پرواز با ماشین پرنده برقی

چینی‌ها رکورد پرواز با ماشین پرنده برقی را شکستند + ویدیو

شرکت چینی اتوفلایت – Autoflight، فعال در زمینه تولید تاکسی‌های هوایی، رکورد طولانی‌ترین پرواز با یک ماشین پرنده برقی را شکست.

فناوری، صنعت حمل ونقل را به‌دفعات دگرگون ساخته است؛ از کالسکه تا قطار و از خودرو تا هواپیما. در سال‌های اخیر اما مفهوم تازه‌ای به حمل و نقل هوایی اضافه شده: استفاده از ماشین‌های پرنده‌ای که قابلیت تیکاف و فرود عمودی (VTOL) دارند. کمپانی‌های گردن کلفت و استارتاپ‌های زیادی در این حوزه فعالیت دارند که یکی از آن‌ها، Autoflight است. این شرکت به‌تازگی با ماشین پرنده برقی خود، یک پرواز 250.3 کیلومتری را کامل کرد تا رکوردشکنی کند.

این رکورد، به نام پراسپریتی 4 (Prosperity 4) ثبت شده است؛ یک خودروی پرنده 5 سرنشینه تمام الکتریکی که 2 تن ظرفیت تیکاف دارد و سرعت آن به بیش از 200 کیلومتر بر ساعت می‌رسد. کمپانی سازنده، ویدیویی هم از این رکوردشکنی و مراحل پرواز، منتشر کرده است.

بد نیست بدانید که پیش از این، رکورد بیشترین مسافت طی شده با یک ماشین پرنده عمود پرواز برقی (eVTOL) بدون شارژ مجدد، در دست شرکت آمریکایی Joby Aviation با 248.8 کیلومتر بود.

ویدیویی از پرواز با ماشین پرنده پراسپریتی 4

پراسپریتی 4 برای پرواز و فرود، نیاز به باند و فرودگاه ندارد. به‌ادعای اتوفلایت؛ بسیار هم کم‌سروصداتر، مطمئن‌تر و کم‌هزینه‌تر از هلیکوپتر است. رئیس این شرکت همچنین از تعامل با سازمان امنیت هوایی اتحادیه اروپا، برای کسب مجوز پرواز تا سال 2025 خبر داده است.

اتوفلایت که در سال 2017 تاسیس شد، ظرفیت تولید سالانه 1000 دستگاه ماشین پرنده عمود پرواز برقی را دارد. دستاورد جدید کمپانی با پیمودن چنین مسافتی، بر توانایی وسایل نقلیه eVTOL برای گرفتن جای هلیکوپترهای سنتی، صحه می‌گذارد؛ به‌ویژه در مناطق پرجمعیتی که آلودگی صوتی و هوایی، بیشتر مورد توجه قرار دارد.

این رکوردشکنی، همچنین بیانگر پتاسیل بالای شرکت‌های چینی برای رقابت با آمریکایی‌ها است که در حال حاضر، حکمران صنعت eVTOL هستند. به‌هرحال، هر چه بازیگران بیشتری به این عرصه وارد شوند، می‌توان انتظار داشت که روند توسعه فناوری و رسیدن به دستاوردهای تازه، سریع‌تر طی شود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*