هلیکوپتر تهاجمی Z-21 چینی

ترسناک‌ترین هلیکوپتر چینی‌ ها برای اولین بار در آسمان شکار شد + عکس

هلیکوپتر تهاجمی جدید چینی ها برای اولین بار در آسمان دیده شده و احتمالا توانایی‌های جذابی دارد. در ادامه با هلیکوپتر سنگین Z-21 آشنا شوید.

جدیدترین هلیکوپتر تهاجمی چینی ها یعنی Z-21 برای اولین در آسمان دیده شده است. این هلیکوپتر از لحاظ ظاهری بیشتر شبیه آپاچی AH-64 ایالات متحده بوده و ظاهرا هم طبق گفته‌ها در طراحی آن از هلیکوپتر حمل و نقل چند منظوره Z-20 الهام گرفته شده است. هلیکوپتر Z-21 با توجه به تصاویر منتشر شده احتمالا دارای قابلیت‌های خاصی نیز خواهد بود و این می‌تواند در توسعه ارتش چین مفید باشد.

هلیکوپتر تهاجمی جدید چینی ها

با منتشر شدن تصاویر هلیکوپتر Z-21 در شبکه‌های اجتماعی سریعا اغلب اخبار نظامی آن را پوشش دادند. با دقت در تصاویری که از پایین آن گرفته شده متوجه می‌شویم، شکل جعبه‌ای کابین خلبان از دماغه تا دم کشیده است. این طراحی بدنه عمدتا در تضاد با هلیکوپتر استاندارد فعلی چین یعنی Z-10 بوده و حتی از بدنه Z-20 نیز باریک‌تر است. در این نوع طراحی باریک گفته می‌شود که نمی‌توان دو ردیف صندلی را پشت سرهم قرار داد و این در حالی است که قرارگرفتن دو ردیف صندلی پشت سرهم، یکی از موارد ثابت در هلیکوپترهای تهاجمی امروزی به‌شمار می‌رود.هلیکوپتر تهاجمی Z-21 چینی

نمای دیگری از Z-21 گرفته شده که برخی از شباهت‌های آن را با Z-20 نشان داده می‌شود و همچنین ظاهری کلی شبیه به هلیکوپتر روسی Mi-28 Havoc دارد.

در دیگر تصاویر گرفته شده نشان داده می‌شود که دماغه اگزوزهای موتور به سمت بالا خم شده‌اند. در اغلب طراحی‌ها این مورد را انجام می‌دهند تا با کاهش نشانه مادون قرمز خروجی از اگزوزها، ردیابی آن توسط سیستم‌های دفاع هوایی زمینی سخت یا غیرممکن باشد.

اساس طراحی هلیکوپتر تهاجمی Z-21 چینی

هلیکوپتر تهاجمی Z-21 چینی

هلیکوپتر تهاجمی Z-21 چینی

طبق نظر برخی افراد، اغلب موسسه‌های تحقیقاتی که زمانی در طراحی Z-20 و Z-10 نقش کلیدی داشتند، حالا هم در طراحی Z-21 متحد شده‌اند تا به یکی از نتایج درخشان ارتش چین برسند. در واقع آن‌ها طراحی اصلی Z-21 را بیشتر از Z-20 الگوبرداری کرده‌اند؛ چراکه این کار باعث تسریع در برنامه توسعه این هلیکوپتر شده و هم دیگر نیازی به آزمایش و خطا موارد تعبیه شده در آن وجود ندارد. براساس برخی گزارشات گفته می‌شود که احتمالا هلیکوپتر تهاجمی Z-21 در طی دو یا سه سال آینده به‌طور رسمی وارد ارتش چین خواهد شد. البته برخی معتقد هستند که با وجود هلیکوپتر های موفقی مثل Z-10 که حالا هم وارد فاز صادرات شده‎ ، دیگر نیازی به طراحی هلیکوپتر جدید نبوده است.

برخی مقامات چین اعلام کرده‌اند که احتمالا در ژانویه سال آینده پروازهای آزمایشی و شاید اولین پرواز Z-21 محقق شود. البته می‌توان علت این را که ارتش چین به دنبال یک هلیکوپتر تهاجمی سنگین 10 تنی در مقایسه با وزن 5.5 تنی Z-10 است را در تاریخ این کشور یافت. زمانی چین برای قدرتمندتر کردن ارتش خود نیاز جدی به هلیکوپترها و مخصوصا هلیکوپترهای سنگین داشت. با این اوصاف چین قصد داشت تا چندین هلیکوپتر Mi-24 Hind را از اتحاد جماهیر شوروی خریداری کند که با فروپاشی این دولت، هیچ گاه خرید این هلیکوپترها از شوروی برای چین محقق نشد. با این حال ارتش چین شروع کرد به مجهزتر کردن هلیکوپترهای سابق خود تا این که پس از سال‌ها توانست هلیکوپتر تهاجمی رسمی خود را عرضه کند.

هلیکوپتر سبک Z-10 چینی

هلیکوپتر سبک رزمی Z-10 چینی

پس از سال‌ها تلاش بالاخره Z-10 در سال 2010 وارد ارتش شد و به‌عنوان اولین هلیکوپتر رزمی فعالیت خود را آغاز کرد. دو سال بعد هلیکوپتر Z-19 وارد ارتش شد تا در کنار هم فعالیت‌های شناسایی مسلحانه و تعیین هدف را انجام دهند.

توسعه بخش هوانوردی ارتش چین

هلیکوپتر تهاجمی Z-21 چینی

هلیکوپتر تهاجمی Z-21 چینی

یکی از مشکلات هوانوردی چین که احتمالا باعث شد تا Z-10 به‌عنوان یک هلیکوپتر رزمی سبک طراحی شود، کاستی‌های این کشور در بخش نیروگاهی و تولید موتورهای هوانوردی بود. بنابراین حالا که چین توانسته به فناوری ساخت توربوشفت‌های قدرتمند هوانوردی دست پیدا کند، می‌تواند به‌راحتی هلیکوپتر های سنگین تهاجمی نیز بسازد. همچنین ساخت چنین هلیکوپترهایی در آستانه درگیری در تایوان می‌تواند بی‌علت نبوده و البته ظهور اولین باره آن در نزدیکی تنگه تایوان هم می‌تواند نوعی قدرت‌نمایی ارتش چین به مقامات نظامی سایر کشورها باشد.

با در نظر گرفتن تمام این موارد، متوجه می‌شویم که ساخت Z-21 که عملکرد و بقای بیشتری نسبت به Z-10 دارد و می‌تواند بار بیشتری را نیز حمل کند، یک گام منطقی در توسعه توانایی‌های ارتش چین است.

در گجت نیوز بخوانید:
تماشا کنید: خطر جنگ جهانی سوم بیخ گوش ساکنان زمین بهترین هلیکوپترهای تهاجمی تاریخ این پرنده غول پیکر، بزرگترین هلیکوپتر ساخته شده در تاریخ است ۹ تا از قدیمی ترین هلیکوپترهای نظامی که هنوز در خدمت هستند نگاهی به مخوف ترین بالگردهای تهاجمی جهان ؛ ماشین های کشتار پرنده!

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*