آخرین مطالب
3
امروز

مرورگر جدید مایکروسافت رسما معرفی شد : با پروژه اسپارتان آشنا شوید

شکست های پی در پی و شکایات کاربران از مرورگر اینترنت اکسپلورر مایکروسافت باعث شد تا این کمپانی به فکر تولید یک مرورگر جدید با ویژگی هایی بسیار متفاوت از اینترنت اکسپلورر بیافتد.این مرورگر که پیش از این هم در مورد آن شنیده بود اکنون با نام اسپارتان ( Project Spartan ) رسما معرفی شده است.

هنوز مشخص نیست که اسپارتان ، اینترنت اکسپلورر را بصورت کامل کنار خواهد گذاشت یا نه اما با توجه به سابقه بد اینترنت اکسپلورر بعید به نظر می رسد که کاربری به سمت آن برود ، مگر اینکه اسپارتان هم مشکل داشته باشد !

به هر حال مایکروسافت بصورت رسمی از پروژه‌ی موسوم به اسپارتان که در واقع مرورگر جدید این کمپانی برای عرضه به‌همراه ویندوز ۱۰ است، پرده برداشت.ظاهرا مایکروسافت امکانات متنوعی را برای اسپارتان در ویندوز ۱۰ در نظر گرفته که بتواند آن را عرصه رقابت با سایر مرورگرها مطرح کند.

امکان نوت برداری از صفحات، همگام سازی اطلاعات و یادداشت ها با سرویس OneDrive مایکروسافت و همچنین قابلیت به اشتراک گذاری و کار همزمان با همکاران از جمله امکاناتی است که در قالب این مرورگر در دسترس خواهند بود. بسیاری از امکانات مورد اشاره در تبلت ها و به وسیله قلم استایلوس در دسترس کابران قرار می گیرند.

با استفاده از اسپارتان، می‌توان صفحات وب را همچون صفحات کتاب مورد مطالعه قرار داد. با استفاده از این قابلیت جدید، اسپارتان موارد اضافی در صفحه‌ی وب را برای مطالعه‌ی بهتر حذف می‌کند.

اما شاید بهترین امکان تعبیه شده در این مرورگر با بتوان ترکیب آن با دستیار صوتی هوشمند مایکروسافت یا همان کورتنا، پس از معرفی آن در ویندوز ۱۰ خواند. برای مثال در صورتی که آدرس یک رستوران را در نوار آدرس مرورگر وارد کرده و وارد وب‌سایت رستوران مورد نظر شوید، کورتنا آماده است تا شما را برای رسیدن به رستوران مورد نظر راهنمایی کرده و اطلاعاتی از قبیل اطلاعات تماس، رزور میز، ساعت‌های فعالیت و غیره را برای شما نمایش دهد. از جمله‌ی قابلیت‌های کورتنا در اسپارتان می‌توان به امکان نمایش اطلاعات پرواز در زمان مراجعه به وب‌سایت‌ شرکت‌های هواپیمایی اشاره کرد.

در کنار این امکانات، مایکروسافت امکاناتی همچون حالت خواندن را در این مرورگر اضافه کرده است. امکانی که اپل مدت ها پیش در نسخه مک و iOS از مرورگر سافاری اش عرضه کرده است. همچنین امکان مطالعه آفلاین روی ابزارهای دیگر نیز به این مرورگر اضافه شده. قابلیتی که بیشتر شبیه سرویس هایی نظیر Pocket و Instapaper است و مشابه آن در بخش Reading در مرورگر سافاری اپل نیز دیده می شود.

منبع : theverge

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*