آخرین مطالب
0
امروز
وابستگی به گوشی

وابستگی به گوشی موبایل در شما چقدر است؟

وابستگی به گوشی موبایل عادتی بسیار بد بوده و در برخی افراد، زندگی عادی و روزمره را به طور کامل مختل می‌کند. اعتیاد به گوشی موبایل در برخی کاربران به حدی رسیده که کنار گذاشتن آن دیگر کار ساده‌ای نیست. این افراد باید به فکر ترک اعتیاد به موبایل باشند.

بر اساس یک ارزیابی شرکت Dscout در سال 2016، نتایج جالبی درباره عادت به استفاده از گوشی در کاربران سراسر جهان به دست آمد. طبق این بررسی، کاربران گوشی های هوشمند به طور متوسط روزانه 2617 مرتبه نمایشگر گوشی خود را لمس می‌کنند. آن‌ها طی روز 2.4 ساعت را به استفاده از گوشی هوشمندشان می‌گذرانند. این میزان در کاربران دارای مصرف بالا به 3.8 ساعت در هر روز است.

اما این اعداد نشان‌دهنده موضوع خاصی نیستند. امروزه تقریبا بخش عظیمی از کارها و مخصوصا ارتباطات به وسیله گوشی های هوشمند انجام می‌شوند و همین موضوع، زمان در دست گرفتن آن‌ها را افزایش می‌دهد. نکته اینجاست که استفاده برای چندین ساعت از این دستگا‌ه‌ها در طول روز طی چندین سال، آیا اکنون به وابستگی به گوشی منجر شده است؟

وابستگی به گوشی

طی چندین تصویر، بررسی ابتلا به نوموفوبیا ممکن شده است. افراد دچار به این مشکل، حین دور بودن از گوشی خود رنج می‌برند. آیا زمانی که میزان شارژ باتری دستگاه شدیدا کاهش پیدا کرده و به حدود 15 درصد می‌رسد احساس اضطراب می‌کنید؟ آیا در زمان کاهش پیدا کردن سرعت شبکه وای فای و یا از بین رفتن اتصال به اینترنت به طور کامل، به جای صبر کردن، دائما وضعیت را برای بازگشت به حالت عادی چک می‌کنید؟ بسته به نحوه پاسخ‌دهی به این سوالات، می‌توان میزان وابستگی به گوشی را در شما ارزیابی کرد.

وابستگی به گوشی

یکی دیگر از نشانه‌های وابستگی به گوشی چک کردن شبکه‌های اجتماعی در زمان بیرون بودن با دوستان است. استفاده از گوشی در شب و پیش از خواب، تلاش برای چک کردن پیام حین حرکت و از همه مهمتر، مورد سرزنش قرار گرفتن توسط دیگران به خاطر استفاده از گوشی می‌توانند نشانه‌هایی از اعتیاد به گوشی باشند.

وابستگی به گوشی

وابستگی به گوشی نشانه‌های کاملا مشخصی دارد

اما چطور می‌توان از شر وابستگی به گوشی خلاص شد؟ در چند عکس دیگر، توصیه‌هایی برای ترک اعتیاد به گوشی موبایل مطرح شده است. یکی از مهمترین توصیه‌ها برای افراد دارای اعتیاد شدید این است که به جای واژه «نمی‌توانم»، از واژه «نمی‌کنم» استفاده کنند. آن‌ها باید دائما عهدی که به خود بسته‌اند را به یاد آورده و در هر ساعت، تنها یک مرتبه گوشی موبایلشان را چک کنند.

اگر با این کار تمرکز خود را از دست داده و دائما در فکر گوشی خود هستید، می‌توانید فاصله بین بازه‌های زمانی را در ابتدا کمتر کنید. به عنوان نمونه در ابتدا خود را به استفاده از گوشی در هر ربع ساعت برای یک مرتبه ملزم کنید. سپس این بازه را به نیم ساعت افزایش داده و رفته رفته فاصله زمانی بین دو مرتبه چک کردن گوشی را بیشتر کنید.

وابستگی به گوشی

کاربران معتاد به استفاده از گوشی، اغلب تنها از چند اپلیکیشن مخصوص به طور مکرر استفاده می‌کنند. یکی از توصیه‌های کاربردی این است که اپلیکیشن‌های دارای استفاده فراوان را در محلی دور از دسترس درون رابط کاربری قرار دهید. به این ترتیب انگشتان دست نمی‌توانند با تکرار ژست‌های ثابت و همیشگی، به اپلیکیشن‌های مورد نظر دست پیدا کنند. نباید به هیچ عنوان این دسته از برنامه‌ها شامل اپلیکیشن‌های شبکه‌های اجتماعی را در صفحه خانه قرار بدهید.

در زمان بیرون بودن با دوستان، از با هم بودن لذت برده و گوشی را در کنار دست خود نگذارید. این موضوع در ذهن شما، توانایی برای عدم استفاده از گوشی و نیازمند نبودن به آن را تلقین خواهد کرد.

وابستگی به گوشی

اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی، علت اصلی وابستگی به گوشی است

یکی از اصلی‌ترین دلایل وابستگی به گوشی ، اعتیاد ما به شبکه‌های اجتماعی است. اگر دوستی با شما کار واجب داشته باشد، از طریق تماس تلفنی و یا ارسال پیامک با شما در ارتباط خواهد بود، پس دلیلی برای چک کردن مداوم پیام‌های دریافتی و همچنین نوتیفیکیشن‌ها در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های موبایل وجود ندارد. به بخش تنظیمات دستگاه رفته و امکان ارسال نوتیفیکیشن‌ توسط آن‌ها را غیر فعال کنید. اگر اعتیاد شدیدی به شبکه‌های اجتماعی پیدا کرده‌اید، برای بازگشت به زندگی عادی، اپلیکیشن‌های آن را از گوشی هوشمندتان حذف کرده و به وسیله مرورگر وب به شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام، فیس بوک و توییتر سر بزنید.

برای کنار گذاشتن وابستگی به گوشی از دیگر گجت‌ها همچون رادیو و یا دستگاه پخش موسیقی استفاده کنید. فراموش نکنید عادت (بد) باید با یک عادت (خوب) جایگزین شود. پس برای ترک وابستگی به گوشی باید آن را با رفتاری دیگر جایگزین کنیم. کتاب خواندن می‌تواند بهترین گزینه باشد!

۴ دیدگاه

  1. من که فقط یه ساده دارم بیشتر کارامو با کامپیوتر انجام میدم تلگرام و اینستاگرامم رو کامپیوتره که گاهی وقتا ممکنه چک کنم در نتیجه 0 درصد

    (0)
  2. بستگی به گوشیشم داره
    ان رویدی باشه ادم ۳ سوت کلافه میشه میزاره اونور من ۳ سال پیش واسه تنوع یه سونی خریدم ۲ ساعت باهاش کار نکردم همیشه خاموشه ولی ایفون ها و ایپد هام همیشه وسلن بهم

    (-3)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*