تولید گیربکس اتوماتیک دو کلاچه توسط ایران خودرو

ایران خودرو امسال گیربکس اتوماتیک دو کلاچه می‌سازد

زیرمجموعه ایران خودرو امسال تولید گیربکس اتوماتیک دو کلاچه را آغاز می‌کند. این گیربکس DCT در محصولات جدید این خودروساز داخلی به کار خواهد رفت.

جدیدترین اخبار خودرو حکایت از این دارند که نیرومحرکه، یکی از زیرمجموعه‌های شرکت سرمایه‌گذاری ایران خودرو یا به اختصار ایکیدو، در سال جاری اقدام به تولید گیربکس اتوماتیک دو کلاچه خواهد کرد. نیرومحرکه که به‌عنوان تنها شرکت در ایران و خاورمیانه با تکنولوژی تولید مجموعه کامل دستی شناخته می‌شود، در راستای گسترش فعالیت خود و همچنین پاسخ‌گویی به نیاز کشور، به‌زودی خطوط تولید گیربکس اتوماتیک دو کلاچه را راه‌اندازی می‌کند.

تولید گیربکس اتوماتیک دو کلاچه توسط ایران خودرو

نیما مصلح، مدیرعامل نیرومحرکه از برنامه این شرکت برای تولید گیربکس اتوماتیک دو کلاچه در سال جاری خبر داد. او اشاره کرد که پیش از این تمرکز نیرومحرکه روی تولید گیربکس‌های دستی بود و حتی در سال 1402 مجموعاً 420 هزار دستگاه گیربکس تولید کردند، اما تولید گیربکس اتوماتیک در دستور کار آن‌ها برای سال 1403 قرار دارد و در این راستا سرمایه‌ جذب می‌کنند. به‌گفته مصلح، انتظار می‌رود در سال 1403 هم روزانه 2 هزار دستگاه گیربکس از خطوط تولید این شرکت بیرون بیایند.

مدیرعامل نیرو محرکه همچنین اعلام کرد که با تولید گیربکس اتوماتیک به نیاز ایران خودرو پاسخ می‌دهند. به‌نظر می‌رسد گیربکس DCT هفت سرعته نیرومحرکه که قرار است در آینده نزدیک به مرحله تولید برسد، در برخی از محصولات ایران خودرو از جمله تارا و ریرا به کار خواهد رفت. ریرا به‌عنوان اولین کراس اوور تولید داخل در بهار جاری به فروش گذاشته می‌شود تا ظرف ماه‌های آتی به خریداران تحویل داده شود. با نگاهی به مشخصات فنی ریرا متوجه می‌شوید که موتور 1.7 لیتری توربوشارژ EF7P TC، قوی‌ترین موتور تولید داخل زیر کاپوت آن قرار دارد و از لحاظ پیشرانه شبیه به دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک است.

تولید گیربکس اتوماتیک دو کلاچه توسط ایران خودرو

علی‌مردان عظیمی، مدیرعامل ایران خودرو پیش‌تر در پاییز سال گذشته از کارخانه یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گیربکس در چین بازدید و حتی توافقنامه‌ای را با این شرکت چینی برای طراحی و توسعه گیربکس‌های اتوماتیک دو کلاچه تَر 7 سرعته امضا کرد. در گام اول این مشارکت، گیربکس دو کلاچه اختصاصی برای پلتفرم جدید ایران خودرو طراحی می‌شود تا سپس خطوط تولید آن در نیرومحرکه تاسیس شوند. نیرومحرکه به‌صورت همزمان به تولید این گیربکس خواهد پرداخت.

در همین حال، به‌تازگی خط تولید گیربکس کرمان موتور با همکاری یک شرکت معتبر اروپایی راه‌اندازی شد. کرمان موتور در این خط تولید واقع در منطقه ویژه اقتصادی ارگ بم، گیربکس‌های دستی و سی‌وی‌تی تولید می‌کند و به‌واسطه آن حتی نیاز شرکت‌های خودروسازی دیگر را تامین خواهد کرد. این خط تولید که هزینه تاسیس آن 7 میلیون دلار برآورد شده است در مرحله اول می‌تواند سالانه 150 هزار دستگاه گیربکس تولید کند.

از دست ندهید:
قیمت حواله خودروهای برقی میلیاردی شد با تکنولوژی حرکت خرچنگی هیوندای، پارک دوبل مثل آب خوردن می‌شود + ویدیو تردد خودروهای آفرودی در شهر ممنوع شد؟! پژو ۲۰۷ صندوقدار جدید توسط ایران خودرو تولید می‌شود

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*