آخرین مطالب
0
امروز
کارگران کارخانه اپل

کارگران کارخانه اپل در چین از وضعیت نامطلوب کاری خود شکایت دارند

بلومبرگ و China Labour Watch (به اختصار CLW) از شرایط کاری نامطلوب کارگران کارخانه اپل خبر دادند. این افراد در Catcher Technology مشغول بوده و همواره در معرض مواد سمی هستند.

بلومبرگ و CLW با انتشار گزارش‌هایی جدید، به تشریح وضعیت دشوار و شرایط کاری نامطلوب کارگران کارخانه اپل در شهر کوچک ساکیان پرداختند. Catcher یکی از شرکای بسیار مهم اپل است که مسئولیت مونتاژ و تولید قاب بسیاری از محصولات این کمپانی بزرگ را بر عهده دارد.

مطابق با گزارش‌ها، کارگران اغلب با مواد شیمیایی که برای بدن انسان ضرر دارند در تماس بوده و بیشتر زمان‌ها تجهیزات کافی در اختیار آنها قرار نمی‌گیرد.

تحقیقات CLW بیشتر روی کارخانه‌ای در ساکیان متمرکز شده است، شهری کوچک در نزدیکی شانگهای که تنها شش ساعت با آن فاصله داشته و به نظر می‌رسد مشکلات موجود از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی فراتر است.

گفته می‌شود کارگران کارخانه اپل ، شش روز در هفته و روزانه ده ساعت کار می‌کنند که این فعالیت، بدون داشتن تجهیزات کافی یا آموزش‌های مناسب انجام می‌شود.

در مصاحبه‌های متعدد با بلومبرگ، جایی که افراد به خاطر ترس از پیامدهای آن درخواست کرده‌اند که نام‌شان فاش نشود، تعدادی از کارگران در رابطه با مشکلات ایمنی و نداشتن اطلاعات کافی در مورد مواد و ماشین‌هایی که با آنها کار می‌کنند، ابراز نگرانی کرده‌اند.

کارگران کارخانه اپل

مسیر عبوری بیرون کارخانه که در آن، فاضلاب و کف سفید همراه با مواد شیمیایی در حال سرریز شدن هستند

تحقیقات CLW نشان می‌دهد کارکنان جدید به صورت میانگین در حدود 4 ساعت آموزش می‌بینند؛ در حالی که مدیران Catcher می‌گویند آموزش‌ها نباید کمتر از حداقل 24 ساعت باشد.

در این گزارش حتی به مواردی اشاره شده که مربی مربوطه، با صدایی بلند جواب آزمون‌های مورد نیاز را برای کارگران اعلام می‌کرده است. به علاوه، برخی افراد هم به بلومبرگ گفته‌اند که از آنها خواسته می‌شد برگه‌هایی که نشان می‌داد آنها دوره کامل را گذرانده‌اند را امضا کنند؛ در حالی که آموزش کامل داده نشده نبود.

ظاهرا Catcher رویکردهای استاندارد را به وضوح بیان نمی‌کند و کارگران کارخانه اپل به بلومبرگ گفته‌اند که در واقع آنها از نحوه بهترین استفاده از ماشین‌های پیچیده برای صیقل دادن قاب‌های آیفون، آیپد، مک بوک و دیگر محصولات بی‌خبر هستند. حتی دو نفر از کارمندان گفتند که آنها “تا داشتن عملکرد مناسب در یک ماه اول”، گوش‌گیر یا وسیله‌ای که از آسیب دیدن گوش آنها جلوگیری کند را دریافت نکرده‌اند. Catcher نیز روزی یک‌مرتبه، فقط یک ماسک صورت کربن اکتیو که البته کیفیتی پایینی هم دارد را در اختیار کارگران قرار می‌دهد تا در برابر گرد و غبار، دود و ذرات شیمیایی کوچک آنها را ایمن سازد.

به نظر می‌رسد سرپرستان “تنها زمانی که در انتظار بازرسی هستند”، ماسک‌های با استاندارد بالاتر 3M را در اختیار افراد قرار می‌دهند؛ حتی در شرایطی که پوشیدن آنها به خاطر وجود دمای بالا، کار دشواری باشد.

کارگران کارخانه اپل

فاضلاب‌هایی که از لوله‌های زیرزمینی به داخل پیاده‌روها بیرون می‌زند

موجودی دستکش‌ها هم محدود بوده و CLW متوجه شده است که نبود آن باعث تحریک شدن پوست برخی افراد می‌شود. یکی از کارگران در مصاحبه با بلومبرگ گفت: “بعد از چند ساعت، دستکش‌ها متورم شده و نرم می‌شوند؛ مثل حالتی که پوسیده شده باشند. در این حالت انگشتان دیده می‌شوند.”

یکی دیگر از افرادی که به خاطر مشکلات کاری همسر خود مجبور به کار در Catcher شده است نیز این‌چنین می‌گوید: “دستان من بعد از یک روز کاری، به حالت بی‌خون و سفید شده بود. من فقط چیزهای خوب را برای خانواده تعریف می‌کنم و رنج‌های این‌چنین را برای خودم نگه می‌دارم.”

زمانی که یک روز کاری سنگین به پایان می‌رسد، خوابگاه‌هایی با چندین تخت که وضعیت مطلوبی نداشته و حتی “برای چندین روز” هم شسته نمی‌شوند، در اختیار کارگران قرار می‌گیرد.

بلومبرگ، بازدید خود از کارخانه Catcher را این‌گونه توصیف می‌کند:

دمای بیرون اغلب پایین آمده و به نزدیک انجماد می‌رسد که در نتیجه آن، کارگران برای از دست نرفتن گرما مجبور به بستن پنجره‌ها هستند. این حالت، فضایی مرطوب را ایجاد می‌کند که در آن بوی پا، عرق، سیگار و لباس شسته‌نشده به راحتی با یکدیگر ترکیب می‌شوند. کارگرانی که در تقریبا 20 اتاق در هر طبقه زندگی می‌کنند، به صورت مشترک از 14 شیر آب سرد و یک توالت عمومی بزرگ استفاده می‌کنند؛ اما خبری از دوش آب نیست. برای یک گرفتن یک حمام مناسب هم باید به کارخانه مجاور رفت.

کارگران کارخانه اپل

یکی از اتاق‌های کثیفی که تا چهار نفر در آن زندگی می‌کنند، غذا می‌خورند و می‌خوابند

ظاهرا مشکلات کارگران کارخانه اپل به همینجا ختم نمی‌شود. افرادی که در گذشته وضعیت نامناسب محیط کاری خود را گزارش کرده‌ و قصد ترک کارخانه را داشته باشند، به عدم دریافت مزد تقریبا 2 دلاری (1.45 یورو) به ازای هر ساعت کاری که پیش‌تر وعده داده شده بود، تهدیده شده‌اند.

CLW می‌گوید دستمزد افرادی که استعفا می‌دهند، به ندرت حل و فصل شده و گزارش شده است در شرکت‌های استخدامی که آنها را استخدام می‌کنند، “در صورتی که افراد بر روی ترک محیط کار پافشاری کنند، حقوق کامل از آنها دریغ می‌شود.” (این در حالی‌ست که Catcher به صورت قانونی باید حق‌الزحمه هر نفر را روزی که کارگر خارج می‌شود، بپردازد.)

CLW متوجه شد که کارخانه‌های بازرسی‌شده، مجموعا 14 مورد از استانداردهای اپل را نقض کرده‌اند که “از عدم موفقیت در برقراری ارتباط در مورد خطر رسیدگی به مواد شیمیایی خطرناک تا اجبار کارگران آزمایشی برای پرداخت پول لباس کار آنها” را شامل می‌شود.

کارگران کارخانه اپل

یک توالت و راهرو در یکی از مکان‌های نزدیک که کارکنان استراحت می‌کنند

در آن سوی ماجرا، Apple و Catcher تمامی این ادعاها را رد کرده و اعلام کرده‌اند که در بازرسی خود، اثری از نقض استانداردهای تعیین‌شده را ندیده‌اند.

اگرچه اپل سریعا به این موضوع پاسخ نداد، اما در بیانه‌ای به بلومبرگ گفت که “ما می‌دانیم که کارمان هرگز به پایان نرسیده و ما به هر ادعایی که مطرح می‌شود، رسیدگی می‌کنیم. ما مثل گذشته هر کاری را برای محافظت از کارگران در زنجیره تامین‌کنندگان خود انجام می‌دهیم.”

سهام Catcher در تایپه 3.3 درصد کاهش پیدا کرده است.

۹ دیدگاه

 1. یه مشت تن پرور استخدام کرده

  (0)
 2. حمع کنین بیایین ایران اینجا وضع کارگرا عالیه حقوق خوب و سر موقع رسیدگی مطلوب خخخخخ

  (4)
 3. دقت کنین تو عکس یکیشون کار نمیکنه همه تو چرتن اگه شرق اسیا رفته باشین همشون مفت خورو تنبلو کار نکنن کلا خسته ان

  (-1)
 4. اون عکس اولی اگه حقیقت باشه تف به روی هرچی قشر سرمایه داره که از کارگرا اینجوری استفاده میکنن
  هرچی بیگاریه برای کارگراس با حقوق نا چیز بعد یه احمق بشینه بالا سود برداره

  (4)
 5. اپل نه به کارگرای خودشون میرسه نه به مشتری هاش نه به مردم همش فکر سوده که خوشبختانه بدرک واصل میشه به زودی

  (0)
 6. بیچاره ها بشون ظلم میشه . نمیدونن ایرانیا با گوشی که با رنج و سختی طاقت فرسا میسازن ، لاف میان و عکس لاکچری میگیرن و پُز میدن

  (3)
 7. حقشونه اینا هموناین که مشخصات ظاهری آیفونو لو میدن کارگرای نمک به حروم

  (-13)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*