تمدن سومر باستان

۲۰ واقعیت شگفت انگیز که باید در مورد تمدن سومر باستان بدانید!

بسیاری از دانشمندان بر این باورند که تمدنی که امروزه آن را می‌شناسیم، از سومر باستان آغاز شده است. تمدن سومر باستان ، قدیمی‌ترین و اسرارآمیزترین پیشینه‌ی تاریخی را در میان تمدن‌های شکل گرفته بر روی زمین داراست. سومر، اولین تمدن شهری در جنوب بین النهرین (جنونب عراق امروزی) بود که در این مطلب، به بررسی ۲۰ واقعیت جالب توجه در مورد آن خواهیم پرداخت.

تعریف “فرهنگ” ، از تمدن سومر باستان آغاز شد!

زبان سومری، از نظر “زبان‌شناسی” با تمامی زبان‌های هم دوره‌ی خود متفاوت بوده است؛ از این رو بسیاری از مردم بر این باورند که “همه چیز” از سومر آغاز گردیده؛ چرا که سومریان باستان، دارای پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در زمینه هنر، معماری، پزشکی، ریاضیات، نجوم و … بوده‌اند که کسب اطلاع از آنان ما را شگفت زده خواهد کرد!

۱- سومر، اولین تمدن شهری شکل گرفته بر روی کره زمین است. بسیاری از باستان‌شناسان بر این باورند که اولین تمدن سیاره ما، اولین بار در بین النهرین (عراق امروزی) شکل گرفته است.

تمدن سومر باستان

۲- به گفته محققان، قدمت متون و کتیبه‌های کشف شده در سومر، به حدود ۳۳۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بازگشته و به شهرهای اوروک (Uruk) و جمده النصر (Jemdet Nasr) تعلق دارد.

۳- باستان شناسان، بر این باورند که تمدن “سومر” به طور رسمی در حدود ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح شکل گرفته باشد.

تمدن سومر باستان

۴- خط میخی، به عنوان اولین سیستم‌ نوشتاری اختراع شده بر روی زمین شناخته می‌شود. بر اساس اطلاعات موجود، خط میخی، در اواخر چهارمین هزاره‌ی پیش از میلاد، توسط سومریان ابداع شده و زبان نوشتاری پیش از آن، برگرفته از زبان‌های اکدی، ابلایی، ایلامی، هیتی، لووی، حتی، هوریان و اورارتو بوده است. این نوشتار، از خط میخی اوگاریتی و خط میخی فارسی باستان الهام‌گیری شده و به تدریج، با الفبای فنیقی در طول امپراتوری نئو-آشوری جایگزین شد.

۵- بر اساس اطلاعات موجود، خط میخی از ابتدای توسعه، به مدت ۳۰۰۰ هزار سال مورد استفاده قرار گرفته است. قدمت کاربرد آن به ۳۴ قرن قبل از میلاد مسیح، تا قرن دوم میلادی بازمی‌گردد.

۶- لازم به ذکر است که سخن‌گویان مذهبی، برای اولین بار در میان سومریان باستان آمده تا مردم باورهای دینی آنان را با استفاده از سیستم نوشتاری خود ضبط کنند.

تمدن سومر باستان

۷- علاوه بر یک سیستم گفتاری و نوشتاری بسیار پیشرفته، این فرهنگ باستانی در طول تاریخ چند هزار ساله‌ی خود موفق به توسعه بسیاری از مهارت‌های چشم‌گیر در زمینه معماری شد. از سایر دستاوردهای شگفت‌آور تمدن سومر باستان ، می‌توان به پیشرفت‌های قابل ملاحظه در زمینه هنر، دانش پیچیده‌ی ریاضیات، نجوم و سایر علوم اشاره کرد.

۸- سومریان باستان، در حدود ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، یک سیستم پیچیده را برای حساب و اندازه‌گیری اختراع کردند. این دستاورد، در نهایت منجر به پیشرفت‌های اساسی در زمینه‌های مختلفی همچون محاسبات ریاضی، هندسه و جبر شد.

۹- تمدن سومر باستان ، یک فرهنگ مذهبی بسیار پیچیده را در زمین شکل داده بود. در طول تاریخ فرهنگ چند هزار ساله‌ی سومریان و بنابر شواهد بر جای مانده از کتبیه‌های آن‌ها، هر شهر در سومر باستان، توسط یک خدای به خصوص محافظت می‌شد. با توجه به اطلاعات موجود، در این دوران تاریخی، خدایان و انسان‌ها همراه با یکدیگر بر روی زمین زندگی می‌کردند.

تمدن سومر باستان

۱۰- یکی از جذاب‌ترین ساختارهای معماری این منطقه، زیگورات (Ziggurat of Ur) است. این سازه‌ی باستانی، در شهر Ur (شهر ناصریه عراق امروزی) ساخته شد و قدمت آن به ۲۱ قرن پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد. البته زیگورات در ۶ قرن پیش از میلاد مسیح، شروع به فرو ریختن کرد، اما به دستور پادشاه نبونعید (King Nabonidus) بازسازی شد.

تمدن سومر باستان

۱۱- یکی از بزرگ‌ترین شهرهای تمدن سومر باستان ، Uruk نام داشت. به گفته‌ی محققین، این شهر باستانی در زمان اوج خود، ۸۰ هزار نفر جمعیت داشت. نکته جالب اینکه در آن دوران، جمعیت کل سومر باستان بین ۸۰۰ هزار تا ۱.۵ میلیون نفر بوده و جمعیت کل کره زمین، برابر با ۲۷ میلیون نفر تخمین زده شده است.

۱۲- یکی از قدیمی‌ترین داستان‌های خلقت انسان، بر روی کتیبه‌ای با قدمت ۵ هزار پیش از میلاد مسیح، در شهر باستانی نیپور (Nippur) کشف شده است. داستانی تحت عنوان پیدایش اریدو (The Eridu Genesis) که از خلقت جهان و حتی طوفان نوح در آن سخن به میان آمده است.

۱۳- با توجه به اطلاعات موجود در افسانه‌ها کتبیه‌های سومر باستان، در ابتدا “خدایا انسان‌نما” بر روی زمین حکومت می‌کردند. جالب توجه است که مشابه با همین حکایت را در متون قدیمی مصر باستان نیز می‌توان یافت.

۱۴- متون کشف شده در سومر باستان، شامل نوشته‌هایی شخصی، نامه‌های اداری، معاملات، رسید، قوانین، دستورات مذهبی، سحر و جادو، متون علمی شامل ریاضیات، نجوم و … بود.

۱۵- در قرن نوزدهم میلادی، یکی از قدیمی‌ترین کتبیه‌های باستانی سومر، از کتابخانه‌ی زیرزمینی پادشاه آشوربانیپال در نینوا کشف شد. طبق نظر محققان، سومریان باستان در حدود ۵ هزار سال پیش، به مطالعه اثرات برخورد یک سیارک از نوع آتن پرداخته‌اند!

۱۶- فهرست پادشاهان سومری، یکی از جذاب‌ترین اکتشافات باستان‌شناسی از تمدن سومر باستان بوده و اسامی کامل پادشاهان سومر و محل دقیق حکومت آنان را در خود جای داده است. یکی از جزئیات جالب در مورد فهرست مذکور، این است که تعداد ۸ پادشاه سومری، حدود ۲۴۱,۲۰۰ سال، از زمان رانده شدن پادشاهی از بهشت بر زمین، بر کل سیاره حکومت کرده‌اند!

تمدن سومر باستان

۱۷- شهر اِریدو (Eridug) قدیمی‌ترین شهر کره زمین و اولین سکونتگاه سومریان باستان بوده است. پس از رانده شدن پادشاهی از بهشت به کره زمین، اولین پادشاه سومری در شهر اریدو، Alulim نام داشت. او در حدود ۲۸ هزار و ۸۰۰ سال حکومت کرد! Alaljar به عنوان پادشاه بعدی، ۳۶ هزار سال حاکمیت را بر عهده داشت و دو پادشاه بعدی در مجموع ۶۴ هزار و ۸۰۰ سال در زمین به حکومت پرداختند. در واقع لیست پادشاهان سومری، مربوط به دورانی‌ست که خدایان همراه با انسان‌ها در زمین زندگی می‌کردند.

۱۸- سومریان باستان، از آنوناکی هم صحبت می‌کنند! آنوناکی به عنوان گروهی از خدایان در چندین فرهنگ باستانی از جمله سومری، اکدی، آشوری و بابلی حضور داشته است.

۱۹- آنوناکی‌ها، به عنوان یکی از بحث‌برانگیز‌ترین موضوعات داغ و جذاب در میان مردم سراسر جهان شناخته می‌شود. میلیون‌ها نفر از سراسر جهان بر این باور هستند که آنوناکی‌ها، خالقین نسل انسان بوده و در واقع خدایانی با ساختار گوشت و خون هستند که در گذشته‌ای دور در زمین حضور یافته‌اند.

تمدن سومر باستان

۲۰- سومریان خدایان متعددی را پرستش می‌کردند که از جمله آنان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آنو (Anu): صاحب بهشت و خدای اصلی

انلیل (Enlil): خدای هوا

انکی (Enki): خدای دانش

ارشکیگال (Ereshkigal): فرشته‌ای از عالم اموات

اینانا (Inanna): خدای نبردها

نامو (Nammu) – ننهورساج (Ninhursag) – نانا (Nanna): خدایان ماه

اوتا (Utu): خدای خورشید

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲۹ دیدگاه

 1. آنچه امروز در حال بحث و جدل و تبادل نظر و اندیشه در موردش هستیم مربوط به هزاران سال پیش است اگر ما باقیمانده آن مردمان هستیم چه نیازی به بحث و جدل است و متاسفانه هرچه از گذشته این سرزمین و آثار باستانی باقیمانده برای ما تشریح شده توسط ۱۰ تا ۲۰ نفر از باستانشنانی است که متاسفانه همه یهودی هستند و سامی تبار!! همه این افتخارات جز برای پز دادن هیچ مشکلی از زندگی ما را حل نمی‌کند آنطور که می‌گویند و همه ما شنیده ایم ۱۲۴ هزار پیامبر آمدند و رفتند تا رسید به حضرت پیامبر اکرم و آنچه در کتاب مقدس و قرآن آمده حضرت محمد آخرین پیامبر و قرآن آخرین کتاب است بنابراین تمام این بحث ها را کنار بگذاریم و کامل ترین کتاب و کامل ترین برنامه زندگی انسان را اسلام بدانیم و برای ‌‌شناختن آن تلاش کنیم که این تنها راه نجات و سعادت ما و همه بشریت است

 2. با دیدن هکاکی های تخت جمشید و نگاه کردن به هکاکی های سومزیان یاد جمله ی سرمایه از تو کار از من افتادم اینجا همه چی شبیه به هکاکی های سومریانه دقت کنید

 3. وقتی به عکسای روی درو دیوار تخت جمشید نگاه میکنی ساد جمله سرمایه ازتو کار از من میفتم،چون با دیدن هکاکی های سومریان رو دیواره ها‌متوجه قانون کپی رایت در زمان ما قبل مسیح افتادم ودستمو گذاشتم زیر فکم و تو فکر فرو رفتم با این کاراشون چیو میخواستن ثابت کنن…

 4. تمدن تمدن‌های شناخته شده اولیه (که به لفظ سنتی تعریف شده‌اند) اولین تمدن تاریخ جهان در جیرفت جنوب استان کرمان قرار دارد(تمدن ارته) گوبکلی‌تپه (به کردی: Girê Navokê) (به ترکی استانبولی: Göbeklitepe) با قدمت ۱۲ هزار سال قبل از میلاد در استان شانلی‌اورفه کردستان ترکیه و نزدیکی مرز سوریه قرار دارد این تپه به‌عنوان دیرینه‌ترین مکان پرستش و رسوم دینی شمرده می‌شود، که تاریخ دوازده‌هزارسالهٔ آن گواهی یافتن اولین مکانی است که بشر در آن به تعداد زیادی زیسته‌است. این اثر تاریخی، باید کار گروه عظیمی انسان در آن منطقه باشد.

  قدیمی‌ترین خرسنگ‌های کشف شده در گوبکلی تپه قرار دارد. این خرسنگ که قدمتش به دوران نوسنگی پیش از سفال آمی‌رسد از بیست دایره تشکیل شده که در کل شامل دویست ستون سنگی به ارتفاع تقریبی شش متر هستند.کاربرد این خرسنگ‌ها معلوم نیست اما نظریه غالب بر این است که کسی در پیرامون آن سکونت نداشته و صرفاً به منظور پرستش ساخته شده‌است.

  اما اینها همه تمدنهای اولیه هستند .
  اولین مکان شکل کیری تمدن به صورت رسمی تمدن سومری است وبعد مصر و سپس دره سند.

 5. دوستانی که حرف از تمدن ایرانی میزنن
  یه چیز رو مشخص کنن

  منظورشون از تمدن ایرانی
  منطقه جغرافیاییه
  مهاجرت مردم اهل مناطق شمالی که مشهور شدن به آریایی
  یا همان اقوام بومی مناطقی مثل سیستان؟

  چون منطقه جغرافیایی ملاک صحیحی نیست چرا که تمدن توسط مردم و اقوام ساخته میشن نه چیزی به اسم فلات ایران که این نامگذاری هم متاخر از خیلی تمدن های باستانی بین النهرین هست
  و نکته قابل توجه اینه که تمدن های بین النهرین همه شون قبل از مهاجرت قوم آریایی بودن پس تا اون وقت ایران و تمدن ایرانی شکل نگرفته بوده
  اگر منظورتون اقوام بومی مثل منطقه سیستان هست که اونا مشهور به ایرانی نبودن چون اسم ایرانی تابع مهاجرت قوم آریاییه و همچنین بنا بر نقل برخی تواریخ مهاجرت بلکه هجوم قوم آریایی باعث از بین رفتن و مهاجرت اقوام بومی شد

 6. من نمیدونم یه سریا چه علاقه ای دارن نژاد اریایشونو بکشن پایینو با اینکه دارن میبینن چه تمدن شگفت انگیز و طولانی مدتی داشتیم باز بگن ایران باستان هیچی نبوده اینا همش زایده ی ذهنای خلاقمونه…درکتون نمیکنم…هرکسیم که با ایرانی بودنش مشکلی داره میتونه بقچشو برداره تشریف ببره یجا که هیچی از تمدن نمیدونن…لیاقت ایرانی بودن ندارن خیلیا….متاسفم واسه بعضی ها که این چیزارو نژاد پرستی میدونن…

  • آخه درست میگن ما اصلا آریایی نیستیم وقتی نیستیم چرا هی به خودمون دروغ بگیم در ضمن آریایی ها وحشیان شمالی بودن و پیش از ورودشون به ایران ما تمدن بسیار غنی داشتیم

 7. ببخشید کارو باید کور بخونید. با سپاس.

 8. من خودم یک آشوری هستم همه این گفته ها واقعیت داره ولی متأسفانه دارن تاریخ ما و سومر و بابل را به نام هغامنشیان به گوش مردم میرسانند و این این درست نیست ، گجت نیوز یک سایت عالی هستش ممنون از مسئولینش

  • آقای آشوری شما اگه تمدن داشتین الان دربدر این کشور و اون خاک نبودین خوبه خودتون دارین میگین تمدن!تمدن یعنی چیزیکه مانده نه شما یه وجب خاک برای خودتون تو جغرافیای سیاسی جهان ندارین،،آره ارامنه هم از بدو تاریخ بودن ولی کو افتخار؟همیشه زیر سلطه اینو اون،مصر هم تمدن داشت چند هزار سال ولی الان رسما یه کشور عربیه با زبان عربی نه مصری خودشون!!!در ضمن جالبه که تو نظرات خودتونم مدام خودتون اعتراف میکنین که بودن!خب معلومه که بودن ولی الان نیستن چون یکی مثل فردوسی نداشتن که زبانشونو نجات بده ،،چیزی ارزش نگه داری داره که در طول زمان بر اثر ملایمات و ناملایمات باقی بمونه نه چیزی که دیگه رفته،،خوشم میاد بعضی اونقدر اپرتن که فقط گل به خودی میزنن گلهایی هم که میزنن به حساب تیم حریف میزارن البته شایدم بی تقصیرن بالاخره یکی اصالت داره یکی هم ازش محروم!!!!

 9. به نظر من همینطور که در کلی مسائل پیشرفت داشت ، پیشرفت خوبی هم در آبکی جات و نئشگی جات داشتن ، توهم میزدن در حد خدایان خخخخ ، اینکه اینارو اون موقع روی این سنگ زده بدجوری شیشه زده بوده قفل کرده بود روش کم نزاشته لامصب از خالی بندی

 10. شهر سیلک در منطقه ی کاشان امروز شش هزار سال پیش سیستم دفع فاضلاب داشته. یعنی هزار سال قبل از سومر. شهر سوخته در سیستان دو هزار سال قبل از خط میخی زبان و الفبای مخصوص خودش رو داشته.
  دانشگاه های غربی که یه زمان مدعی بودن تمدن میانرودان
  یا سومر اولین تمدنه حالا حرفشون رو پس گرفتن، ولی جالب اینجاست که حکومت و جدایی طلبها در یک چیز مشترکن و اون انکار تاریخ یازده هزار ساله ی شهر نشینی در فلات ایرانه.
  طالبان و القاعده و داعش و مستشرقین ممکنه تونسته باشن بخش زیادی از آثار باستانی رو نابود یا سرقت کنن، اما علم ژنتیک ثابت کرده که تغییرات ژنتیک ناشی از کشاورزی و تغییر غذایی یازده هزار سال پیش درست در منطقه ی کاشان تا کرمان و سیستان تثبیت شده که یعنی چند هزار سال قبل از اون شروع شده و در این دوره همه گیری این تغییر ژنتیکی رخ داده. این مناطق حتی امروز هم جزو ایران محسوب میشن.
  خبر بد برای دشمنان ایران اینه که با یه آزمایش ژنتیک میشه ثابت کرد که تمدن در ایران شکل گرفته و بدخواهان ایران همشون این ژنها رو دارن و هر چه هم زور بزنن قابل تغییر نیست؛ مگر اینکه ثابت کنن انسان نیستن که در اونصورت میشه تف سربالا و میفته روی صورت خودشون.
  ها ها ها

 11. اصلاحیه : خط ۲
  ” تمدن بزرگ و طولانی سومر و تمدنهای پیشینی مثل اون”
  با عرض معذرت ، تقصیر این تایپ هوشمند گوشیه که یه چیزی تایپ میکنی و اون یک چیز دیگه رو جایگزین میکنه .

 12. تمدن بسیار بزرگ و طولانی سومر و تمدنهای پیش از اون (( مانند آشور و ایلام و اورارتو و ماننا و . . .)) ، بسیار قدیمیتر و باستانی تر از تشکیل کشور ایران هستند . عجیبه که بعضیا همه افتخارات و کشفیات و تمدن و خلاصه همه چیز رو میخان منتسب به ایران و ایرانی بدونند . گویا کتابهای درسی مدرسه و مورخین متعصب و عمدتاً یهودی خوب تونستند ملتو شستشوی مغزی بدن .

 13. چرا هر وقت یه جا صحبت از تاریخ میشه یه عده ایرانی میان و میگن پس تاریخ ما چی شد؟؟
  بابا دست بر دارین با این تاریح جعلیتون!

 14. لازم بذکراست این تمدن قبل از اینکه ایرانی وجود داشتهباشد وایران وامدار این تمدن است و نژاد آنها سامی بود ولی ما متأسفانه چشمهایمان را تعصب کور کردهاست

  • تتمه فرمایش شما : اقوام سامی که بعدها تمدنهای عظیم اکد و بابل را ایجاد کردن و همچنین عیلامیان ایرانی(نه آریایی!) غیر سامی , مدیون تمدن سومر هستند و مهاجرین نیمه وحشی هند اروپایی زبان بعدی( همان آریاییها) هم مدیون تمدن عظیم عیلامی هستند.تمدن منطقه ایران ربطی به آریاییها نداره و سه هزار سال قبلتر از ورود (هجوم) هند اروپایی زبانها, ایران متمدن و صاحب خط و کتابت بود.

 15. به تشابه حجاری ها و تشابه شکلها و حتی صورتها با مجسمه ها و حجاریهای ایران باستان و تخت جمشید و پاسارگاد توجه کنید متوجه این میشید که ایران مهد تمام مدنیتهای باستان و نقطه مشترک اونهاست
  ایران همیشه پاینده باشه……

 16. همه این تمدنها که نامبرده شد در فلات ایران قرار دارن و روزی جزو ایران بودن …..
  متاسفانه به امروز کشورها نگاه میکنن اما از گذشته های دور که تمدنهای بابل و لیدی و سومر و آشور و ایلام وآکد و…. که در جغرافیای ایران بودن نامی نمیارن…
  این نتیجه حذف تاریخ ایران باستان از کتابهای درسیه…..

 17. اینو یادتون رفت
  کریتوس: خدای حنگ D:

 18. ازین چیزا برای تمدن ایران وجود نداره؟؟؟؟؟؟///