پردازنده Core i9-13900 اینتل

پردازنده Core i9-13900 اینتل با 24 هسته، محصولات AMD را له می‌کند

پردازنده Core i9-13900 اینتل که پرچمدار نسل Raptor Lake است، در بنچمارک‌ها ظاهر شده که نتیجه آن، تأیید مجهز بودنش به ۲۴ هسته است!

پردازنده های سری Raptor Lake اینتل انتهای سال ۲۰۲۲ میلادی وارد بازار خواهند شد. ما اخیراً عملکرد قدرتمندترین عضو این خانواده را نیز بررسی کرده‌ایم که نشان می‌دهد عملکرد آن می‌تواند لرزه به اندام مهندسان شرکت AMD بی‌اندازد.

پردازنده Core i9-13900 اینتل در نرم افزارهای بنچمارک‌گیری مختلفی مشاهده شده که یکی از آن‌ها SiSoftware Sandra است. در این گزارش آمده است که پردازنده پرچمدار اینتل عملکرد بسیار درخشانی دارد.

۲۴ هسته و ۳۲ ترد در پردازنده Core i9-13900 اینتل

بر اساس گزارش‌های قبلی، این پردازنده از ۸ هسته قدرتمند به همراه ۱۶ هسته کارآمد استفاده می‌کند تا پردازنده مرکزی آن جمعاً از ۲۴ هسته برخوردار باشد؛ اگرچه فقط ۳۲ ترد دارد و هسته‌های کارآمد آن از هایپرتریدینگ بی‌بهره هستند. به عبارت دیگر تعداد پرقدرت آن در تعداد مشابه Alder Lake است، اما اینتل تعداد هسته‌های کارآمد آن را دو برابر کرده که جهش بزرگی محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید:

مشخصات نسل 13 پردازنده‌ های رپتور اینتل لو رفت؛ Core i9-13900K بی‌نظیر است

در این نسل ۲۰ درصد کش L3 بزرگ‌تر از نسل Alder Lake شده، در حالی که کش L2 آن هم برای عملکرد و هسته‌های کارآمد، دو برابر شده است. (۲ مگابایت در هر هسته برای کش L3 و ۴ مگابایت در هر خوشه چهار هسته‌ای برای کش L2 در نظر گرفته شده است). اگر اطلاعات منتشر شده توسط SiSoftware درست باشد، این پردازنده از حافظه رم DDR5 سریع‌تر (5600MT/s) نیز پشتیبانی می‌شود که ۱۶ درصد در مقایسه با نسل ۱۲ پردازنده‌های اینتل بهبود یافته است.

پردازنده Core i9-13900 اینتل

در آزمون ALU/FPU، پردازنده پرچمدار نسل Raptor Lake اینتل پیشرفت چشمگیری بین ۳۳ تا ۵۰ درصدی نسبت به مدل Core i9-12900 کنونی داشته است. علاوه بر این، سرعت کلاک برای نمونه اولیه ساخته شده پردازنده Core i9-13900 اینتل ۳.۷ گیگاهرتز برای هسته‌های قدرتمند و ۲.۷۶ گیگاهرتز برای هسته‌های کارآمد است. این درحالیست که فرکانس هسته‌های نسل گذشته ۵ گیگاهرتز و ۳.۸ گیگاهرتز است.

اما بار دیگر آزمون‌های SIMD نشان می‌دهند که پردازنده پرچمدار نسل سیزدهمی اینتل بین ۵ تا ۸ درصد عملکرد بهتری نسبت به نسل دوازدهمی خود دارد.

این بنچمارک‌ها همگی نتایج اولیه هستند

در حالی که این بنچمارک‌ها مربوط به نسخه اولیه پردازنده Core i9-13900 اینتل هستند، باید منتظر ماند و عملکرد آن در شرایط سنگین را سنجید تا بفهمیم اینتل با نسل Raptor Lake به دنبال چیست.

افزایش چشمگیر عملکرد در آزمون‌های ALU/FPU بسیار جذاب است، در حالی که دستاوردهای آن در دیگر بخش‌ها خیلی چشمگیر نیست. با این حال امتیازات کسب کرده توسط آن دلگرم کننده است. فراموش نکنید که سرعت کلاک اعلام شده این پردازنده مربوط به نسخه نمونه مهندسی آن بوده که فقط برای آزمایش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نتیجه سرعت کلاک نسخه نهایی آن به مراتب بالاتر خواهد رفت.

پردازنده Core i9-13900 اینتل

از آنجا که اینتل تعداد هسته‌های قدرتمند این پردازنده را تغییری نداده (۸ هسته)، ولی تعداد هسته‌های کارآمد آن به ۱۶ هسته ارتقا پیدا کرده‌اند، ما می‌توانیم انتظار بهبود عملکرد چند هسته‌ای در آن را داشته باشیم؛ حتی اگر عملکرد تک هسته‌ای آن کمتر باشد. افزایش تعداد هسته‌های کارآمد می‌تواند همچنین به معنای بهبود بهره‌وری انرژی در نسل Raptor Lake باشد. البته در نهایت سرعت کلاک باید کمی نسبت به نسل Alder Lake کمتر باشد؛ زیرا دو برابر کردن تعداد هسته‌های کارآمد نیازمند برق بیشتری است و باید سرعت کلاک را فدای آن کرد.

بهره‌وری انرژی بهتر نسل Raptor Lake، خبر خوبی برای لپ تاپ‌ها

بهبود بهره‌وری انرژی در پردازنده‌های نسل Raptor Lake اینتل می‌تواند خبر خوبی برای لپ تاپ‌ها باشد. زیرا باعث افزایش شارژدهی باتری در آن‌ها خواهد شد. اما این موضوع در کامپیوترهای شخصی اهمیت کمتری دارد و اینجاست که پردازنده‌های Zen 4 شرکت AMD وسوسه کننده می‌شوند. در واقع تمرکز اصلی AMD در نسل بعدی پردازنده‌هایش به تقویت تمام هسته‌ها تا فرکانس ۵.۵ گیگاهرتز است که جهش بزرگی محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید:

اینتل Core i9-12900K در برابر AMD Ryzen 9 5900X؛ نبرد پردازنده‌ های پرچم‌دار کامپیوترها

البته هنوز خیلی زود است که بخواهیم این پردازنده‌ها را با یکدیگر مقایسه کنیم و بین آن‌ها برنده‌ای را هم انتخاب کنیم. چرا که در حال حاضر پردازنده‌های Alder Lake اینتل عملکرد بهتری در بخش گیمینگ نسبت به پردازنده‌های Zen 3 شرکت AMD دارند و این می‌تواند پیش‌بینی در مورد نسل بعدی آن‌ها را بسیار دشوار کند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

2 دیدگاه

 1. (×) بی‌آید ← آید / بیاید (√) چون [بی‌آمدن ≠ آمدن]
  (×) بی‌آساید‌ ← آساید / بیاساید (√) چون [بی‌آسایش‌ ≠ آسایش]
  (×) بی‌آشامد ← آشامد / بیاشامد (√) چون [بی‌آشامیدن≠ آشامیدن]
  (×) بی‌آمیزد ← آمیزد / بیامیزد (√) چون [بی‌آمیزش ≠ آمیزش]
  (×) بی‌ارزد‌ ← ارزد / بیرزد (√) چون [بی‌ارزش≠ ارزش]
  (×) بی‌افتد ← افتد / بیفتد (√) چون [(بدون افت) بی‌افت ≠ بیفت (خودت را بینداز)]
  (×) بی‌اندازد ← اندازد / بیندازد (√) چون [بی‌اندازه ≠ اندازه]
  اندازدِ خالی مگر چه اشکالی دارد؟/ اصلًا افزودن «ب» چه لزومی دارد؟ چند روز قبل (١٤٠١/٣/٢١) ذیل عنوان «مرورگر Vivaldi» راجع به کاربرد درست این «ب» زیادی [مخصوص بعضی لهجه‌ها] توضیح دادم. اگر قانع نشُدید پس لابد اصرار بر «بی»، دلیل دیگری دارد! لطفاً آنرا بیان نمائید تا استفاده کنیم.
  و السلام