌های گاما در اطراف چرنوبیل در مقایسه با چند روز گذشته، 20 برابر بیشتر شده و این نگران کننده است. این موضوع فقط به دلیل حمله اخیر روسیه به منطقه ورود ممنوع چرنوبیل به وقوع پیوسته و در صورت تکرار فاجعه، روسیه مقصر اصلی خواهد بود. البته می‌دانیم که سوخت اصلی این نیروگاه زیر خروارها تن از بتن و مواد مخصوص پوشانده شده و بعید به نظر می‌رسد که به این راحتی‌ها آزاد شود اما در جنگ باید همه احتمالات را در نظر بگیریم.

فاجعه‌ی جدید چرنوبیل

حمله روسیه به اوکراین، بزرگ‌ترین جنگ رسمی اروپا بعد از فاجعه جنگ جهانی سوم محسوب می‌شود. وزارت دفاع اوکراین از ورود برخی از نیروهای روسی به پایتخت این کشور یعنی کیف خبر داده. رسانه‌ها از مردم اوکراینی می‌خواهند که در خانه بمانند اما آن‌ها به خیابان‌ها آمده‌اند و با ساخت تجهیزات ابتدایی مثل کوکتل مولوتوف، سعی در دفاع از خود دارند.

شما می‌توانید آخرین اخبار رسمی جنگ روسیه و اوکراین را از طریق سایت گجت نیوز دنبال کنید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*