واکسن کرونا روسیه

آیا واکسن کرونا روسیه به ایران وارد خواهد شد؟

واکسن کرونا روسیه با نتایج خوبی همراه بوده و این کشور به دنبال اجرای طرح واکسیناسیون سراسری آن است، اما آیا این واکسن وارد ایران خواهد شد؟

ناصر ریاحی، عضو اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر اینکه فرایند واکسن کرونا با سایر واکسن‌ها نظیر آنفولانزا متفاوت است، عنوان کرد برای واکسیناسیون دو مدل اصلی وجود دارد؛ یک مدل که مردم به اختیار خودشان واکسن می‌زنند، مانند واکسن آنفولانزا که هرساله مقدار دوز مورد نیاز از سوی بخش خصوصی وارد بازار می‌شود و مردم به آن دسترسی دارند. نوع دوم واکسن اختیاری نبوده و تمامی مردم باید آن را دریافت کنند. به همین دلیل مدیریت این حوزه واکسیناسیون به صورت مستقیم بر عهده دولت است.

واکسن کرونا روسیه هنوز به تایید مراجع بین‌المللی نرسیده است

این عضو اتاق بازرگانی تهران در ادامه بیان کرد اگر یک واکسن کرونا بتواند تاییدیه‌های رسمی را دریافت کند، در این زمان دولت می‌بایست با انجام مذاکراتی شرایط واردات و عرضه آن به بازار را فراهم سازد. وی در خصوص موفقیت‌آمیز بودن نتایج واکسن کرونا روسیه عنوان کرد روسیه جزو کشورهایی محسوب می‌شود که در این حوزه دارای رفتار خاصی است؛ مثلا این کشور مواد بیولوژیک واکسن ساخته شده خود را برای انجام آزمایش به مراجع بین‌المللی ارائه نمی‌دهد و به همین دلیل هیچ موسسه‌ای خارج از روسیه قادر به تضمین کیفیت و میزان اثرگذاری این واکسن نیست.

برنامه‌ای برای واردات واکسن روسی به ایران وجود ندارد 

ریاحی در ادامه تاکید کرد در ایران برای این که بتوانیم از چنین داروهایی استفاده کنیم، قطعا به تایید کارشناسان وزارت بهداشت و تایید مراجع بین‌المللی نیاز خواهیم داشت، اما با توجه به این که این مراجع هنوز واکسنی را تایید نکرده‌اند، کارشناسان ایرانی نیز طرحی را برای استفاده از واکسن روسیه توصیه نمی‌کنند و به همین دلیل در حال حاضر برنامه‌ای برای وارد کردن واکسن کرونا روسیه به ایران وجود ندارد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۳ دیدگاه

  1. روسیه خودش هنوز ازمایش نکرده اون اشغالی که با جاسوسی و هکر کردن نصف و نیمه دزدیده

    انوقت شما نشستین میگین که ایرن میاد یا نه ، میخوایم صد سال سیاه نیاد ایران این آشغالای روسی و چینی

  2. با سلام، شما چند روز قبل تیتر زدید که روسیه بدون تکامل روند آزمایش واکسن کرونا و شتابزده واکسن رو تا دو ماه آینده وارد بازار میکنه و امروز می‌فرمایید آزمایش های موفقیت آمیزی داشته؟!!
    جدای از مقالات شما که گویا هدف از آن فقط جذب مخاطب هست ، سیاست دولت و نظام در زمینه بهداشت و درمان همیشه جزو بهترین های جهان بوده، موفق باشید