آخرین مطالب
0
امروز
ماه گرفتگی 5 مرداد

ماه گرفتگی 5 مرداد 97 طولانی ترین خسوف قرن خواهد بود

ماه گرفتگی 5 مرداد 1397 (27 جولای 2018) یکی از خاص‌ترین رویدادهای نجومی سال‌های اخیر است. این اتفاق به مدت بیش از یک ساعت طول می‌کشد و طولانی ترین خسوف قرن خواهد بود.

روز پنجم مردادماه امسال مصادف با 27 جولای 2018، طولانی ترین ماه گرفتگی یا خسوف قرن بیست و یکم رخ خواهد داد. به گفته محققان، این خسوف به مدت 1 ساعت و 43 دقیقه اتفاق می‌افتد و در قاره‌های اروپا، آسیا، آفریقا، اقیانوسیه و بخش‌هایی از آمریکا قابل رویت است.

ماه گرفتگی 5 مرداد در آمریکا دیده نمی‌شود

ماه گرفتگی کامل زمانی رخ می‌دهد که کل ماه وارد سایه کل زمین می‌شود و این بار این رویداد نجومی زیبا و جذاب، بسیار خاص‌تر از همیشه خواهد بود. ماه گرفتگی 5 مرداد 1397 به مدت 1 ساعت و 43 دقیقه طول می‌کشد و در بیشتر کشورهای دنیا نیز قابل مشاهده است. گفته شده که تنها ساکنان آمریکا نمی‌توانند این اتفاق نادر را رویت کنند، ولی ساکنان اروپا، آفریقا، آسیا، استرالیا و بخش‌هایی از آمریکای جنوبی از تماشای این رویداد دیدنی لذت خواهند برد.

در طول این خسوف طولانی، ماه از مرکز سایه زمین می‌گذرد. آخرین ماه گرفتگی کامل قبلی در روز 31 ژانویه 2018 رخ داده بود و 1 ساعت و 16 دقیقه به طول انجامید. در این رویداد، ماه از بخش جنوبی سایه زمین گذشته بود. در ژانویه 2019 نیز یک ماه گرفتگی کامل دیگر رخ می‌دهد که در آن ماه از بخش شمالی سایه زمین می‌گذرد و این رویداد نیز 1 ساعت و 2 دقیقه طول می‌کشد. لازم به ذکر است که طولانی ترین خسوف کامل قرن بیستم در تاریخ 16 جولای 2000 میلادی اتفاق افتاده بود که تا 1 ساعت و 46 دقیقه و 4 ثانیه ادامه داشت.

۱۰ دیدگاه

 1. نماز ایات یادتون نرده دوستانن

  (0)
 2. از ایران قابل روئیته؟؟؟

  (0)
 3. با عینک باید نگا کنیم درسته>؟؟؟

  (0)
 4. چند روز دیگه مانده

  (-1)
 5. امیدوارم این یکیو دیگ از دست ندم هیچوقت موفق نشدم ببینم من

  (0)
 6. حالا تا ۵ مرداد کی مردس کی زنده

  (0)
 7. خاطره خوشی از خسوف ندارم
  نشونش همیشه رو صورتم باهام بوده

  (2)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*