آخرین مطالب
18
امروز
دور زدن فیلترینگ

گوگل کار تلگرام را برای دور زدن فیلترینگ سخت کرد

در حالی که برخی اپلیکیشن‌ها از جمله سیگنال و تلگرام برای دور زدن فیلترینگ و محدودیت‌های اعمال شده به روش Domain Fronting روی آورده بودند، گوگل با به‌روزرسانی سرویس App Engine خود،‌ کار را برای این اپلیکیشن‌ها سخت کرده است.

شرکت گوگل به تازگی سرویس App Engine خود را به‌روزرسانی کرده و به این ترتیب، امکان استفاده‌ی اپلیکیشن‌ها از قابلیت Domain Fronting را برای دور زدن فیلترینگ از بین برده است. تا پیش از این، برخی اپلیکیشن‌ها مانند پیام رسان سیگنال (Signal) برای دور زدن محدودیت‌های اعمال شده در برخی کشورها از شبکه گسترده گوگل با استفاده از روش Domain Fronting استفاده می‌کردند، اما پس از به‌روزرسانی جدید گوگل، دیگر هدایت ترافیک اپلیکیشن‌ها از این طریق امکان‌پذیر نخواهد بود.

دور زدن فیلترینگ

کمپانی گوگل در رابطه با علت اتخاذ این تصمیم، فشارهای خارجی را تلویحا رد کرده و اعلام کرد حذف این قابلیت جزو برنامه‌های بلند مدت این شرکت برای به‌روزرسانی سرویس‌های ابری بوده و اصولا قابلیت Domain Fronting هیچ وقت جزو قابلیت‌های سرویس‌های گوگل نبوده است.

به بیان دیگر، قابلیت Domain Fronting از خواص جانبی سیستم نرم افزاری خدمات ابری گوگل بوده و این شرکت هیچ‌گاه قصد ارائه‌ی چنین سرویسی برای هدایت غیر مستقیم ترافیک اپلیکیشن‌ها را نداشته است و در آینده نیز برنامه‌ای برای در دسترس قرار دادن آن نخواهد داشت.

چگونگی دور زدن فیلترینگ با Domain Fronting

Domain Fronting به سرویس‌های اینترنتی اجازه می‌داد تا از سرورهای گوگل به عنوان یک پراکسی (Proxy) استفاده کنند و به این شکل، ترافیک آن‌ها جزو شبکه گوگل و تحت دامنه‌ی Google.com محسوب می‌شد. تاکنون اپلیکیشن‌های مختلفی از این قابلیت برای دور زدن فیلترینگ در کشورهای مختلف استفاده می‌کردند که از جمله آن‌های می‌توان به پیام رسان سیگنال، تلگرام، سرویس GreatFire.org و Psiphon اشاره کرد. همچنین برخی هکرها در یکی دو سال اخیر از این قابلیت برای پنهان‌سازی رد پای خود در حملات سایبری استفاده کرده‌اند.

ویژگی Domain Fronting، بیش از دو سال است که در دسترس قرار گرفته و به نظر می‌رسد اقدامات اخیر برخی دولت‌ها از جمله دولت روسیه برای مسدود کردن آی پی‌های گوگل و سایر سرویس‌دهندگان بزرگ خدمات ابری که به منظور فیلترینگ برخی اپلیکیشن‌ها مانند تلگرام انجام می‌شد، باعث شده تا گوگل تصمیم به حذف این قابلیت بگیرد.

۱۴ دیدگاه

 1. لعنت به گوگل
  بعد ادعای حقوق بشر هم میکنن

  (-1)
 2. دیگه از هرچی خبر در مورد تلگرام بیزار شدم

  (1)
 3. کم مونده بود گوگل هم گیر بده

  (1)
 4. یعنی از کی هکرها میتونستن از ادرس گوگل سوء استفاده کنن برای دورزدن ها، خوبه پس این راهو بستن.

  (0)
 5. خداروشکر بهتر شد
  تا ببینم این پاول دورف یهودی بدبخت چکار میکنه
  خاک تو سر هرچی وطن فروشه تو دنیا…

  (-21)
  • اولا که پاول دوروف یهودی نیست
   ثانیا یهودیت هم یه دینه و هر کسی که یهودیه لزوما آدم بدی نیست و شما حق نداری به اعتقادات دیگران توهین کنی

   (18)
 6. سلام.
  چه بگویم که نگویم بهتر است شکر خدا ۴۵ ساله فیلتریم از دست رنگ کردن ممنوع شدن ورزشها زیرزمینی شدنشون
  چه جوانهای خلاقی که راهشون بن بست و دیوار بود و شعارمون شد محدودیت خلاقیت میاره. فرانکو. پینوشه…. محصولشون خشم بود اتش و سرانجام اونها هم در تاریخ ثبت و قابل مشاهدس. فقط تاسف از اقشاری که دامن کشان جور کش بهانه های ناکارامدی دولتها رو میپردازند اسب حیوان نجیبیست اما وای اگر صبرش لبریز شود . که نه این می ماند
  نه آن و محصولش ویرانی از بنیاد است.

  (11)
 7. گوگلم خودشو فروخت

  (22)
  • بحث فروختن نیست اون تجارت خودش رو می بینه
   اول اینکه خودش برنامه چت داره و دوم اینکه وقتی شروع به فیلتر کردن ای پی گوگل کنن دولت ها تو سود گوگل که از تبلیغات هست تاثیر میزاره

   (-3)
  • موافق اینکار گوگل نیستم به طور کلی ولی سیاستش از قبل معلوم بوده ربطی به اینا نداره من از منبع اصلی خبرو خوندم خوب ترجمه شده ولی یکمی کم کاری کردن
   این کاری که گوگل کرده بیشتر جنبه امنیتی داشته تا سیاسی

   (0)
 8. به جایی که کمک کنه داره خراب میکنه !!!!!

  البته واسه اونا که مهم نیست ، چون نه فیلترن نه تحریم (داخلی و خارجی) پس یهویی میگیرن که حذفش کنن 😐 -_-

  (14)
 9. اینکارو نکنه که شبکه اجتماعی های خودش میمونه روی دستش

  (10)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*