انجمن واردکنندگان خودرو با صدور بیانیه‌ای دلایل گرانی خودرو را تشریح کرد | گجت نیوز
آخرین مطالب
28
امروز
گرانی خودرو

انجمن واردکنندگان خودرو با صدور بیانیه‌ای دلایل گرانی خودرو را تشریح کرد

انجمن واردکنندگان خودرو با انتشار بیانیه‌ای در مورد اتفاقات اخیر بازار خودروی ایران توضیح داد و به تشریح دلایل گرانی خودرو پرداخت. در ادامه، متن کامل این بیانیه و توضیحات انجمن واردکنندگان خودرو را مشاهده می‌کنید.

انجمن واردکنندگان خودرو، تصمیم‌های غیر کارشناسی مسئولان و عرضه‌ی محدود خودرو از سوی شرکت‌های نمایندگی را از اصلی‌ترین دلایل به وجود آمدن شرایط فعلی و ایجاد فضای سوءاستفاده دلالان می‌داند. انجمن واردکنندگان که خود را به عنوان یک تشکل مردم‌نهاد معرفی می‌کند، به تازگی با انتشار یک بیانیه در مورد اتفاقات اخیر بازار و گرانی خودرو توضیحاتی را ارائه کرده است که در ادامه، متن کامل آن را مشاهده می‌کنید:

بیانیه انجمن واردکنندگان در مورد گرانی خودرو

انجمن واردکنندگان خودرو از جمله تشکل‌های مردم‌نهاد و برخاسته از هم‌اندیشی و هم‌افزایی در بخش خصوصی با رسالت دفاع از حقوق مشروع و قانونی واردکنندگان خودرو است که ضمن جلوگیری از تضییع حقوق مشتریان و ارائه مشورت به مسئولان در موضوع تخصصی واردات خودرو با حفظ مصالح نظام و اقتدار ملی تشکیل شده است.

متاسفانه در روزهای اخیر افزایش افسارگسیخته قیمت خودرو و از جمله خودروهای وارداتی موجب کدورت خاطر هم‌میهنان عزیز شده و هجمه سازمان یافته‌ای را علیه فعالان این حوزه اقتصادی رقم زده و مسئولیت این نابسامانی و گرانی خودرو را متوجه همکاران و اعضای این انجمن دانسته است. این در حالی است که اتفاقات اخیر نه به سود شرکت‌های واردکننده خودرو و حتی خودروسازان بوده و نه به سود مصرف کنندگانی که این روزها گرفتار این نابسامانی شده‌اند.

گرانی خودرو

بنا بر مستندات و شواهد موجود، اتخاذ تصمیم‌های غیر کارشناسی بدون استفاده از مشورت و نظر این انجمن طی ماه‌های پایانی سال 1395 مشکلات متعددی را در پی داشته که تبعات آن امروز دامن‌گیر بازار خودرو کشور شده است. حذف شرکت‌های غیر نمایندگی از گردونه واردات خودرو از یک سو و بستن سایت ثبت سفارش در خردادماه سال 1396 برای شرکت‌های نمایندگی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به مدت هفت ماه از مهم‌ترین تصمیمات خلق‌الساعه‌ای بود که ضربه مهلکی بر پیکره بازار خودرو وارد کرد.

در ادامه، افزایش تعداد اسقاط خودرو برای خودروهای وارداتی از چهار دستگاه به هشت دستگاه، افزایش استانداردهای خودرویی از 51 مورد به 85 مورد و جلوگیری از واردات خودروهای با ارزش بیش از 40 هزار دلار باعث تشدید فشارها بر بازار خودروهای وارداتی شد. به این تصمیمات غیر کارشناسانه می‌توان جلوگیری از واردات خودروهای دارای حجم موتور بیش از 2500 سی‌سی، افزایش نرخ ارز، عدم تخصیص ارز به خودروهای وارداتی، افزایش نرخ تعرفه واردات خودرو به طور متوسط تا 40 درصد، ایجاد موانع گمرکی در ترخیص کالا اعم از پیش پرداخت، عدم پذیرش ضمانت‌نامه بانکی و اخذ نقدی وجوه برای خروج خودرو از گمرکات، افزایش ارز مبنا برای محاسبه حقوق و عوارض دولتی از 3700 تومان به 4200 تومان به معنی افزایش 14 درصدی تعرفه و افزایش شدید هزینه‌های واردات بر اساس بودجه سال 1397 دولت را نیز می‌توان اضافه کرد که عملا واردات خودرو به کشور را در دو ماهه اول سال 1397 به کمتر از 3 هزار دستگاه تقلیل داده و این خود عامل موثری برای افزایش قیمت خودروهای وارداتی و کاهش 70 درصدی واردات نسبت به ماه‌های مشابه در سال قبل است.

بدیهی است که تصمیم‌های اتخاذ شده، نتیجه‌ای جز کاهش شدید عرضه و افزایش هزینه‌های شرکت‌های نمایندگی خودرو و متعاقبا مصرف‌کننده نهایی را در بر نداشته است. بنا بر تحقیقات علمی بین‌المللی، صرفا افزایش 20 درصدی تعرفه‌ها کافی است تا افزایش 70 درصدی شاخص قیمت مصرف کننده را شاهد باشیم. حال اوضاع فراهم شده از سوی دست اندرکاران امر نه تنها شرکت‌های عضو این انجمن را رو به سقوط کشانیده، بلکه موجبات نارضایتی مشتریان را فراهم کرده است.

گرانی خودرو

این در حالی است که عرضه محدود خودرو توسط شرکت‌های نمایندگی به علت عدم تامین موجودی کالا موجب فراهم آمدن فضای سوءاستفاده دلالان از وضعیت کنونی شده است. به نحوی که با هجمه به فروش‌های محدود شرکت‌های نمایندگی ضمن خرید محصول با قیمت مصوب نسبت به عرضه مجدد در بازار با قیمت‌های بیش از دو برابر قیمت نمایندگی اقدام می‌کنند. از آنجا که شرکت‌های نمایندگی به جهت حفظ اعتبار برند جهانی خود، عرضه محصولات را صرفا بر اساس قیمت‌های مصوب و تثبیت شده انجام می‌دهند، به هیچ وجه اتفاقات اخیر و فضای حاکم بر بازار خودرو را بر نمی‌تابند و آن را به مثابه آفت بازار خودروی ایران و از بین بردن اعتبار جهانی برندهای خودرویی در کشور به علت بی توجهی و بی تدبیری دست اندرکاران امر می‌دانند.

بنابراین ضمن تقبیح عمل افراد سودجو از شرایط به وجود آمده، از هموطنان عزیز تقاضا می‌شود ضمن تامل در خرید غیر ضرور خودرو تا تثبیت و شفافیت بازار، صرفا خودروی مورد نیاز خود را از طریق شرکت‌های نمایندگی و شبکه رسمی توزیع آن‌ها تهیه نمایند تا با توجه به قول مساعد دولت مبنی بر بررسی فوری مشکلات این حوزه از بازار که از نظر این انجمن به راحتی قابل حل است، مجددا عرضه متناسب با تقاضای بازار کما فی‌السابق صورت گرفته و ضمن حذف بازار سیاه پدید آمده، امکان خدمت‌رسانی به مردم ایران که شایسته و لایق بهترین‌ها در داشتن خودرویی ایمن، روزآمد و کم مصرف هستند را برای شرکت‌های نمایندگی واردات خودرو فراهم آورند.

۱۲ دیدگاه

 1. خب بخشی از این مشکلات مسببش خودمونیم چرا خریداری میکنیم کالایی رو که می دونیم بیخود گرون شده

  (1)
 2. زمانی شما تبعیض و رانت تو کشور نداری که به منظور وارد کردن یک خودرو خارجی، فقط کارت ملی ارائه بدی و با پرداخت گمرکی بتونی ماشین وارد کنی

  کاغذ بازی یعنی رانت و فساد

  با سپاس

  (11)
 3. اول گرونش میکنن بعد میان مثلا دلیل قانع کننده بدن
  مگ مهد کودکه
  ملت که خر نیستن

  (12)
 4. البته راس میگن اینا تقصیری ندارن

  (-7)
 5. الان کی جواب گو هست؟؟؟؟

  (4)
 6. همین مونده بگن این مشکلا پیش میاد جای نگرانی نیست نهایتش با خر این ور اون ور برید

  (7)
 7. بنا بر مستندات و شواهد موجود، اتخاذ تصمیم‌های غیر کارشناسی بدون استفاده از مشورت و نظر این انجمن طی ماه‌های پایانی سال 1395 مشکلات متعددی را در پی داشته که تبعات آن امروز دامن‌گیر بازار خودرو کشور شده است. حذف شرکت‌های غیر نمایندگی از گردونه واردات خودرو از یک سو و بستن سایت ثبت سفارش در خردادماه سال 1396 برای شرکت‌های نمایندگی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به مدت هفت ماه از مهم‌ترین تصمیمات خلق‌الساعه‌ای بود که ضربه مهلکی بر پیکره بازار خودرو وارد کرد.

  (0)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*