exobeam

این سیستم لیزری به راه رفتن بیماران پارکینسونی کمک می‌کند

یک شرکت مستقر در هنگ کنگ، سیستمی موسوم به اگزوبیم (Exobeam) را طراحی کرده است که با راهنمایی بصری، لمسی و صوتی، راه رفتن را برای بیماران پارکینسونی تسهیل می‌کند.

پارکینسون یک اختلال پیش‌رونده دستگاه عصبی است که باعث ایجاد لرزش، کند شدن و سفت شدن دست و پا می‌شود. بیماران پارکینسونی با عارضه‌ای موسوم به انجماد راه رفتن (freezing gait) نیز مواجه‌اند؛ یعنی قفل شدن پاها روی زمین، به ویژه هنگام تغییر مسیر حرکت که معمولا به زمین خوردن شخص می‌انجامد.

در آمریکا هر سال 60 هزار مورد ابتلا به این بیماری شناسایی می‌شود و درمان قطعی هم وجود ندارد؛ اما تیمارهایی برای کاهش اثرات آن در دسترس هستند. یکی از راهکارها توسط شرکت Medexo Robotics ارائه شده و «اگزوبیم» نام دارد. این سیستم به تقویت عادت‌های مثبت گام برداشتن و تمرکز بیماران پارکینسونی کمک می‌کند. در Exobeam از سه سیگنال لیزری، صوتی و لرزشی استفاده می‌شود.

بیماران پارکینسونی

یک پروژکتور لیزری کوچک با نصب روی عصا یا کمربند کاربر، خطی نورانی را در مسیر حرکت او می‌تاباند. این در واقع یک راهنمایی بصری برای شروع راه رفتن و حفظ  ثبات گام‌هاست. به طور ریتمیک، این گجت دچار لرزش هم می‌شود تا محرکی برای تداوم راه رفتن باشد و بیمار بتواند برداشتن گام‌های خود را بهتر زمان‌بندی کند. یک نشانگر صوتی نیز مکمل آن است.

چون این سیستم با هدف استفاده دائم طراحی شده، داده‌های حرکتی کاربر ثبت و از طریق بلوتوث به اپلیکیشن مربوطه فرستاده می‌شوند. این اپ به خانواده و همراهان بیمار، اطلاعاتی درباره وضعیت او و میزان پیشرفت بیماری در طول زمان ارائه می‌دهد. انتظار می‌رود Exobeam با قیمتی بین 500 تا 700 دلار وارد بازار شود.

اگزوبیم

10 مطلب آخر نمایشگاه CES 2020 :

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. مثل ربات هایی که روی نوار مشکی حرکت میکنند؟