آخرین مطالب
14
امروز

موتزارت و شرودینگر ، سوار بر نور پیچ خورده بر بالای شهر وین پرواز کردند !

نور ییچ خورده، یکی از دستاوردهای بزرگ بشر در زمینه ی ارتباطات است.نور، بهترین راه ارتباطی بین زمین و ماهواره های در حال گردش است، اما آشفتگی اتمسفر، می تواند باعث خراب شدن سیگنال شود. نور پلاریزه(قطبیده) در برابر اثرات آشفتگی مقاومت می کند اما فوتون های پلاریزه  می توانند تنها یک بیت اطلاعات را حمل کنند. بنابراین محققان برای افزایش نرخ بیت، در جستجوی سایر ویژگی های نور هستند. یکی از این راه حل ها نور پیچ خورده است.

_78923749_light

در این فرآیند، زمانیکه نور در حال حرکت است جبهه ی موج آن حول یک محور مرکزی می چرخد. محدودیتی برای تعداد چرخش هر فوتون وجود ندارد، بنابراین  فوتون ها از نظر تئوری می توانند بدون هیچ محدودیتی اطلاعات را ذخیره کنند. اکنون، ماریو کرن، آنتون زلینگر و همکاران آنها در دانشگاه وین در اتریش فوتون هایی با چهار سطح پیچ خوردگی انتقال داده اند که به آنها توانایی انتقال ۴ بیت اطلاعات را می دهد.

آنها از تصویر دو  اتریشی برجسته و مشهور برای این آزمایش استفاده کردند: اروین شرودینگر: نابغه ی اتریشی خالق کوانتوم موجی و موتزارت، موسیق دان فوق ستاره ی اتریشی.

_78911617_pics

آنها ابتدا تصاویر موزارت ، شرودینگر و بولتزمن را دیجیتالی کرده و سپس این داده ها در نور لیزر پیچ خورده رمزگذاری کردند. سپس پرتو را از بالای یک برج راداری به یک دریافت کننده ی در فاصله ی ۳ کیلومتری انتقال دادند ( که این رکوردی برای انتقال نور پیچ خورده در هوای آزاد بود) پس از آن نرم افزار الگوهای نور و تصاویر رمزگذاری شده را خواند.

این یک دستاورد عظیم تکنولوژیکی است. جاناتان لیچ، که ماهیت نور پیچ خورده را در دانشگاه هریوت وات، در ادینبورگ انگلیس، مطالعه می کند گفت: « واقعاً فوق العاده است که محققان تواسته اند این تصاویر را از یک فضای آزاد، انتقال دهند». کلفتی موثر اتمسفر زمین، تنها حدود ۶ کیلومتر است، بنابراین، این دستاورد گام بزرگی در راستای استفاده ی نور پیچ خورده برای ارتباط با ماهواره هاست.

منبع: newscientist

درباره این نویسنده

ناهید سادات ریاحی ، زاده ی اردیبهشت ۶۹ و دانشجوی دکترای شیمی کوانتوم محاسباتی در دانشگاه شهید بهشتی است. او علاقمند به دنیای کوانتوم، تکنولوژی، فوتبال و موسیقی (رپ/راک) بوده و علاوه بر سردبیری دیپ لوک، به طراحی وب و نویسندگی در گجت نیوز، بیگ تم و ماهنامه جیبی GSM مشغول است. ( لینکدایناینستاگرام )

۸ دیدگاه

 1. ضمن عرض خسته نباشید جای خوشهالیه که اینجا از مقالات اشخاصی با تحصیلات شما استفاده میکنیم

  (0)
 2. واقعا موضوع جالبی بود، ممنون به خاطر مطالب فوق العاده ای که پست می کنین مخصوصا بخش فیزیک واقعا مقالات جالبی هستن

  (0)
 3. بسی جالب است ممنون

  (0)
 4. خیلی ممنون از زحمات شما خانم ریاحی. تهیه چنین مقالاتی آسان نیست و نیاز به وقت و تحقیق فراوان داره.

  (0)
 5. خيلي ممنون خانم ريحايي خيلي جالب بود
  فقط يه چيزي پس چي شد مقايسه ي مدل هاي نوت 4 :Cry:

  (0)
  • ناهید سادات ریاحی

   ممنونم دوست خوبم. فامیلی من ریاحی هستش! بله حتما تو فکرش هستم، البته اگه کمبود وقت اجازه بده، اما قول میدم ایشالا در هفته اینده، یه وقت برای نوشتن این مقاله بذارم

   (0)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*