آخرین مطالب
5
امروز
دیدن روح

دیدن روح و جن در شب می‌تواند توجیه علمی داشته باشد

دیدن روح و جن شاید اتفاقاتی باشند که تنها در داستان‌های تخیلی رخ می‌دهند، اما از نظر علمی نیز می‌توان توجیهات و توصیفاتی برایشان پیدا کرد. این موضوع را می‌توان به پدیده‌هایی همچون فلج خواب یا همان بختک و همچنین سندرم انفجار سر ارتباط داد.

اگر به پدیده‌های ماورالطبیعه اعتقاد داشته باشید، از شنیدن داستان‌هایی پیرامون اشباح و ارواح، شنیدن سر و صدا در اطراف خانه بدون هیچ دلیلی و دیگر اتفاقاتی که برایشان هیچ توضیحی وجود ندارند، متعجب نخواهید شد. اما اگر به ماورالطبیعه متعقد نباشید، با شنیدن داستان‌هایی درباره دیدن روح و شبح چه عکس‌العملی خواهید داشت؟

کریس فرنس (Chris French) درباره پدیده‌های ماورایی که به نظر توضیح علمی برایشان وجود ندارد، تحقیق می‌کند. او در طول مدت زمان فعالیت خود داستان‌های زیادی از افراد مختلف شنیده است. بر اساس تجربه وی، این دسته از اتفاقات و حوادث همچون احساس دیدن روح، حین خوابیدن بروز می‌کنند.

فلج خواب

بعد از این که این احساس عجیب سراسر بدن فرد را گرفت، اتفاقی غیر معمول رخ می‌دهد که می‌تواند حضور یک شبح و یا جن باشد! به طور خلاصه، فرد احساس می‌کند در محیطی که به نظر می‌رسد تنها است، چیز دیگری نیز حضور دارد. بر اساس داستان‌های تعریف شده توسط افرادی که چنین تجربه‌هایی داشته‌اند، اغلب در این زمان‌ها احساس می‌کنند به تشک خود چسبیده شده و قادر به تکان خوردن نیستند.

جای تعجب نیست که افرادی که با حوادث این‌چنینی رو به رو شده‌اند، آن‌ها را به ماورالطبیعه ارتباط داده و یا از حضور و یا حتی دیدن روح در محل خواب خود صحبت می‌کنند. اما پدیده‌هایی مشخص همچون فلج خواب که نزد عوام از آن به عنوان «بختک» یاد می‌شود، می‌توانند برای این اتفاقات توجیهات علمی خوبی داشته باشند.

فلج خواب یا بختک

حین خوابیدن، چرخه‌ای شامل مراحل مختلف را طی می‌کنیم. ما خواب شب را در حالت NREM آغاز می‌کنیم که حرکت غیر سریع چشم و یا خواب آرام خطاب شده و به طور پیوسته عمیق‌تر و عمیق‌تر می‌شود. این چرخه به عقب حرکت کرده و ما را به مرحله خواب REM می‌برد که خواب فعال یا خواب متناقض نیز خطاب می‌شود. در این مرحله احتمال دیدن رویاهای واضح وجود دارد.

در این مرحله همچنین بدن انسان تقریبا فلج می‌شود که می‌توان از آن به عنوان مکانیزمی به منظور حفظ ایمنی یاد کرد. به این ترتیب در صورت دیدن خواب پرواز کردن، قادر نخواهید بود آن را در دنیای واقعی نیز با بدنتان تقلید کنید!

بختک

اما در جریان فلج خواب، ویژگی‌های خواب REM اعمال خود به منظور تلاش برای ورود به زندگی در حالت بیداری را ادامه می‌دهند. افرادی که بختک را تجربه کرده و از دیدن روح صحبت می‌کنند، حین خواب احساس بیداری و توهم کرده‌اند. آن‌ها مخصوصا از عدم توانایی برای حرکت صحبت می‌کنند. در واقع آن‌ها خواب بوده و قرار نیست بیدار باشند، به همین دلیل مکانیزم REM نیز از حرکتشان جلوگیری می‌کند!

چنین احساسی تقریبا متداول بوده و نزدیک به هشت درصد انسان‌ها آن را تجربه می‌کنند. گفتنی است احساس فلج خواب را حتی می‌توان به روش‌های مختلف و از طریق بهم زدن آرامش خواب افراد به آن‌ها القا کرد. به عقیده کریس فرنچ و جمعی دیگر از محققان، این موضوع تعداد زیادی از داستان‌های ماورالطبیعه را تشریح می‌کند.

عوامل محیطی و ژنتیکی دلایلی هستند که سبب می‌شوند برخی افراد بیشتر از بقیه در معرض فلج خواب باشند. به این دو مورد باید عوامل بسیار مهم دیگری همچون استرس، ضربه‌های روحی، مشکلات روانی و حتی بیماری‌های فیزیکی را نیز اضافه کرد.

سندرم انفجار سر

اما علاوه بر فلج خواب، محققان مشکلات خواب، چه دلایل دیگری برای توجیه توهمات دیدن روح و جن دارند؟ فلج خواب یا همان بختک، احساس ناتوانی است که حین خواب بروز کرده و به فرد القا می‌کند چیزی با نگه داشتن دست و پایش، از حرکت وی جلوگیری می‌کند. اما برخی افراد دیگر، یک انفجار شدید را حین خوابیدن احساس می‌کنند که کاملا متفاوت با تجربه فلج خواب است.

سندرم انفجار سر

با بررسی محیط این افراد، هیچ اثری از قفسه‌های سقوط کرده به زمین و یا خودروهای منفجر شده در اطراف یافت نمی‌شود. پس عامل این انفجاری کجاست؟ مجددا این مشکل را نیز باید به خواب و مشکلات آن ارتباط بدهیم. به طور علمی، باید سندرم انفجار سر را مورد بررسی قرار بدهیم.

این یک نوع اختلال شنیداری کمیاب محسوب شده و سبب می‌شود مبتلایان به این سندرم، در زمان خواب صدای بسیار بلندی همچون انفجار بمب بشوند. افراد کاملا احساس می‌کنند منبع صدا داخل سرشان است.

در زمان خوابیدن، آرایش شبکه‌ای مغز استخوان جایی که با هوشیاری ما در ارتباط است، شروع به منع کردن برخی قابلیت‌های انسان همچون شنیدن، دیدن و حرکت کردن می‌کند. وقتی که احساس یک انفجار در زمان خواب به ما دست می‌دهد، شاید به این خاطر است که فرآیند یاد شده در بالا با تاخیر رو به رو شده است. به این ترتیب به جای خاموش شدن نورون‌های شنوایی، آن‌ها حین خواب فعال شده‌اند! همانند فلج خواب، تحقیقات پیرامون سندرم انفجار سر نیز ادامه دارد.

توهم دیدن روح

فراموش نکنید قدرت ذهن انسان، فراتر از چیزی است که تصور می‌کنید، به همین دلیل قادر به تداعی کردن هر چیزی است که زیاد به آن فکر می‌کنید. به عنوان نمونه، تعداد زیادی از افرادی که احساس دیدن روح و یا جن را داشته‌اند، مدتی قبل داستانی پیرامون این موضوعات شنیده و سپس شروع به فکر کردن درباره آن‌ها کرده‌اند. نویسنده این مطلب نیز حین نوشتن، به خاطر اشاره به این داستان‌ها تصور می‌کرد چیزی پست سرش قرار دارد!

هر چیزی که زیاد به آن فکر کنید، در خواب پدیدار شده و اصطلاحا خواب آن را خواهید دید. اگر بیش از حد به عوامل ماورا‌لطبیعه همچون روح و اشباح فکر کنید، بعید نیست احساس حضور آن‌ها در مکان‌هایی که تنها هستید، روز به روز قوی‌تر شود.

۳۱ دیدگاه

 1. با سلام خسته نباشی خدمت گجت نیوز و آقای حجاری.

  سوال من این اگه (داخل خواب) خودشو ببین که به سمت راست قلب دقیقا شش راست یه (وسله پزشکی) وصل که وقتی بهش دست میزنه همون قسمت درد میگیره.بعد تو خواب یهو اون از بدنش جدا کنه که درد واقعا عجیبی و وحشتناکی بهش دست میده انقدر که باعث میشه اونو از (خواب بیدار کنه) همون لحظه که بیدار میشه همون قسمت به همون شکل تو بیداری درد میکنه برای چند دقیقه، خیلی عجیب بود برام واقعا ،هر چند وقت یه بارم درد میکنه. ممنون مییشم که جواب علمی داره برام بفرستین چون نگرانم.
  بازم ممنون از همه

  (-1)
 2. این فلج خواب مثل استد بای Pc می مونه.هی موس رو تکون میدی هیچی نشون نمیده.
  خیلی ستمه. کل معادلات آدم تو اون لحظه بهم میریزه

  (3)
 3. سلام
  ببینید دوستان اصلا فرض بر این میگیریم که این اجنه وجود دارن
  و همیشه هم با انسان هستن
  ولی شما به خدا اعتماد دارید و میدونین خدا باهاتونه پس از چی میترسید و از چی میتونین بترسید. حالا اصلا جن و روح هستن و همیشه میخوان ما رو بترسونن
  و همیشه جاهای تاریک و بد هستن. ولی مگه ما انسان نیستیم. خب یکم اعتماد به نفس داشته باشین. مثلا اون جن یا روح میخواد چیکارتون کنه. اصلا اومد جلو چشم شما. حالا این جا یه موضوعی رو بگم که جن ها هم در یه دنیا دیگه زندگی میکنند و خیلی هاشون هم از انسان ها میترسن. خب با این تواصیف سعی کنین شما بترسونینشون. شما رو زد، شما هم بزنینش😂😂بعدشم این بدونید که همه چیز دست خداست و اگه (که البته واقعا غیر ممکنه) ما بمیریم یا بلائی سرمان بیاد(چون ته ترس یه انسان از یه جن مردن یا آسیب رسیدن باشه دیگه، یا اصلا تا حالا به این موضوع فک کردین؟)همه چیز به دست خدا بوده و خدا از سود و ضرر شما آگاه تره نسبت به خودتون.
  البته این رو متذکر بشم که مردم ما و البته مردم عادی ما نسبت به خدا و ائمه و اطلاعات بسیار کمی دارن وگرنه اگه یکی واقعا درک کنه و به این موضوع پی ببره دیگه نمیتونه از چیزی بترسه. بعدش شما باید از کار های بدی که میکنین بترسید. آگه خواستین کار بدی بکنید سعی کنید بد ترین شکنجه ای که میتوانید تصور کنید رو متصور بشین. مثلا 4 تا دیوار آهنی خیلی بلند از چهار طرف بیان و یه انسان رو له کنن(و بقیه با خودتون ماشالله ایرانی ها ذهن خلاقی دارن.) این بلاها سرتون میاد با انجام کار های بد… خب در کل خواستم بگویم ما اشرف مخلوقاتیم و مخصوصا ما ایرانی ها که تنها مردمی در جهان هستند که همه شیعه اند. پس این ترس های الکی چیه یکی ببینه میخنده…
  درکل این نظر جنبه اطلاعی و روحیه دادن رو داشت و خواستم بگویم که باید به حقایق پی ببریم. پس سعی کنین هیچ وقت و هیچ جا و از هیچ چیزی غیر از خدای عزوجل نترسین.
  ببخشید طولانی شد و ممنون از اینکه تا آخر خوندین.به امید روز های بهتر و درخشانتر.
  یا حق.

  (1)
  • مگه خدا ترس داره، چرا به اسم دین انقدر ریشه به تیشه ی دین میزنید، انسانهای خرافاتی. خدای ما خیلی هم مهربون و خوبه، نمیدونم خدای شما کیه، که انقدر ازش میترسید

   (5)
  • دوست عزیز با این طرز تفکری که درمورد خدا داری، در اولین فرصت به روانپزشگ مراجعه کن

   (0)
 4. هرچند متنتون ترجمس اما به نظر شخصی من یه اشتباه بزرگ داره. میگم نظر شخصی که به کسی بر نخوره
  چیزی به اسم ارواح وجود نداره. روح داریم اما ارواح نداریم. یه جای کلام الله درباره ارواح صحبت نشده هرجا اسم از روح آورده به صورت تک و مفرد آوره. مثل سوره بقره آیه 87، نسا 171، مائده 110، حجر 29، نحل 2، نحل 102، اسرا 85، قدر 4 و جاهای دیگه اما جن و اجنه داریم. انس و انسان داریم. فرشته و فرشتگان داریم.
  روح تحت امر پرورگاره و خیر رو القا می کنه. شر و بدی رو القا نمیکنه، فقط خیر و خوبی. اگر کسی تجربه از دیدن همچین چیزای داره اصلا و ابدا روح نبوده و نیست.
  اینا نظر شخصی من از کتاب قرآن بوده. امیدوارم درست برداشت کرده باشم و درست حرف زده باشم.

  (6)
 5. روح و جن و شیطان وجود داره فقط اونها عالم ارتباطی شان فرق میکنه البته کسی نباید دنبال این چیزها باشه اونهم به انرژی شخص ربط دارد که در ارتباط با موجودات بیگانه چقد آسیب ببیند اگر آسیبی هم متوجه اش نباشد بعد ازهر نوع ارتباط با جن مشکلات اعتقادی و فکری و گوشه گیری و ترس و اضطراب های بی مورد سراغش میآید و در دراز مدت امکان تبدیل شدن به یک آدم روانی را دارد اصلا نباید سراغ جن و این چیزها رفت و در محلی که امکان وجود این موجودات است بچه ها را برد چون کوکان ضعیف هستتند راه برگشتی هم وجود ندارد و پیدا کردن کسی که بهتون کمک کنه سخت یا غیر ممکن است

  (3)
 6. این داستان هایی که شاره شد همش در مورد احساس دیدن جن هست نه خود دیدن جن
  مثلا به دفعات شده که اشیاء جلو چشمم جابه جا شده
  یا صداهای خیلی کلفتی با زبون نا مفهوم شروع به صحبت باهام کردن
  نکته اش جالبش اینجاس که من تنها نبودم و تجربه مشترک با چند نفر هم داشتم
  به نظرم هیچ توجیه علمی نداره و بختک و فلج خواب رو خودمم قبول دارم که توهم هست

  (4)
 7. به حق چیزای ندیده

  (3)
 8. هههه حالا دیگ پروژه بعدی بعد از فضایی ها تحقیق درباره روح و جنه لابد

  (-2)
 9. این فلج خواب خیلی بده واس من همیشه پیش میاد آدم چشماش بازه همه جارو میبینه ولی نمیتونه دست و پاشو تکون بده بیشتر وقتی جاهایی میخابی که زیرت خیلی نرم باشه اینطوری پیش میاد بنظرم

  (6)
 10. سلام
  هم روح هست هم جن
  هرکس هم واقعا میتونه بگه ادرس بدم بره ولی برگشت با خودش….
  چون علم ما کم دلیل بر نبودن میزاریم اینارو
  جالب چیزهایی که اصلا تجربه نشدن در فضا رو یک عده میا میگن بدون هیچ دلیل علمی و بدون ثابت کردنشون قبول میکنیم
  بعد ها هم گندش در میاد از پای موضوع غلت بود
  ما هنوز به 1 میلیاردم نوع انرژی نرسیدیم
  میایم درباره انرژی های صحبت میکنیم که هیچ علمی دربارشون نداریم
  از وجود داشتن یا نداشتن شون حرف میزنیم
  خیلی راست میگن
  موضوع سفینه های فضایی رو برای هم حل کنن
  دیگه بی سواد ترین مردم هم قبول دارن موجودات فضایی رو
  بس
  یا اینا خودشون خر گیر اوردن
  یا هیچ حالیشون نیست
  که دنبال فرستادن انسان به سیارات دیگس با این تکنولوژی صفر کیلومتر
  این از این موضوع میگم که سفینه های بیگان وجود داره
  ولی اینا …….
  خلاصه فقد به جاهایی دست میزارن که در ان قسمت ها هیچ علمی ندارن

  (-10)
 11. در باره خواب روشن و برونفکنی یه سرچی بزنی به چیزای جالبی میرسید

  (5)
 12. باید از ورود این کالاهای غربی به ایران جلوگیری بشه

  (-34)
 13. بیماری شیزوفرنی را فراموش کردید!
  خیلی از این جن و روح دیدن ها مربوط به بیماری شیزوفرنی میتونه باشه.

  (7)
 14. هرچند همه اینا در حد نظریه س

  (-10)
 15. آره پس چی نکنه واقعا به روح جن اعتقاد دارید ؟؟

  (-8)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*