بیگ بنگ يا انفجار بزرگ چیست؟

big bang

در طول پنج قرن گذشته از قدرت مشاهدات و آزمایش‌ و استدلال‌های ریاضی استفاده کرده‌ایم تا سد باورهای اشتباه گذشته را بشکنیم. نوع بشر راهی طولانی و پر فراز و نشیب را در تغییر درک خود از عالم، پشت سر گذاشته است. از عالمی که زمین کوچک مرکز آن بود تا کیهان وسیعی که صدها میلیارد کهکشان چون ذرات گرد و غبار در آن پراکنده‌اند. سر آغاز این هستی به وسیله نظریه بیگ بنگ شرح داده شده است.

نظریه بيگ بنگ «مهبانگ يا انفجار بزرگ» ، یک مدل کیهان شناسی است که تاکنون از دیدگاه آزمایشات و رصدهای نجومی توانسته است بیشترین تائیدات را از سوی جامعه علمی بین المللی به دست آورد. کیهان شناسان با اصطلاح بیگ بنگ به شرح و تفسیر این ایده می پردازند که جهان از یک حالت نخستین بی نهایت گرم تشکیل شده و تمام کائنات در یک هسته اتم یاحتی کوچکتر از آن جای داشت و در یک لحظه این فضا و زمان آغاز می شود یعنی اینکه یک انفجار بزرگ ( بیگ بنگ ) که حاصل گرانش شدید ناشی از فشردگی بوده، شروع شد.

big bang

ادوین هابل کاشف انبساط کیهان

بطور کلی امروزه چنین پذیرفته می شود که فضا، زمان، ماده، انرژی و قوانین طبیعت جملگی با بیگ بنگ پا به عرصه وجود گذاشته اند. شاهد و دلیل وجود بیگ بنگ، قانون مشاهده شده هابل است. ادوین هابل (Edwin Hubble) در سال 1929 از طریق مشاهدات خود و بررسی روی انتقال به سرخ 24 کهکشان و مقایسهٔ آنها با یکدیگر به این نتیجه رسید که کهکشان‌های دورتر با سرعت بیشتری در حال دور شدن هستند، همانطوری که معادلات اینشتین پیش بینی کرده بودند. دانشمندان به این فکر افتادند که اگر جهان در حال انبساط باشد، پس احتمالا آغازی دارد. اگر این کهکشان ها در گذشته های دور، به زمین خیلی نزدیک تر بودند. اگر حرکت کهکشان ها در زمان گذشته را در ذهن خود مسیریابی کنیم ، نه تنها به زمانی می رسیم که جهان آغاز شده، بلکه به این مفهوم می رسیم که کلیه کهکشان ها باید از یک حجم کوچکی شروع به حرکت کرده باشند.

ثابت هابل ( H ) که یکی از مهمترین ثابت ها در علم کیهان شناسی محسوب می شود، نشان می دهد که جهان با چه سرعتی در حال انبساط است. به عنوان مثال، نوار ویدئویی ضبط شده از یک انفجار را در نظر بگیرید. در ویدئوی ضبط شده، ذرات ناشی از انفجار را در حال دور شدن از مرکز انفجار می بینیم. به این ترتیب می توانیم سرعت دور شدن ذرات را از مرکز انفجار محاسبه کنیم. ولی از طرف دیگر همچنین می توانیم ویدئو را به عقب باز گردانیم تا لحظه ای که تمام ذرات در یک نقطه متمرکز شوند. از آنجایی را که سرعت انبساط را از قبل می دانیم، می توانیم به عقب بازگشته و زمانی را که در آن انفجار رخ داده است را محاسبه کنیم.

big bang

این گرافیک زمان بندی شکل گیری جهان را طبق نظریه بیگ بنگ و تورم کیهانی نشان می دهد.

خط زمانی بیگ بنگ و کیهان شناسی  نوین

از سن عالم  تاكنون، 13.82 ميليارد سال گذشته ( طبق مشاهدات جدید ماهواره پلانک که نشان داد کیهان نزدیک به 100 میلیون سال قدیمی تر است ) طبيعي است براي بيان مرحله هاي اين تحول از زمان استفاده كنيم. ذره هايي مانند پروتون و نوترون، كه در فيزيك آنها را با نام كلي باريون مي شناسيم، در همان يك ثانيه ي اول بعد ازبیگ بنگ به وجود آمده اند. شايد تصور كنيد يك ثانيه در مقابل 13.8 ميليارد سال كه اصلاً به حساب نمي آيد. اما در فيزيك اين طور نيست! كيهان زماني كه يك ثانيه يا كسري از ثانيه سن داشته است بسيار داغ بوده است، يك ثانيه بعد از بیگ بنگ را به چند قسمت مي شود تقسيم كرد كه معني داشته باشد؟ كوچكترين زماني كه به لحاظ علم فيزيك از ثابت هاي جهاني که طبق گرانش نيوتن، پلانك، و نيز سرعت نور مي توان ساخت زمان پلانك ناميده مي شود و برابر 23- ^10 ثانيه، توجه كنيد يعني كه ثانيه را به 1043 قسمت تقسيم كنيم و تنها يك قسمت از آن را بگيريم!

اين زمان شاخص است براي محدوده اي از تحول عالم كه انتظار مي رود گرانش كوانتومي شود؛ علت اين ادعا اين است كه در محاسبه ي زمان پلانك ثابت پلانك كه نشانه ي كوانتومي بودن است وارد مي شود. بنابراين اين زمان مرز اعتبار نظريه ي گرانش اینشتين را تعيين مي كند و انتظار داريم در زمان هاي كوتاه تر از آن، كه عالم فشرده تر بوده است، گرانش كوانتومي بشود. هیچ رابطه یا فرمول فیزیکی شناخته شده ای وجود ندارد وفقط از این زمان به بعد است که روابط فیزیکی وجود دارند. بعد از عبور از چند مرحله ویژه وکاهش تدریجی دما در زمان ده بتوان منفی 12 چهار نیروی بنیادی شکل گرفته و در زمان ده بتوان منفی شش هم دما آنقدر پایین آمده تا شرایط برای شکل گیری هسته اتمها فراهم شود. دراین زمان عناصر طبیعی بویژه هلیوم وهیدروژن شکل گرفته اند. بعد از گذشت سیصدهزار سال از لحظه آفرینش کیهان برای فوتونها شفاف شده وتابش از ماده جداشده است. با انبساط کیهان ماده ٬از تابش زمینه جداشده و اتمها تشکیل شده اند. گرانش موجب تغییر چگالی های موضعی شده و ستاره ها شکل گرفته اند.

قدیمی ترین و مستقیم ترین انواع شواهد تجربی عباراتند از انبساط نوع هابل که در انتقال سرخ کهکشانها مشاهده شده است، اندازه گیری‌های جزئیات تابش زمینه کیهانی و فراوانی نسبی عناصر سبک که در جریان هسته زایی بیگ بنگ تولید شنده‌اند. امروزه توزیع، تشکیل و تکامل کهکشانها در مقیاس بزرگ نیز به این شواهد افزوده شده است. از این موارد به عنوان چهار ستون نظریه بیگ بنگ یاد شده است.

به تازگی نیز طبق مشاهدات ماهواره پلانک تخمین زده می شود سرعت انبساط جهان که برابر ثابت هابل شناخته می شود، برابر 67.15 مثبت/منفی 1.2 کیلومتر در ثانیه در مگا پارسک است. (پارسک یک واحد اخترشناسی است و تقریباً برابر 3 میلیون سال نوری است). که کمتر از برآوردهای قبلی به دست آمده از تلسکوپ های فضایی اسپیتزر ناسا و هابل میباشد. ( داده های پیشین نشان می داد که جهان با سرعت شگفت آور 71 کیلومتر در ثانیه در مگا پارسک در حال انبساط است.)

بیگ بنگ و  تاریخچه تحول کیهانی

یافته های ماهواره WMAP و ماهواره پلانک به دانشمندان اطمینان داد که آنان به سمت یک «مدل استاندارد» کیهان شناسی ، پیش روند. داده های جدید پلانک همچنین بیانگر این است که انرژی تاریک کمتری و ماده ی تاریک و ماده ی معمولی بیشتری در کیهان وجود دارند.این نقشه حاصل پانزده و نیم ماه خیره شدن به دمای و اندازه گیری تابش مایکرو ویو پس زمینه ی کیهان است. برابر برآورد جدیدی ماده تاریک در جهان 26.8 درصد است، که قبلا 24 درصد بود، در حالی که انرژی تاریک به میزان 68.3 درصد میباشد، در حالی که قبلا 71.4 درصد بود. ماده ی معمولی در حال حاضر 4.9 درصد براورد می شود، که قبلا 4.6 درصد بود.

تابش پس زمینه کیهانی دقیق‌ترین نقشه از توزیع ماده در جهان اولیه است. این نقشه، نوسانات ریز دمایی متناظر با تفاوت‌های اندک چگالی روزهای اولیه نواحی مختلف عالم را نشان می‌دهد. این تفاوت‌های بذر ساختار آینده جهان را شکل دادند، یعنی همان چیزی که نمود آن امروزه به شکل ستارگان و کهکشان‌ها در تمام کیهان پراکنده شده است. نقشه تهیه شده پلانک از CMB اخترشناسان و کیهان‌شناسان را قادر ساخته تا طیف وسیعی از مدل‌های مربوط به منشاء و تکامل کیهان را به بوته آزمایش بگذارند. ماهواره پلانک در زمستان سال 2009 به فضا پرتاب شد و مدت 4.5 سال را به پیمایش و جستجوی آسمان پرداخت؛ تا روند تکامل ماده کیهانی را در طول زمان مطالعه کند. در نهایت روز 1 آبان تلسکوپ فضایی پلانک به ماموریت تهیه نقشه تابش پس زمینه کیهانی پایان داد، پیش از پلانک ماهواره COBE و WMAP این وظیفه را بر عهده داشتند.

big bang

نقشه  پلانک از قدیمی ترین نور در جهان که به نام پس زمینه کیهانی شناخته می شود ، با دقت بی سابقه ای انجام شد

اگر چه هنوز شکافهای زیادی وجود دارد ، با این حال اختر فیزیکدانان با استفاده از داده های دریافتی، در حال ترسیم نمای کلی یک نظریه استاندارد هستند. با استفاده از تصاویری که ما امروز در کنار هم قرار می دهیم، می بینیم که سیر تکاملی جهان، با خنک شدن آن مراحل متفاوت و مستقلی را پیموده است. گذار از این مراحل مختلف بیانگر به هم ریختن تقارن و تجزیه یک نیروی واحد طبیعت است. در ادامه، مراحلی که تا به امروز شناخته شده اند، از این قرارند :

1 ) قبل از 23- ^10 ثانیه، عصر پلانک

تقریبا هیچ چیز در مورد عصر پلانک مشخص نیست. در انرژی پلانک ( 19^10 میلیارد الکترون ولت ) ، نیروی گرانش به اندازۀ نیروهای کوانتومی قوی بوده است. در نتیجه ، چهار نیروی جهان احتمالا در یک «ابر نیرو» متحد بوده اند. شاید جهان در فاز کاملی از «هیچ» یا فضای خالی با ابعاد بیشتر، وجود داشته است. تقارن مرموزی که تمام این چهار نیرو را با هم ترکیب می کند باعث تغییر ناپذیری معادلات می گردد، بیشتر «ابر تقارن» است. به دلایل ناشناخته، تقارن مرموزی که تمام چهار نیرو را متحد ساخته، شکسته شده و حباب کوچکی شکل گرفته است. این حباب کوچک همان جهان جنینی ما است که شاید در نتیجه یک افت و خیز کوانتومی تصادفی ایجاد شده باشد. اندازۀ این حباب برابر «طول پلانک» یعنی 23- ^10 سانتیمتر، بوده است.

2 ) 24- ^10 ثانیه ، عصر گات

شکست تقارن حبابی به وجود آورد که به سرعت انبساط یافت. با متورم شدن حباب، چهار نیروی بنیادی به سرعت جدا شدند. گرانش، اولین نیرویی بود که از سه نیروی دیگر جدا شد و به این ترتیب موج ضربه ای را در سراسر جهان آزاد کرد. تقارن اصلی ابر نیرو به تقارن کوچکتری شکسته شد، شاید به تقارن گات. بر هم کنشهای قوی، ضعیف و الکترومغناطیسی باقی مانده، هنوز از طریق تقارن گات با هم متحد بودند. جهان در طی این مرحله، به دلایلی که هنوز مشخص نیست، با ضریب بسیار بزرگی، حدود 50^10 متورم و باعث شد فضا سریع تر از سرعت نور منبسط شود. دما در این حالت برابر 32^10 بوده است.

3 ) 34- ^10 ثانیه ، پایان تورم

با جدا شدن نیروی قوی از دو نیروی دیگر، دما به 27^10 درجه کاهش یافت. دورۀ تورم پایان یافت، جهان آرام گرفت و از آن پس با انبساط استاندارد فریدمن به کار خود ادامه داد. در این حالت، جهان «سوپ» پلاسمای داغ شامل کوارک ها، گلئون ها و لپتون ها آزاد بود. کوارک های آزاد پس از تراکم به پروتون ها و نوترونهای امروزی تبدیل شدند. جهان ما در این مرحله هنوز بسیار کوچک بود و ابعاد آن تنها به ابعاد فعلی منظومۀ شمسی می رسید. ماده و پاد ماده یکدیگر را خنثی کردند، اما مقدار ماده نسبت به پاد ماده کمی بیشتر بود ( یک در میلیارد ) و باعث به وجود آمدن ماده ای شد که امروزه در اطراف خود می بینیم. ( با مشاهدۀ ذره بوزون هیگز و چگونگی جرم دار شدن ماده که توسط برخود دهندۀ بزرگ هادرون انجام شد دانشمندان توانستند این مرحله را بازسازی کنند. )

big bang

جدول زمانی جهان در مدت 13.8 میلیارد سال ، از بیگ بنگ، دوران تاریک کیهانی، تشکیل نخستین ستارگان، و گسترش و انبساط کیهان تا دوران کنونی نشان می دهد.

4 ) سه دقیقه ، شکل گیری هسته ها

دما به اندازۀ کافی برای شکل گرفتن هسته ها کاهش پیدا کرده است. طی فرایند همجوشی، هیدروژن به هلیم تبدیل شد. ( که نسبت 75 درصد هیدروؤن به 25 درصد هلیم را در جهان ایجاد کرد. ) مقادیر ناچیزی لیتیم شکل گرفت، ولی فرایند همجوشی عناصر بالاتر ، به دلیل اینکه هسته های دارای 5 ذره خیلی ناپایدار بودند، متوقف شد. جهان به دلیل تفرق نور به وسیلۀ الکترون های آزاد غیر شفاف بود. این مرحله ، پایان عمر گوی آتشین اولیه محسوب می شود.

5 ) 380000 سال بعد ، اتم ها متولد می شوند

دما به 3000 درجه کلوین کاهش یافت. با جایگیری الکترون ها در اطراف هسته ها، اتم ها شکل گرفتند، بدون اینکه به دلیل گرما از هم پاشیده شوند. فوتون ها هم اکنون می توانستند بی آنکه جذب شوند، آزادانه حرکت کنند. این همان تابشی است که به وسیلۀ COBE و WMAP اندازه گیری شده است. جهانی که زمانی مات و مملو از پلاسما بود، حالا شفاف شد. آسمان بجای سفید، اکنون سیاه بود.

6 ) یک میلیارد سال بعد ، ستارگان متراکم می شوند

دما به 18 درجه کلوین کاهش یافت. اختروش ها ، کهکشان ها و خوشه های کهکشانی، عمدتا به عنوان نتایج فرعی افت و خیزهای کوچک کوانتومی در گوی آتشین اولیه، شروع به تراکم نمودند. عناصر سبک، مثل کربن ، اکسیژن و نیتروژن در ستارگان ساخته شدند. ستارگان شاخته شدند. ستارگان در حال انفجار ، عناصر بعد از آهن را در اسمانها پراکندند. این دوره، دورترین دوره ای است که به وسیلۀ تلسکوپ هابل تصویربرداری شده و قابل تجسس و بررسی است.

7 ) 6.5 میلیارد سال ، انبساط دِسیتر

انبساط فریدمن به تدریج پایان یافت و سرعت انبساط جهان رو به افزایش گذاشت. به این ترتیب، جهان وارد مرحله ای به نام انبساط دِسیتر شد. در این مرحله، نیروی مرموز ضد گرانشی که هنوز شناسایی نشده، جهان را به پیش می راند.

8 ) 13.8 میلیار سال ، امروز

اکنون دما به 2.7 درجه کلوین کاهش یافته است. ما شاهد جهان امروزی، شامل کهکشانها، ستاره ها و سیارات هستیم. سرعت جهان، در یک حالت گریز، رو به افزایش است.

بیگ بنگ و جهانی بر خاسته از هیچ

ممکن است درنگاه اول با نظریه جهانی از هیچ و جهان های چندگانه مخالفت کنیم، زیرا به نظر می رسد این نظریه قوانین شناخته شده ای مثل قانون بقای ماده و انرژی را به هم می ریزد. در واقع، مجموع کل ماده به علاوه انرژی در جهان احتمالا خیلی کوچک است. درست است که مقدار ماده موجود در جهان شامل تمام ستارگان، سیارات و کهکشان ها مقداری مثبت و بزرگ است، بااین حال انرژی ذخیره شده در گرانش، ممکن است منفی باشد. اگر انرژی مثبت ماده را با انرژی منفی گرانش جمع کنیم، نتیجه عددی نزدیک به صفر خواهد بود! از بعضی جهات می توان گفت چنین جهان هایی آزاد هستند. آنها می توانند از درون خلاء تقریبا بدون هیچ تلاشی، بیرون بجهند. در جهان بسیار شگفت انگیز مکانیک کوانتوم که به توصیف رفتارها در مقیاس زیر اتمی می پردازد، نوسان ها و بی ثباتی های گاه به گاهی می تواند ماده و انرژی را از هیچ پدید آورد و به گفتۀ محققان، این در واقع می تواند به پدید آمدن چیزهای بسیار بزرگ هم بیانجامد.

انرژی تمامي ذرات بنيادي در لحظه تولد جهان ( بیگ بنگ ) بدون جرم بوده‌ اند اما در كسر بسيار كوچكي از ثانيه پس از آن هنگامي كه ذرات هيگز از « انرژي بیگ بنگ» پديد آمده و كل جهان را پُر كردند و ناگهان برخي از ذرات بنيادي به واسطه برهم‌ كنش با آنها جرمدار شدند و همچنان این ذرات نامرئی در میدان هیگز جهان انرژی ابتدایی خود را حفظ کرده اند. خوب حال سوال پیش می آید بیگ بنگ انرژی اش را چطور بدست آورده است؟ در مدل های کوانتومی به علت افت و خیزهای میدان گرانشی ناپایدار، باعث می شود گذاری خود به خود به عالم در حال انبساط و ماده رخ دهد. ممکن است فکر کنید خلق ماده و انبساط آن به مقداری انرژی نیاز دارد و بنابراین اگر ماده از « فضای خالی » به وجود آمده باشد؛ پایستگی انرژی که یکی از اصول مسلم فیزیک است، بر هم خواهد خورد.

در واقع ، در فرایند هیچ؛ نقض پایستگی انرژی وجود ندارد. به یاد بیاورید که میدان گرانشی دارای انرژی منفی است. ( حالتی مقید به پروتون در حالتی با انرژی منفی وجود دارد؛ هر نیروی جاذبه ای چنین خصوصیتی دارد و نیروی گرانشی همیشه جاذبه ای است.) بنابراین می توان به موقعیتی رسید که انرژی گرانشی منفی با انرژی مثبت ماده ( و انبساط )در تعادل باشد که در نتیجه انرژی کل صفر می شود. معادلات کیهان شناسی کوانتومی نشان می دهند که عالم به علت افت و خیزهای کوانتومی بطور خود به خودی از خلا به وجود آمده است و بیگ بنگ های متعدد در اعصار مختلف بوده و خواهد بود.

منابع : wikipedia | nasa | talkorigins

جهان های موازی – میچیو کاکو
حیات هوشمند در کائنات- پیتر اولم اشنایدر
پس از نخستین سه دقیقه – ت.پادمانایان
ویکی پدیا
ناسا

۱۸ دیدگاه

 1. دنیا داره با سرعت سرسام آوری پیشترفت میکنه اونوقت ما داریم تو مساعل دینی مجادله میکنیم بعدش هم تمام بدبختی هامونو میزاریم به حساب دشمن

  (0)
 2. همچنان شبیه سازی متافیزیک به فیزیک ادامه داره؛من فقط او نور سفید که دو نفر نظر دادنو نفهمیدم منظورشون چی بوده.انقدر بیسوادن که نمیفهمن اینجا نور رو سفید یا قرمز کشیده میتونه این نور اصلا بنفش یا آبی یا زرد باشه.اینطور آدما فقط چیزی که دوست دارنو عنوان میکنن نه چیزی که حقیقت داره.این فقط یک نظریه هست زیاد وحشت نکنید!

  (1)
  • کسانی که تو بحث علمی ادب رو رعایت نمیکنن فقط ادعای سواد دارن فقط ظاهرن توشون کاملن خالیه دوسه تا واحد تو دانشگاه آزاد با کمک پول پاس کرده یا دوسه تا مطلب تو سایت خونده فک کرده استیون هاوکینگه، شما اگه سواد داری جواب این بی سوادارو با علم و سوادت بده

   (2)
 3. با سلام و خسته نباشین خدمت محققین وسایت خوبتون نور سفیدی که دوستان گفتن کجای کیهان قرار داره؟اصلا منظورتون از نور سفید چی هست؟نور ستاره؟نور خورشید؟نورچی منظورتون هستش؟ممنون میشم پاسخگو باشین

  (3)
 4. این جور که این نظریه میگه یعنی اون نور سفید خداست یا هر چیزی که ما از اون به وجود اومدیم و ما یه زمانی از اون نور سفید نشعت گرفتیمو و به وجود اومدیم و هنوز این فرایند ادامه داره و جهان در حال بزرگ شدنه و شاید مااحتمالا اولین و اخرینی نبودیم که از اون نور سفید به وجود اومدیم و اون خطوط سفید که دیواره این جهان رو نشون میده مرز جهانه یعنی بعد از اون مرز هیچی نیست یا اگرم باشه ما نمیدونیم چیه پس اگه بخاییم ببینیم خدا کیه و چیه اولا نمیشه فهمید چون انسا ن انقدر قدرت و ابزار نداره که بتونه ارتفاع یا طول و عرض این هستی رو طی کنه پس یا خدا اون نور سفید هست یا اون فضای هیچی که دور تا دور جهان ماست یا هیچ کدوم و بعد از اون نور و دیواره یک هستی دیگر باشد پس زیاد فکر نکنین چون به ذات خدا نمیشه پی برد

  (0)
  • نور سفید خدا نیس بلکه آفریدگار وخالق آن نور خداوند است دانشمندان علت و پدید امدن بیگ بنگ رااثبات کردن ولی هنوز ک هنوز هیشکدام نمیدانند آن نور چگونه و چجوری پدید امده است و این هم بدون شک آفریدگار خداوند متعال میباشد

   (1)
  • شاید درست نباشه ولی جریان نور رو خوندم یاد آیه 35 سوره نور تو قرآن افتادم

   (-4)
 5. با سلام
  دوستان عزیز، با ترازوهای ناقص خودمان (علم ناقص ساخته ذهن بشری) حضرت باریتعالی را وزن نکنیم! این بی احترامی به حضرت احدیت است. همه ما به نظریه های علمی احترام میگذاریم، اما نمیتوانیم نظریه های فیزیک را مبنای خلقت قرار دهیم! حضرت باریتعالی صاحب همه علوم واقعی است و ما برخی از آن علوم واقعی را (با ریاضیات ساخته ذهن بشری) تقریب زده و تئوریزه میکنیم! بهرحال، به نظر من زمان نفی و اثبات حضرت باریتعالی گذشته است! همه انسانها به حضرت حق اعتقاد اولیه اَی دارند! در قرن حاضر ما باید به دنبال حل این سؤال باشیم! دیروز (زمان دیروز) کجا رفت و فردا که هنوز نیامده است حالا کجاست؟ سؤال دوم اینکه، با اینکه ما میدانیم فضای زمان و فضای مکان یکدیگر را میسازند اما حضرت حق که از عدم خلق میکند و محصور در زمان و مکان نیست تغییرات ما را در فضای زمان و فضای مکان چگونه احساس می کند؟ به عبارت دیگر تغییرات این عالم زمانی-مکانی چگونه به عالم بدون زمان و بدون مکان منعکس می شود؟

  (-9)
 6. چرا هرکی میاد اینجا میخواد اثبات کنه جهان خدا داره?تئوری بیگ بنگ رو همه دنیا قبول دارن چه مسلمونا چه مسیحیا و چه سایر ادیان….تئوری علمی رو با مذهب چرا قاطی میکنید اخه…چه ربطی داره..این پدیده داره در مورد چگونگی پیدایش زمین و بقیه سیارات حرف میزنه هیچ دانشمندی نیومده روی این مساله مانور بده و مذهب رو مسخره کنه…ملت ایران جوگیرن والله..الان یه عده هم میان میگن چون حجاب در صد ملیارد سال پیش رعایت نمیشد این انفجار مهیب رخ داد?

  (15)
  • چه بی منطق و کند ذهن/ همه علم ها به هم مرتبط هستن حرف شما مث این میمونه که به بنا بگی چیکار داری خورشید کجاست از کجا طلوع میکنه خونتو بساز یا بگی چکار ریاضیات داری خونتو بساز و… چنتا مث شما میشه مسئول کشور نتیجه ش میشه مسکن مهر که با فوتی خراب میشه، برای ساخت یه خونه علم ریاضیات و نجوم و فناوری نوین و …. با هم باشن خونه سالم و استاندارد ساخته میشه

   (-1)
 7. با سلام و احترام
  بنده پس از سالهای زیادی در امر تحقیق و پژوهش های علمی ، دینی ، تجربی ، عرفانی دریافتم و این معما برای اولین بار در جهان حل شد : همگی آگاه باشید ، آن ذره انرژی خالص که در کسری از ثانیه یک ( پلانک ) منفجر و کل عالم هستی قابل مشاهده و قابل فهم توسط بشریت می باشد در اصل همان ذره یا ذره ای از وجود خداوند بی همتاست . چون طبق قوانین عالم و منطق و فلسفه و علم هیچگاه از عدم ( نیستی مطلق ) چیزی هست نمی گردد . بلکه همیشه از هست چیزی هست می گردد و بوجود می آید . و آن ست مطلق قطعا و یقینا وجود لایزال و ابدی خداوند بخشنده و مهربان است .

  (1)
  • طاهر حسن پور 09149440674

   من به عنوان حافظ کل قرآن و کارشناس قرآنی و بیش از 25 سال کار متناوب روی قرآن کریم اظهار نظر می کنم که علم به تنهایی قادر نیست که معمای آغاز هستی و کائنات را دقیق مورد بررسی و محاسبه قرار داده و اطلاعات دقیق در اختیار انسان قرار دهد بلکه قرآن در کنار علم ابزار دیگری است که به انسان کمک می کند تا بر حقایق نهفته در جهان هستی آگاهی یافته و آن را به تسخیر و تصرف خود در آورد . چون جهان هستی فقط عالم فیزیک و عالم ماده و طبیعت نیست بلکه عالم ماوراء ماده و متافیزیک نیز جزو همان جهان هستی بوده و علم قادر نیست وارد عالم ماوراء ماده شده و حقایق موجود در آن قلمرو را برای ما کشف نموده و در اختیار ما قرار دهد و در اینجا قرآن به کمک ما آمده و این مأموریت را بر عهده گرفته و جواب معماهایی که علم قادر به باسخگویی آنها نیست جواب خواهد داد . پس می توان نتیجه گرفت که علم و قرآن مانند دو بال یک پرنده ( انسان ) بوده که در جهان هستی به پرواز در آمده و حقایق موجود در آن را کشف کرده و در اختیار ما قرار داده تا چراغی بر فراز راه باشد .
   جهان هستی بر اساس حق ( قانون علیت ) آفریده شده و عالم غیب نسبی و عالم غیب مطلق را در بر می گیرد . خدای یگانه ؛ روح موجود در باطن انسان و جهان آخرت در عالم غیب مطلق قرار دارند و علم ابزاری مطمئن برای کشف حقایق در عالم غیب مطلق نبوده و فقط به نظریه متوصل شده که نظریۀ صرف هم قادر نیست داده های جمع آوری شده را زیر تیغۀ جراعی آزمایش برده و آنها را شکافته تا به راز درونشان پی ببرد . بلکه این قرآن است که وارد میدان شده و مانند یک پرنده در عالم غیب مطلق به پرواز در آمده و حقایق موجود در آن عالم را کشف کرده و در اختیار انسان قرار خواهد داد . مثلا عالم درون یا ضمیر ناخودآگاه انسان که مانند عالم درون اقیانوس است را تصور کنید که علم با بهره گیری از علم روانشناسی قرار است آن را شناسایی کرده و برای دردهایش نسخه ای شفا بخش تجویز نماید . روانشناس با ابزار علم نمتواند به درون آب رفته و حقایق را از نزدیک لمس و مشاهده کرده و فقط لب آب اقیانوس ایستاده و به نظریه پردازی پرداخته و بر مبنای آن نظریه ها نسخه تجویز می کند . لکن قرآن مانند یک زیر دریایی فوق پیشرفته و مجهز به همۀ امکانات لازم برای تحقیق ؛ محقق را سوار کرده و او را به عمق اقیانوس درون انسانها برده تا حقایق موجود در درون اقیانوس درون را از نزدیک لمس و مشاهده کرده و مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد و آنگاه دردهای درون را درک و فهم نموده و سپس برای تجویز نسخه و مداوای آن منطبق با حقایق به مداوا اقدام نماید
   خدای یگانه هم که خالق جهان هستی است و در عالم غیب مطلق قرار دارد ( ‏هُوَ الْأَوَّلُ وَالْآخِرُ وَالظَّاهِرُ وَالْبَاطِنُ وَهُوَ بِکُلِّ شَیْءٍ عَلِیمٌ‏ . حدید ) و قبل از خلقت آفرینش وجود داشته و بعد از پایان آن باز هم وجود خواهد داشت . اگر او را نشناسیم چگونه میتوانیم به راز آفرینش پی ببریم ؟
   انگار ما یک دوچرخه داریم و می خواهیم به وسیلۀ آن هم در جاده رانندگی کنیم ؛ هم روی ریل حرکت کنیم ؛ هم در دریا مسافرت کنیم و هم در هوا به پرواز در آییم غافل از اینکه ابزار سفر بر روی اتوبان و ریل و در هوا و دریا از یکدیگر متفاوت بوده و هریک از آنها ابزار خاص خود را می طلبد .
   پیدا کردن جواب قطعی برای بیگ بنگ و هزاران بیگ بنگ دیگر نیاز دارد که اندکی بازتر به جهان هستی نگاه کرده و عالم غیب مطلق و قرآن و خدای یگانه را نادیده نگرفته و آنها را مد نظر قرار ندهیم .
   نباید فراموش کرد که خدای یگانه هیچ نیازی به ما و عبادت ما نداشته بلکه این ما انسانها هستیم که به ام نیازمند می باشیم ( ‏یَا أَیُّهَا النَّاسُ أَنْتُمُ الْفُقَرَاءُ إِلَى اللَّهِ وَاللَّهُ هُوَ الْغَنِیُّ الْحَمِیدُ‏ . فاطر : 15 ) و همۀ موجودات موجود در جهان هستی منهای گروهی از انسانهای انکارگری مثل ما ؛ مشغول عبادت و پرشتش وی بوده { وَلِلَّهِ یَسْجُدُ مَنْ فِی السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ طَوْعًا وَکَرْهًا وَظِلَالُهُمْ بِالْغُدُوِّ وَالْآصَالِ . رعد : 15 …….. وَلِلَّهِ یَسْجُدُ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الْأَرْضِ مِنْ دَابَّهٍ وَالْمَلَائِکَهُ وَهُمْ لَا یَسْتَکْبِرُونَ . : نحل : 49 ………و ‏أَلَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ یَسْجُدُ لَهُ مَنْ فِی السَّمَاوَاتِ وَمَنْ فِی الْأَرْضِ وَالشَّمْسُ وَالْقَمَرُ وَالنُّجُومُ وَالْجِبَالُ وَالشَّجَرُ وَالدَّوَابُّ وَکَثِیرٌ مِنَ النَّاسِ وَکَثِیرٌ حَقَّ عَلَیْهِ الْعَذَابُ وَمَنْ یُهِنِ اللَّهُ فَمَا لَهُ مِنْ مُکْرِمٍ إِنَّ اللَّهَ یَفْعَلُ مَا یَشَاءُ‏ . حج : 18 } و او هیچ آسیبی ندیده و بلکه ما هستیم که به وسیلۀ انکار او ضرر کرده و آسیب می بینیم .

   (-3)
 8. دانشمندان الان 100 درصد میدوند که قبلا همه چیز از کره ها و کهکشان فشرده و متراکم بوده و اندازه زرات زیر اتمی کوچیک ومتراکم و فشرده بوده ودر اثر یک انفجار به نام بینگ بنگ باز و شکسته شده وهمواره در خال گسترش . جالب اینکه 1400 سال پیش در قران گفته اسمانها وزمین به هم متصل بود ما انها را از هم جدا وباز کردیم این در قران امده سوره انبیاایه 29 ایه کافران ندیدند که اسمانها وزمینبسته بود ما انهارا بشکافتیم و از اب هر چیز را زنده گردانیدیم چر ا باز بخدا ایمان نمی اورید پس چرا با ز به خدا ایمان نمی اورید…. در این ایه خدا وند دوبار پشت سرهم میگه چرا بخدا ایمان نمی اورید…

  (9)
  • باسلام.
   این جهان حتمابایدخالقی داشته باشد.
   این همه نظمی که درجهان هستی وجود داردنشانه ی این است که این جهان خالقی دارد.

   (0)
  • باسلام.
   این جهان حتمابایدخالقی داشته باشد.
   این همه نظمی که درجهان هستی وجود داردنشانه ی این است که این جهان خالقی دارد.
   باتشکر.

   (6)
  • حالا شما به ظاهر خداشناس ها چرا حول ورتونداشته این نوع شکل گیری پیدایش زمینه وتمام ش هم کار جاذبه بوده حالا شما چرا اصرار دارین که تأکید کنید خدا هست چه ربطی به بود و نبود خدا داشت نترسید خدای شما سر جاشه

   (0)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*