پدر تمام بمب های روسیه 4 برابر قوی‌تر از مادر تمام بمب های آمریکا
آخرین مطالب
0
امروز
پدر تمام بمب های روسیه

پدر تمام بمب های روسیه 4 برابر قوی‌تر از مادر تمام بمب های آمریکاست!

چندی پیش آمریکایی‌ها، بزرگ‌‌ترین بمب غیر هسته‌ای دنیا را در ولایت ننگرهار افغانستان آزمایش کردند. این بمب عظیم که به مادر تمام بمب‌ های جهان (Mother of All Bombs) معروف شده، حدود یازده تن TNT را درون خود دارد. در سوی مقابل، رقیب آمریکایی‌ها یعنی روسیه‌ای‌ها ادعا می‌کند که قوی‌ترین بمب جهان را در اختیار دارند. در این مطلب، مقایسه کوتاهی را بین این دو بمب انجام خواهیم داد تا ببینیم پدر تمام بمب های روسیه (Father of All Bombs) قوی تر است یا مادر تمام بمب های آمریکا؟

روز 13 آوریل، خبری منتشر شد مبنی بر این که ارتش آمریکا به دستور دونالد ترامپ، یکی از مخفی‌گاه‌های گروه تروریستی داعش را در ولایت ننگرهار افغانستان در نزدیکی مرز پاکستان، با یک بمب عظیم مورد هدف قرار داده است. این بمب که به نام مادر تمام بمب ها معرفی شده، تاکنون در هیچ جنگ دیگری مورد استفاده قرار نگرفته بود و در اولین انفجار خود موجب کشته شدن 36 تن از اعضای داعش شد. البته این بمب عظیم غیر هسته‌ای، یک بار در سال 2003 در ایالت فلوریدای آمریکا مورد آزمایش قرار گرفته بود.

پدر تمام بمب های روسیه

مادر تمام بمب های آمریکا

پس از این حمله، روس‌ها به عنوان رقیب همیشگی آمریکایی‌ها ادعا کردند که آن‌ها قوی‌ترین بمب جهان را در اختیار دارند. گفته شده که مادر تمام بمب های جهان (MOAB)، قدرت انفجاری معادل 11 تن TNT دارد. در همین حال، خبرگزاری اسپوتنیک روسیه اعلام کرد که پدر تمام بمب های جهان (FOAB) چهار برابر قوی‌تر از بمب آمریکایی‌هاست و قدرت انفجار آن معادل 44 تن TNT است. پدر تمام بمب های روسیه در سال 2007 با موفقیت آزمایش شد و با وجود آن که سبک‌تر از مادر تمام بمب های جهان است، اما قدرت انفجار بسیار بیشتری دارد.

پدر تمام بمب های روسیه

پدر تمام بمب های روسیه

مادر تمام بمب های آمریکایی‌ها در سال 2003 ساخته شده و حدود یک متر پیش از اصابت به زمین منفجر می‌شود و همه چیز را در اطراف خود نابود می‌کند. وزارت دفاع آمریکا، حتی فیلم پرتاب این بمب بر روی مواضع داعش در ننگرهار افغانستان را منتشر کرده و مراحل انفجار آن را به نمایش گذاشت. در جریان این حمله، 36 تن از اعضای گروه تروریستی داعش کشته شدند اما آماری از تلفات غیر نظامیان منتشر نشد.

پدر تمام بمب های روسیه

آزمایش پدر تمام بمب ها

ژنرال الکساندر روشکین (Alexander Rushkin)، معاون رئیس ستاد ارتش روسیه در این باره اظهار کرد که پدر تمام بمب های روسیه (FOAB)، وزن کمتر و ابعاد کوچک‌تری از مادر بمب های آمریکا دارد اما به این دلیل که درجه حرارت مرکز انفجار آن دو برابر بمب آمریکایی‌هاست، قدرت تخریبی آن 4 برابر این بمب خواهد بود.

پدر تمام بمب های روسیه

مادر تمام بمب ها

مقایسه کلی پدر تمام بمب های روسیه و مادر تمام بمب های آمریکا

بمب مادر تمام بمب ها پدر تمام بمب ها
جرم 8.2 تن 7.1 تن
معادل تی ان تی 11 تن 44 تن
شعاع انفجار 150 متر 300 متر
هدایت Glonass INS/GPS

۲ دیدگاه

  1. فک کنم هدایت رو عوضی نوشتید
    روسیه گلوناس هست و آمریکا جی پس اس

    (4)
  2. هر چی باشه پدره بزرگ خانوادس

    (10)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*