جریمه شبکه های اجتماعی متخلف در آلمان

آغاز جریمه شبکه های اجتماعی متخلف در آلمان؛ حذف کن یا میلیون‌ها یورو بپرداز!

طبق قانون تصویب شده در پارلمان سراسری فدرال آلمان، شبکه های اجتماعی در صورت حذف نکردن پست های توهین آمیز و منزجر کننده کاربران تا ۵۰ میلیون یورو جریمه خواهند شد!

از هفته جاری، آلمان شبکه های اجتماعی را که اقدام به انتشار مصادیق مجرمانه کنند تا ۵۰ میلیون یورو به پرداخت جریمه محکوم خواهد می‌کند. در واقع اگر شبکه های اجتماعی در مدت ۲۴ ساعت پست های حاوی کلمات منزجر کننده و یا مسائل پیچیده‌تر را در مدت یک هفته از روی سرویس خود حذف نکنند. جریمه‌ای تا حداکثر ۵۰ میلیون یورو را باید بپردازند. این بخشنامه در واقع به اجرای قانون تازه تصویب شده‌ای تحت عنوان “Network Enforcement Act” در آلمان اشاره دارد. این قانون یکم سپتامبر سال ۲۰۱۷ در پارلمان سراسری فدرال این کشور به تصویب رسید و اجرای آن نیز از یکم اکتبر سال گذشته آغاز شده است.

هرچند بسیاری از افراد در این کشور انتقادهایی را به قانون تازه تصویب شده فدرال ایراد داشته‌اند و آن را مخالف اصل «آزادی بیان» می‌دانند، اما این قانون هر چه که هست به تصویب رسیده و باید اجرایی شود. البته آلمان تنها کشوری نیست که دست به چنین اقدامی می‌زند، اما همگان این کشور را به عنوان یکی از جدی‌ترین کشورهای دنیا در جهت مقابله با تهمت و انواع هنجارهای اجتماعی می‌دانند. در ماه ژوئن، پلیس آلمان به منزل ۳۶ فرد که در شبکه های اجتماعی اقدام به انتشار کلمات منزجر کننده کرده بودند یورش برد و آن‌ها را دستگیر کرد.

اتحادیه اروپا نیز جریمه شبکه های اجتماعی را به اعضای خود ابلاغ کرده است

سال ۲۰۱۸ را باید سال آغاز برخورد با شبکه های اجتماعی متخلف در قاره سبز دانست است. همانطور که گفته شد آلمان تنها کشوری نخواهد بود که به جنگ انتشار محتوای تنفر آمیز در شبکه های اجتماعی می‌رود، اتحادیه اروپا نیز چنین درخواست مشترکی را از سایر کشورهای عضو خود داشته است. از آنجایی که دو سرویس اینترنتی فیس بوک و توییتر دارای بیشترین محتوای منزجر کننده در سراسر شبکه های اجتماعی هستند، باید دید آیا چنین قانونی شامل حال این دو شبکه اجتماعی غربی نیز خواهد بود یا خیر!

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۴ دیدگاه

  1. قانون قشنگی نیست!

    چون اینطوری نیست به دنبال این کار فقط موارد منزجر کننده محو بشن، ناگذیر بعضی پیام های خوب اما کمی منزجر کننده! هم از بین خواهند رفت

  2. دیدید حتی اونا که ادعای حقوق بشر دارن سانسور میکنن